Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
5. Sınıf Kazanım Kavrama Testleri

5. Sınıf Kazanım Kavrama Testleri Cevapları Sayfa 40

5. Sınıf Kazanım Kavrama Testleri Sayfa 40 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Kazanım Kavrama Testleri Cevapları Sayfa 40

7. Elif, hiç tanımadığı bir ortamda buldu kendisini. “Mavi Ay Oteli’ne hoş geldiniz!” diyordu sevimli bir bayan görevli. Ne olduğunu anlayabilmek için çevresine bakındı. Salonun pencerelerinden ufuktaki kocaman, mavili beyazlı topu gördü Elif. Dünya’nın uzaydan görünüşüydü bu. Elif,
— Neredeyim, diye sordu.
— Ay’dasınız Elif Hanım, dedi görevli.
— Nasıl geldim buraya?
— Dünya’dan Ay’a servis yapan uzay mekiğimizle geldiniz.
— Hiçbir şey anımsamıyorum.
— Bu çok doğal, efendim! Ses hızının beş katı bir hızla yapılıyor uçuşlarımız. Bu da kimi konuklarımızda geçici bir unutkanlığa yol açıyor. Bu parçada aşağıdaki hikâye unsurlarından hangisine yer verilmemiştir?

A) Olay
B) Zaman
C) Yer
D) Şahıs

  • Cevap: B

Genç kız, bir gün kazlara yem atarken parmağındaki yüzük çıkar ve bir güvercinin boynuna geçer. Kız, güvercini tutmak ister fakat tutamaz. Güvercin, yüzüğü de alıp gider. Kız, güvercini aramaya başlar. Gelen geçen herkese sorar. İhtiyar bir adam, köyün girişindeki mağaranın önünde bir güvercin gördüğünü söyler. Kız, ihtiyarın tarif ettiği mağaraya gider ve bir yere gizlenir. Biraz sonra, beklediği güvercin gelir. Güvercin, kanatlarını çırpar ve bir insana dönüşür.

Şoför Ali, Menemen-İzmir arasında beş sefer yapmıştı. Gideceği yere bir an önce varmak istiyordu. İyice yorulmuştu. Kamyona yüklenen eşyaları urganla sıkmaktan elleri şişmişti. Çiğli’ye yaklaşırken mola verdiler. Kahvede bir çay içtiler. Dışarıda bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyordu. Ali kamyona binince başından geçen bir olayı anlatmaya başladı.

8. Aşağıdakilerden hangisi bu metinlerin ortak yönlerinden biridir?

A) Hikâye türünde yazılması
B) Kişileştirmeden yararlanılması
C) Anlatımın III. kişi ağzından yapılması
D) Gerçek yaşamda karşılaşılabilecek olayları anlatması

  • Cevap: C

9. Bir gün ülkenin kibirli padişahıyla gezgin bir bilgin karşılaşmış. Bilgin, padişahın kibirli olduğunu bildiği için ona hiç ilgi göstermemiş. Kendisine hiç bakmayan bilgini gören padişah çok sinirlenmiş ve veziri onun yanına göndermiş. Vezir, bilgine neden padişaha hürmet göstermediğini sormuş. Bilgin, “Padişah, halk sayesinde vardır. Öyleyse o, halkına hürmet etsin.” demiş. Bu sözleri beğenen padişah, bilginin yanına gelip “Bana üç öğüt ver.” demiş. Bilginin yüzüne aydınlık bir gülümseme yayılmış. Padişaha, “Dünya hayatının süsüne aldanma. Kendini Kafdağı’nda sanma.—” diye öğütte bulunmuş. Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilemez?

A) Adalet terazisini dosdoğru tut.
B) Zenginlik ve şöhretin büyüsüne kapılma.
C) Himayendeki insanlara iyi davran.
D) Hiçbir iyiliği karşılıksız yapma.

  • Cevap: D

10. A. Sonuçta köpeklerin kendi kişilik özelliklerine göre farklı koşullarda farklı davranışlar sergilediğini saptadı.
I. Ancak İsviçreli bir araştırmacı; kaygı, oyunculuk, yabancılara karşı tutum gibi konularda köpeklerin de insanlar gibi farklı kişiliklere sahip olduğunu ortaya koydu.
K. Kişilik sahibi olmanın yalnızca insanlara özgü bir durum olduğu düşünülebilir.
S. Bunu ortaya koymak için, özel olarak hazırlanmış davranış testleriyle köpeğin farklı koşullarda verdiği tepkileri ölçtü.
“A, I, K, S” harfleriyle gösterilen cümlelerle anlamlı bir paragraf oluşturulursa aşağıdaki sözcüklerden hangisi oluşur?

A) ASKI
B) ISKA
C) KISA
D) ASIK

  • Cevap: C

11. (I) Kar kristallerinin çoğu altı köşelidir. (II) Bu kristallerin hepsinin farklı bir şekli vardır. (III) Bu şekiller, havanın sıcaklığına bağlı olarak değişir. (IV) Kar, sıcak hava ile karşılaştığında çoğunlukla erir ve yağmura dönüşür. (V) Örneğin soğuk havalarda çubuk ve iğne şeklini alır, havanın çok soğuk olmadığı günlerde ise şekilleri daha karmaşık olur. Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisi parçanın anlam bütünlüğünü bozmaktadır?

A) II
B) III
C) IV
D) V

  • Cevap: C

5. Sınıf Kazanım Kavrama Testleri (Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İngilizce) Sayfa 40 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!