Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 5. Sınıf Hz. Muhammed'in Hayatı Meb Yayınları / 5. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 94 Cevabı

5. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 94 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


5. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Hz. Muhammed’in Hayatı Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı 

“Hz. Osman (ra) bir yerde oturmuştu. Yanındakilerden ateşte pişen bir yiyecek istedi ve onu yedi. Sonra kalktı ve namaz kıldı. Yanındakilere şöyle dedi: — Ben bu hareketlerimle, daha önce gördüğüm şekilde Resulullah’ın oturduğu
yerde oturdum. Onun aynı yiyecekten yediğini görmüştüm. Ben de onun yediğinden yedim ve Resulullah’ın kıldığı namazı ben de kıldım.” (Ahmed, I, 70.)

Hz. Osman’ın (ra) bu davranışlarındaki güzel sebep nedir? Arkadaşlarımızla birlikte yorumlayalım.

  • Cevap: Hz. Osman bu güzel davranışları yaparken hep Allah’ı düşünerek bu davranışları yapmıştır ve o insanı kendi yerine koyup bende böyle olabilirdim diye düşünüp böyle güzel davranışa sebep olurdu.

“Peygamber Efendimiz (sav) bir gün, ok atma yarışı yapan iki grup sahabenin yanına vardı. Bir grubu ok atmaya teşvik ederek onlarla birlikte olduğunu söyledi. Durumu seyreden karşı taraftaki sahabiler, Efendimizin (sav) bulunduğu tarafa ok atmanın saygısızlık olacağını düşünerek ok atmayı bıraktılar. Resulullah Efendimiz (sav) onlara niçin ok atmadıklarını sorunca da şöyle dediler:
— Ey Allah’ın Resulü! Siz karşı grupla beraberken biz o tarafa nasıl ok atarız?
Peygamber Efendimiz (sav):
— Haydi atın! Ben hepinizle beraberim, buyurdu.” (Buhârî, Enbiyâ, 12.)

Peygamberimizin (sav) bulunduğu tarafa ok atmayan sahabilerin bu davranışı, onların hangi güzel yönünü gösteriyor? Arkadaşlarımızla konuşalım.

  • Cevap: Biz ok atsaydık biz kazansaydık hile ya da haksızlık olurdu. Önemli olan bu ok atma yarışında beraberlik ve bu yüzden ok atmamaya karar verilmiştir.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir