Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları

5. Sınıf Meb Yayınları Doğru Bilgiye Nasıl Ulaşırım

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 4. Ünite Teknoloji ve Yaşam Sayfa 98, 99, 100, 101 Doğru Bilgiye Nasıl Ulaşırım Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Doğru Bilgiye Nasıl Ulaşırım

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 98 Cevabı

İhtiyaç duyduğunuz bilgilere nasıl ulaşıyorsunuz? Bir konuda araştırma yapmak istediğinizde hangi kaynaklara başvuruyorsunuz? Açıklayınız.

 • Cevap: İnternet, ansiklopediler, kütüphaneler, gazeteler, televizyondaki haberler gibi farklı kaynaklara başvuruyorum.

Karikatürde ne anlatılmak istenmektedir? Açıklayınız.

 • Cevap: İnternet olmadan önce insanlar düşünüyorlardı tartışıyorlardı ama artık internetten çok kolay bir şekilde buluyorlar.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 99 Cevabı

“Amerika Birleşik Devletleri’nde denizde mahsur kalan insanları kurtarmaya çalışan Havva Kuvvetleri helikopterine dev köpek balığı saldırdı.”

Haber size neler düşündürdü?

 • Cevap: Haber bana doğayla oynayan insanoğlunu bekleyen tehlikeleri bir kez daha anlamamı sağladı. Doğayla oynarsak diğer canlıların yaşam alanlarına zarar verirsek onlarla karşı karşıya gelmemiz an meselesidir.

Haberin doğru olmadığını okuduğunuzda ne düşündünüz? Neden?

 • Cevap: Çok şaşırmadım. Çünkü günümüzde montaj yoluyla böyle fotolar yaratılması hemen her gün karşılaştığımız bir olaydır.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 100 Cevabı

1. “e – hasta” ne demektir?

 • Cevap: Hastalığı hakkında doktora gitmek yerine internetten derdine şifa arayan hastalara denmektedir.

2. “e – hastalar” internette doğru bilgilere ulaşabiliyorlar mı? Neden?

 • Cevap: Bazen ulaşabiliyor bazen ulaşamıyorlardır. Çünkü internette yer alan her bilgi doğru ve kesin değildir. Bundan dolayı bazen yanlış yönlendirilmiş olmaktalar.

3. Sağlık sorunlarıyla ilgili bilgi almak isteyenler öncelikle kimlere başvurmalıdır? Neden?

 • Cevap: Doktorlara, uzmanlara, baş hekimlere, sağlık ocaklarına. Çünkü bu kişiler sağlık sorunlarını çözmede gerekli eğitimi almış kimselerdir.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 101 Cevabı

A. Öğretmeninizin yardımıyla bir araştırma konusu belirleyiniz. Belirlediğiniz bu konu ile ilgili internette araştırma yapınız. Araştırmanızda bu konuda öğrendiklerinizi dikkate alınız.

Araştırma konum: THY’nin öğretmenlere indirimli seyahat imkanı.
Yararlandığım İnternet sitelerinin adresleri: meb.gov.tr
Ulaştığım bilgilerin doğruluğunu kontrol ettiğim kaynaklar: Gazete ve dergi.

B. Araştırmanızı aşağıdaki ölçütlere göre değerlendiriniz. (evet-hayır)

 • Cevap:

Aşağıdaki bu kitap için yazılmış olan metni okuyunuz. Metnin altındaki soruyu cevaplayınız.

İstanbul’daki Sultan Ahmet Camisi 1617 yılında ibadete açıldı. Adını Osmanlı padişahı 1.Ahmet’ten aldı. 1.Ahmet padişah olduktan sonra baş mimarına camiyi Edirne’nin meydanına yapmasını emretti. 2. Ahmet Caminin inşaatında işçilerle birlikte harç taşıdı. Cami 14 yıllık bir çalışmanın ardından tamamlandı. Çinilerinden dolayı turistlerce Mavi Cami olarak da isimlendirildi.

