Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
5. Sınıf Türkçe Meb Yayınları

5. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Kitabı Vergi Bilir Cevapları

5. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Kitabı Vergi Bilir Cevapları

5. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı Meb Yayınları 1. Tema Vatandaşlık Bilinci Sayfa 18, 19, 20 Vergi Bilir Dinleme İzleme Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

ÖDEVSİZ GEZEGEN

1. ETKİNLİK İHTİYACIM VAR 

İzlediğiniz filmden hareketle insanların temel ihtiyaçlarını belirleyin. İlk insanların ve günümüz insanlarının ihtiyaçlarını nasıl karşıladığını tabloya yazın. Karşılaştırıp sebebini açıklayın.

 vergi-bilir-1-etkinlik-cevaplari


2. ETKİNLİK RESİMLERDE VERGİMİ ARIYORUM 

Aşağıdaki görseli inceleyin. Görseldeki unsurların hangileri ödediğimiz vergilerle yapılmıştır? Görsel üzerinde işaretleyin.

vergi-bilir-2-etkinlik-cevabi


3. ETKİNLİK NASIL VERGİ ÖDÜYORUM 

İzlediğiniz filmden hareketle aşağıdaki resimlerdeki kişilerin kim olduğunu belirleyin. Vergilerini nasıl ödediklerini açıklayın.

vergi-bilir-3-etkinlik-cevabi


4. ETKİNLİK KAVRAMLAR NEREDE 

Aşağıdaki tabloda verilen kelimelerin hangi video veya videolar da geçtiğini belirleyerek işaretleyin.

vergi-bilir-4-etkinlik-cevabi


5. ETKİNLİK YENİ BİR ŞEHİR KURUYORUZ 

Sevgili Öğrenciler,

Bir yarışma yapacaksınız. Yarışmaya grup olarak hazırlanacaksınız. Grup için seçtiğiniz sözcüler grubun görüşlerini savunarak birinci olmaya çalışacak.

Konumuz

Yeni keşfedilen çok verimli ve çok büyük bir adada bir yerleşim yeri kurulacak. Sizler bu yerleşim yerini planlayacak kişilersiniz. Devlet, vatandaşlarından topladığı vergileri bu adada yeni bir yerleşim yeri kurmak için kullanacak. Devletin vergilerini halkın tamamının yararına kullanmalısınız. Bu adada halkın ortak ihtiyaçlarını karşılamak için nelerin yapılması gerektiğine karar vermeniz gerekiyor. Bunlar için adada çalıştırılmak üzere insanları işe alacaksınız. Hangi meslekten insanları işe alacağınıza karar verin ve sebebini belirle yin. Adada çalışacak insanları taşıyacak gemi kalkmak üzere. Gemiye kimler binecek?

  • CEVAP:

vergi-bilir-5-etkinlik-cevabi

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!