Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları

5. Sınıf Meb Yayınları Ekonomi ve Yaşamım

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Ünite Üretimden Tüketime Sayfa 127, 128, 129 Ekonomi ve Yaşam Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekonomi ve Yaşamım

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 127 Cevabı

BUĞDAY TANESİNİN YOLCULUĞU

Ben bir buğday tanesiyim. Anadolu’nun bir köyünde güz rüzgarları eserken ekildim toprağa. Üzerimden geçen karakışa rağmen sessizce bekledim. Bahar gelince bir başağın üzerinde çoğaldım serpildim. Yaz boyu güneş ısıttı bedenimi. Olgunlaşıp sararınca çiftçi hasat etti, harman etti beni. Doldurdu bir çuvala, yüklendik kamyonlara. İlk durağım değirmenler…

Öğütüldüm un haline getirildim. Tekrar dolduruldum çuvala bu kez yolculuğum fırınlara… Fırıncı beni suyla yoğurdu hamur yaptı. Sıcacık fırında pişip ekmek oldum şimdi de. Yolculuğum bitmemiş meğer, sabahın erken saatlerinde düştüm yine yollara. Son durağım mahalledeki bakkal. Eğer sabah kahvaltısında sofrandaysam uzun bir yolculuktan sonra ulaşmışım demektir sana.

Metinde anlatıldığı gibi ekmek soframıza gelene kadar pek çok aşamadan geçer. Yandaki görselleri inceleyerek ekmeğin üretim dağıtım tüketim aşamalarını söyleyiniz.

  • Cevap: Önce bir buğday tanesi ekilir toprağa. Sonra sulanır. Ardından başak halini alınca biçerdöverlerle toplanır. Ardından çuvallara doldurulur. Değirmenlerde un haline getirilir. Ardından fırınlarda hamur haline getirilirim. En sonunda da hamur olarak pişirilir sofralara ekmek olarak gelirim.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 128 Cevabı

Kartalkaya’da Kar ve Buzlanma Ulaşımı Aksattı

Haftasonu tatili için Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerinden Kartalkaya’ya gelenler, dönüşte yoldaki kar ve buzlanma nedeniyle zor anlar yaşadı. Kayan araçların çarpışması sonucu hasarlı kazalar da yaşandı. Öte yandan Kartalkaya yakınındaki köylerde yaşayanlar, yolda kalan araçlara ücret karşılığında zincir takti kayan araçları traktörle çekti.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı

Kındıra köyünde kayak merkezine giden turistlerin mola verip konaklayabilecekleri, kayak malzemeleri satın alabilecekleri, kiralayabilecekleri tesisler kurulmuş (Görsel 5.27). Yol boyunca benzin istasyonu, restoranlar ve köy ürünlerini satan dükkânlar açılmış. Böylece köylülerin gelir kaynaklarından biri de ticaret olmuş. Ülkemizde genellikle köylerden kente doğru göçler yaşanırken bu köyde tersi bir durum var. Bu yol sayesinde köyü ve doğal güzelliklerini tanıyan insanlar buraya göç etmeye başlamışlar (Görsel 5.28). Köyün şimdilerde bir ekonomik faaliyeti de turizm olmuş. Buraya yerleşenler turistlerin de konaklayabilmeleri için küçük oteller yapıp işletmeye başlamışlar (Görsel 5.29). Bu durum turistler ile köylüler arasında kültürel etkileşimi de sağlamıştır. Köydeki bu değişim, eğitim ve sosyal yaşamı da olumlu etkilemiştir. Köyün gençleri kayak sporuna ilgi duyarak eğitim almaya başlamıştır.

1. Kındıra köyünün gelir kaynaklarında nasıl bir değişim olmuştur?

  • Cevap: Kındıra köyünün kaderi Kartalkaya Kayak Merkezi’nin açılmasıyla değişmiştir. Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktan çok turizmden gelen gelirler olmuştur.

2. Bu değişim insanların yaşamını nasıl etkilemiş olabilir?

  • Cevap: İnsanlar daha fazla kazanmaya ve tarım ile hayvancılık dışında da bazı gelirler elde etmeye başlamıştır. Böylece yaşam standartları da değişmiştir.

Sizin yaşadığınız yerde ekonomik faaliyetleri etkileyen benzer bir durum yaşandı mı? Yaşandıysa bu durum insanların yaşamında nasıl bir değişime neden oldu?

  • Cevap: Oldu. Yaşadığımız yerde fabrika açıldı. Bu fabrika sayesinde işsiz gençler iş sahibi oldu. İnsanlar daha fazla ev almaya başladılar.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 127, 128, 129 Cevabı Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
63
angry
56
clap
42
unlike
13
love
9
happy
6
sad
5
confused

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!