Yukarıdaki metindeki bilgiler ”Ne? Nerede? Ne zaman? Nasıl? Neden? ve kim sorularına doğru ve tutarlı cevaplar verebiliyor mu? Neden?

 • Cevap: Evet,  metindeki bilgiler ‘‘Ne? Nerede? Ne zaman? Nasıl? Neden? ve Kim? sorularına doğru ve tutarlı cevaplar verebiliyor.

Aşağıdaki cümleleri tamamlayınız.

1. Herhangi bir konuda araştırma yaparken doğru ve güvenilir kaynaklardan yararlanmalıyız. Çünkü…

 • Cevap: Araştırmamızın güvenilir ve bilimsel olması için, çalışmalarımızın boşa heba olmaması için doğru ve güvenilir kaynaklardan yararlanmamız gerekir.

2. Araştırma yaparken internet, ansiklopedi, kitap, dergi gibi farklı kaynaklardan yararlanmalıyız. Çünkü…

 • Cevap: Herhangi bir kaynaktan elde ettiğimiz bilgileri başka kaynaklarla karşılaştırıp doğruluğunu test etmemiz gerekir. Aksi halde araştırmamızın güvenilirliği olmaz.

Çok Tanınıyorsun! Farkında mısın?

Son yıllarda günlük yaşamımızın bir parçası haline gelen tabletler, akıllı telefonlar, sosyal medya ve internet beraberinde bazı riskleri de barındırıyor. Kimlik hırsızlığı, özel hayatin ifşası gibi konular bu sorunların başında geliyor. Bilinçsizce kullanılan sosyal medya hesapları ve bilinçsizce atilan mesajlar kimlik bilgilerinizin deşifre olmasına neden olabiliyor. Bu konuda Prof. Dr. Çayırcı, önemli uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Çayırcı, “Her ne olursa olsun bilişim dünyasından uzak duramayız. Önemli olan internet ve sosyal medyayı doğru şekilde kullanmak. Eğer dikkat etmiyorsanız, ne yaptığınız, kimlerle haberleştiğiniz, ne kadar borcunuz olduğu, hobileriniz, ne yediğiniz, hatta ne tür sağlık sorunlarınız olduğu başkalarınca biliniyor. Zayıf taraflarınızı, hassasiyetlerinizi bilen, zamanı geldiğinde bunlardan yararlanmaya çalışanlar olabilir. İnternete bağlı araçlar virüslerin hedefi halindeler. Bunlar için belli aralıklarla mutlaka virüs taraması yapılmalıdır. İnternette yaşanacak olumsuz durumlara karşı en etkili korunma yöntemlerinin başında şifreleme geliyor. Şifrenizi karmaşık seçmeniz çok önemli. Çünkü ne kadar karmaşık olursa, hesabınıza erişmeleri de o denli güçleşir. En doğru şifreleme yöntemi harf, rakam ve özel karakterlerin(&,*, > gibi) birlikte kullanıldığı şifrelemedir. Kişisel hesaplarınızın şifrelerini belli aralıklarda mutlaka değiştirilmelisiniz. Doğum tarihi, okul numarası, isim soyadı gibi şifrelerden mutlaka uzak durun. Bu tür şifrelerin kırılması çocuk oyuncağıdır.”

1. Habere neden böyle bir başlık seçilmiştir?

 • Cevap: Okurun dikkatini çekmek için.

2. İnternette karşılaşabileceğiniz tehditler nelerdir?

 • Cevap: Dolandırılma, aldatılma, hakarete uğrama, aldığımız eşyanın bozuk ya da kırık gelmesi.

3. İnternette karşılaşabileceğiniz tehditlere karşı hangi önlemler alınmalıdır?

 • Cevap: Güvenilir sitelerden alışveriş yapılmalıdır. Güvenli olduğunuz pc’den ya da telefondan alış veriş yapmalısınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 98, 99, 100, 101 Cevabı Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
156
angry
116
love
39
clap
32
unlike
14
sad
11
happy
11
confused

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!