Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları

5. Sınıf Meb Yayınları Turizm Ön Yargıları Değiştiriyor

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 7. Ünite Küresel Etkileşim Sayfa 177, 178, 179 Turizm Ön Yargıları Değiştiriyor Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Turizm Ön Yargıları Değiştiriyor

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 177 Cevabı

Aşağıdaki çocukların konuşmasını okuyarak fotoğrafın altındaki soruyu cevaplayınız.

Ailemle farklı ülkelere seyahat etmeyi seviyorum. Türkiye’ye geldiğimde de yine bir arkadaş edindim. Türkiye’ye geldiğimde tatil yaptığım otelde Erdemle tanıştım. Farklı diller konuşmamıza, bambaşka kültürlere sahip olmamıza rağmen Erdemle çok iyi anlaştık. Tom’un ülkesinde satranca “chess (çes)”deniliyormuş. Onunla bu oyunu oynarken birbirimizi tanıdık ve çok sevdik. O ülkesine döndüğünde de Genel Ağ üzerinden satranç oynamaya devam edeceğiz.

Farklı kültürlere sahip bu iki çocuk hangi yolla tanışmış ve arkadaş olmuştur?

  • Cevap: Turizm.

İnsanlar başka hangi amaçlarla seyahat ederler?

  • Cevap: İş için, Gezmek için, Sağlık için, Eğitim için.

Yurt dışında nereye seyahat etmek istersiniz? O ülkeyi ve insanlarını tanımak size neler kazandırır?

  • Cevap: İngiltere’ye. Çünkü Londra ilgimi çekiyor. Orayı görmek isterdim. Oraları gezmek bana yabancı kültürleri tanıma şansı tanırdı.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 178 Cevabı

Kaş – Meis Komşu Kapısı Oldu

Antalya’nın Kaş ilçesinin güneyinde bir kaya gibi yükselen Yunanistan’a bağlı Meis Adası, vize sorununun çözülmesinin ardından Türkler tarafından sıkça ziyaret edilmeye başlandı.
Türklerin Meis Adası’na gelmesinden memnun olduklarını belirten Meis Belediye Başkanı, “Türk vatandaşlarının adamıza ve diğer Yunan Adalarına bir günlüğüne de olsa gelmesi, esnafımıza büyük ekonomik katkı sağlayacaktır. Adamızdaki canlılık Türk vatandaşlarının gelmesiyle arttı. Ayrıca artan bu ilişkiler, bazı ön yargıları ortadan kaldıracak. Dostluk gelişecek.” diye konuştu. Meis Adası’na ilk kez giden bir Türk turist ise “Çok güzel bir Yunan adasını ziyaret ettik. Yemeklerin tadı, lezzeti her şey mükemmeldi.” dedi. Meis Adası’na giden diğer bir Türk turist de, “Yaklaşık 15 yıldır Kaş’a geliyordum. Meis’i uzaktan görürdüm hep. Vizenin kalkmasından sonra bu sene gitme imkânı buldum. Şu an Kaş’a döndük. Tamamıyla kendi ülkeme gitmiş, kendi insanımla birlikte olmuş gibi hissediyorum.” dedi.

Bu seyahatin iki ülke arasındaki ilişkilere katkısı ne olabilir? Tartışınız.

  • Cevap: İki ülke arasındaki diyaloğu geliştirir. Bu da ortada dolanan gerginliklerin son bulmasını sağlar. Bunun sonucunda da iki ülke arasında hem barış sağlanır hem de ekonomik iş birliği sağlanmış olur.

5. Sınıf Meb Yayınları Ortaokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 179 Cevabı

Haberi okuyarak ilgili soruları cevaplayınız.

Bodrum’u Gören Yabancılar Bodrum’dan Ayrılamıyor

Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden Bodrum ve beldeleri yabancılar için cazibe merkezi hâline geldi. Doğal ve kültürel zenginliklerin olduğu, maviyle yeşilin iç içe geçtiği ilçeyi gören turistlerin bir bölümü ilçeden ayrılamıyor. Muğla’nın Bodrum ilçesine tatil için geldikten sonra doğal ve kültürel zenginliklerini gören turistlerden bazıları bu ilçeye yerleşiyor. Zamanla, Türk gelenek ve göreneklerine alışan yabancılar, ilçedeki sosyal sorumluluk projelerinde de yer alıyor. Yaklaşık 7 yıldır Turgutreis beldesinde yaşayan bir İngiliz, Bodrum’u ve Türkiye’yi çok sevdiğini belirterek, ”Doğası, insanları, yemekleri, her şeyi çok güzel. Burada kendi inançlarımızı gayet rahat bir şekilde yaşayabiliyoruz. Türklerin de inançlarına saygı gösteriyoruz. Onlar da bizim inançlarımıza saygı gösteriyorlar. Burada sevmediğim bir şey yok. En çok yemekleri, yemeklerden de köfteyi seviyorum. Türk kahvesini çok beğeniyorum.” dedi.

Turgutreis’e yerleşen yabancılardan bir İskoç, eşiyle birlikte 10 yıl önce Bodrum’a yerleştiğini söyledi. Bodrum’a yerleşmeden önce tatil için de geldiğini ifade eden İskoç: “Kendi ülkemizde yaşamak stresli. Burada özgür bir ortamda yaşıyoruz ve çok mutluyuz. Türk yemekleri çok güzel. Ayrıca burası yaşamak için çok ucuz bir ülke, kendi ülkemize göre. Türk gelenek ve göreneklerini çok seviyor buna saygı duyuyoruz. Burada ailelerin çocuklarına ne kadar sahip çıktıklarına tanık olduk. Özellikle bu durum çok hoşumuza gidiyor. Aileler birbirine çok bağlı. Burada en fazla çayı seviyoruz, çok güzel.” diye konuştu.

1. Haberde adı geçen kişiler Türkiye’yi ve Türkleri hangi yolla tanımışlar?

  • Cevap: Türk gelenek ve göreneklerine alışan yabancılar, ilçedeki sosyal sorumluluk projelerinde de yer almışlar.

2. Türklerin hangi kültürel özelliklerinden etkilenmişler?

  • Cevap: ”Doğası, insanları, yemeklerinden. Burada kendi inançlarını rahatça yaşamışlar. İnançlarına saygı gösterilmiş. Bundan çok etkilenmişler.

3. Neden Türkiye’ye yerleşmeye karar vermişler?

  • Cevap: Kendi ülkelerinde yaşamak stresli. Burada özgür bir ortamda yaşıyorlar. Türk yemekleri çok güzel olduğu için. Ayrıca burası  çok ucuz bir ülke. Türk gelenek ve göreneklerini çok seviyorlar.

4. Buraya yerleşen yabancıların hayatlarında ne gibi değişimler yaşanmıştır?

  • Cevap: Komşuluk ilişkileri gelişmiş. Daha rahat yaşamaya başlamışlar. Daha ucuza yaşamaya başlamışlar.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 177, 178, 179 Cevabı Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
39
love
16
unlike
9
angry
6
clap
5
confused
2
happy
1
sad

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!