Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

5. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 59 Cevabı

5. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 61 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 5. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları / 5. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 60 Cevabı

5. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 60 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


5. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 60 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “5. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Furkan ÖZÜDOĞRU, Mustafa Nezihi PESEN, Mustafa YILMAZ tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görsellere hassasiyet gösterilmiş ve görsel tasarım Yeliz ERBİL tarafından yapılmış.

5. Sınıf Temel Dini Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 60 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

5. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 60 Cevabı 

Hicretin dokuzuncu senesinde Arap Yarımadası’nın farklı bölgelerinden insanlar heyetler hâlinde Medine’ye geliyor, Sevgili Peygamber’imizi (s.a.v.) ziyaret edip ondan İslam hakkında bilgi alıyorlardı. Çok sayıda heyetin Medine’yi ziyaret etmesinden dolayı İslam tarihinde hicretin dokuzuncu senesi “Heyetler Yılı” olarak isimlendirilir. Bahreyn bölgesinde yaşayan Rabia kabilesinden Abdülkays koluna mensup, on üç kişilik bir heyet uzun ve meşakkatli bir yolculuğun ardından Medine’ye gelir. İslam’ı öğrenmek için birçok zahmete katlanan heyet Allah Resulü’nün huzuruna çıktığında Hz. Peygamber (s.a.v.) onları “Hoş geldiniz!” diyerek karşılar.

Hz. Peygamber’in (s.a.v) karşılamasının ardından heyet adına Abdullah b. Avf
(r.a.) söz alır ve “Ey Allah’ın Resulü! Bizler sana uzak beldelerden, meşakkatli yolculuklar yaparak geliyoruz. Ayrıca bizim memleketimizle Medine arasında kafir olan ve bize düşmanlık eden Mudar kabilesi yaşadığından bizler sana ancak savaşmanın yasak olduğu haram aylarda gelebiliriz. Bize özlü bir şeyler tavsiye et de onları geride bıraktığımız kabilemizin insanlarına anlatalım hem de cennete girmemize vesile olsun.” der. Bunun üzerine Allah Resulü (s.a.v.) onlara yalnızca tek olan Allah’a (c.c.) iman etmelerini söyler. Peşinden de “Yalnızca tek olan Allah’a iman etmek ne demektir bilir misiniz?” diye sorar. Onların “Allah ve Resulü daha iyi bilir.” diyerek cevap vermeleri üzerine Hz. Peygamber (s.a.v), “Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın elçisin olduğuna iman etmek, namazı dosdoğru kılmak, zekâtı vermek, Ramazan orucunu tutmaktır.” buyurur. Daha sonra da onları “Söylediklerimi iyice ezberleyin ve geride bıraktığınız kabile halkına da anlatın.” diyerek uğurlar. (Buhâri, İlim, 25.)

Yukarıdaki parçaya göre, Allah’a (c.c.) iman etmekle ibadetler arasında nasıl bir ilişki vardır? Arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: İman ile İbadet arasında sıkı bir ilişki vardır: İman, ibadetin kaynağı ve sebebidir. İbadet ise, İmanın desteği, gıdası ve muhafazasıdır. İbadet ettikçe, iman gürleşir, ibadeti gevşettikçe azalır.
0
like
1
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir