Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
5. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı

5. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “5. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Furkan ÖZÜDOĞRU, Mustafa Nezihi PESEN, Mustafa YILMAZ tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görsellere hassasiyet gösterilmiş ve görsel tasarım Yeliz ERBİL tarafından yapılmış.

5. Sınıf Temel Dini Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

5. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı 

  • Cevap:

YORUMLAYALIM

“Şüphesiz Allah (c.c.), kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz. Bunun dışında kalan (günah)ları ise dilediği kimseler için bağışlar. Allah’a (c.c.) şirk koşan kimse, şüphesiz büyük bir günah işleyerek iftira etmiş olur.” (Nisa suresi, 48. ayet.)

Ayete göre şirkin büyük bir günah olmasının sebebini yorumlayınız.

Şirk Allah’a ortak koşmadır. Şirk, Allah’a (c.c.) ortak koşmak, Allah’tan (c.c.) başka varlıkları tanrılar edinmek ve onlara tapınmak demektir. Dinimizde en büyük günah şirktir. Şirk günahını işleyen kimseye müşrik denir. Müşrikler, tövbe edip tevhit inancına dönmedikçe asla cennete giremeyeceklerdir.
Allah’ın (c.c.) varlığını kabul etmekle birlikte O’nun dışında başka varlıkların ilahi güçlere sahip olduğunu düşünmek de tevhit inancına aykırıdır. Böylesi bir yanlışa sapan kimse, Allah’tan (c.c.) başka varlıklardan yardım dilemeye ve bir şeyler beklemeye başlayabilir. Böylece o kimse tevhit inancından uzaklaşıp şirke düşmüş olur.

Yüce Allah’ın (c.c.) bizlere bilgi ve mesajlar göndermesinin sebebi neler olabilir?

Yüce Allah (c.c.), peygamberleri aracılığıyla gönderdiği bilgi ve mesajlarla insanları doğru yola iletmiş, onları iyiye ve güzele yönlendirmiştir. Aklımız ile pek çok şeyi bilebilsek de Rabbimizi tam ve doğru bir şekilde tanımak ve O’na yaraşır güzellikte bir kul olabilmek için ilahi bir rehberliğe ihtiyaç duyarız. Vahiy aklımızın yetersiz kaldığı konularda bizlere rehberlik eder.
2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
angry
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!