Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları

5. Sınıf Meb Yayınları Ekonomi İçin Yeni Fikirler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Ünite Üretimden Tüketime Sayfa 135, 136, 137, 138, 139, 140 Ekonomi İçin Yeni Fikirler Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekonomi İçin Yeni Fikirler

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 135 Cevabı

Girişimcilik kavramından ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.

  • Cevap: Girişimcilik herhangi bir alanda zeka ve emeğin birleşmesiyle daha önce yapılmamış olanı yaparak para kazanma ya da bir iş kolunda başarılı olmaktır. Benim aklıma girişimcilik denilince gelen bu oluyor.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 136 Cevabı

SIRA SİZDE

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Nuri Demirağ hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır?

  • Cevap: İnşaat, Uçak üretim fabrikalarında mühendis, Demir yolu yapımı,

Yaptığı çalışmalar ülke ekonomisine ne tür katkılar sağlamıştır?

  • Cevap: Yerli üretim yerleri inşa etmesi sayesinde sermaye ülke içinde kalmıştır. Yaptığı demir yolları ülkenin ulaşım ve sanayisinin gelişimine büyük katkılar sunmuştur. Bu bakımdan ülke sanayisinin gelişiminde büyük rol oynamıştır.

Nuri Demirağ hangi kişilik özelliklere sahiptir?

  • Cevap: Girişimci, zeki, akıllı, çalışkan, meraklı biridir.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 137 Cevabı

PTT ”Dron”larla Kargo Teslimatı Yapacak!

Dünya devi teslimat şirketleri gibi PTT de insansız hava aracıyla kargo teslimatı yapmayı hedefliyor.

Bazı dünya devi şirketlerin dron ile kargo teslimatı konusunda attığı adımlardan sonra yenilikçi şirketler de bu alanda çalışmalar yürüttüğünü açıkladı. Ülkemizde de dron ile teslimat konusunda bazı haberler gelirken PTT de bu alanda bir proje hazırladığını söyledi. PTT Genel Müdürü katıldığı bir yayında PTT’nin dron ile kargo taşıma projesinden bahsetti. Dron adı verilen insansız hava aracı ile kuryeye ihtiyaç duyulmadan alıcıya kargonun teslim edilmesi sağlanıyor. Özellikle PTT gibi asırlardır bu alanda hizmet veren bir kurumun dron ile teslimat konusunda adımlar atması ülkemizdeki diğer teslimat odaklı şirketler için de örnek olabilir. Genel Ağ haberi, 16 Eylül 2016 (Düzenlenmiştir.)

Dağıtımda dron kullanımı ne gibi kolaylıklar sağlayabilir? Tartışınız.

  • Cevap: Daha hızlı teslimat. Daha az maliyetli teslimat. Daha güvenlikli teslimat imkanları sağlanır.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 138 Cevabı

Öğrencilerden Yumurtanın Raf Ömrünü Uzatan Proje

Afyonkarahisar’da Süleyman Demirel Fen Lisesi 10’uncu sınıf öğrencileri, yumurtanın raf ömrünü 2,5 aya çıkaran proje hazırladı.

Keçiboynuzundan elde edilen karışımı kullandıkları proje ile TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasının Eskişehir Bölge Elemelerinde birinci olan Mustafa Can Kifteci ve Barış Akarca, üzeri kirli olmasına rağmen yumurtaların neden yıkanmadan buzdolabına konulduğunu merak erklerini söylediler. Annesinin yıkanan yumurtaların bozulduğunu söylemesi üzerine Kifteci bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonunda, yıkanan yumurtanın üst katmanındaki zarın bozulduğunu, gözeneklerin açıldığını ve bakterilerin içeriye daha hızlı girebildiğini gördü.
Bunun üzerine Kifteci ve arkadaşı Akarca yumurtanın yıkandıktan sonra bozulmadan saklanabilmesi için bir proje geliştirdiler. mikrop öldürücü özelliği bulunan keçiboynuzu çekirdeklerinden elde erkleri tozla, bir jel hazırladılar. Bunu yıkanmış yumurtanın yüzeyine sürerek yumurtayı buzdolabında saklanabilecek hale getirdiler.

Haberdeki öğrencilerin yaptığı proje ülke ekonomisine nasıl bir katkı sağlayacaktır? Haberdeki öğrencilerin projelerinde işbirliği yapmalarının önemi nedir? Tartışınız.

  • Cevap: İşbirliği yapmaları fikir alış verişinde bulunmaları projenin daha hızlı gelişmesini ve oluşmasını sağlamıştır. Bu proje eğer tutarsa ülke ekonomisine katkı sağlanmış olur.

İçinde yaşadığınız toplumun ne gibi ihtiyaçları vardır, bu ihtiyaçların karşılanması konusunda neler yapabilirsiniz? Tartışınız.

  • Cevap: İçinde yaşadığımız toplumun üretim, tüketim alanında birçok ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçların karşılanması konusunda zamandan tasarruf edilebilecek fikirler oluşturulabilir.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 139 Cevabı

Haberde adı geçen buluş engellilerin hayatını ne kadar kolaylaştırabilir? Tartışınız. Siz engellilerin hayatını kolaylaştırmak için neler yapmayı düşünürsünüz? Anlatınız.

  • Cevap: Engellilerin hayatını çok kolaylaştırır. Biriyle iletişime geçerken ya da bir şekilde evde iken yalnız olduklarında bazı ihtiyaçlarını giderme adına önemli bir buluş. Ben olsam onları ulaşım sağlık ve eğitim alanındaki ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılama projeleri yapmak isterdim.

Savaş ve afet durumlarında zor şartlar altında yaşayan insanlar için neler yapılabilir? Fikirlerinizi söyleyiniz.

  • Cevap: Yardım kampanyaları düzenlenebilir. Onlar için kardeş yuvalar projesi yapardım. Barınma ihtiyaçları için. Onlar için eğitim yerleri yapardım. Çocuklar okullarından eksik kalmazlardı.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 140 Cevabı

Arkadaşlarınız ile bir grup oluşturarak ülke ekonomisine katkı sağlayacak bir fikir geliştiriniz.

  • Cevap: Ülkemiz gelişmekte ve yeni fikirler çıkararak kendimizi daha da geliştirmemiz gerekli. Bu yüzden, tarım, sanayi, hayvancılık, süt ve süt ürünleri şimdilerde daha değerli artık insanlar köylere, mahallelere gelmekte şehirden uzak bir hayat yaşamak isteniyor bunu kendi çıkarlarımız için kullanabiliriz köylerde çiftlik kurup ineklerden keçilerden tavuklardan, elde ettiğimiz besinleri satabiliriz hem biz gelişiriz hem de konumumuz diğerlerinden farklı olur herkes bizi tercih eder. Bu elde ettiğimiz ürünleri hem içe hem de dışa ithal edebiliriz. Bu konunun ana başlığı ‘Güven çiftlik‘ olabilir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 135, 136, 137, 138, 139, 140 Cevabı Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
210
love
106
angry
63
clap
57
unlike
18
confused
18
sad
15
happy

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!