Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
5. Sınıf Mevsim Yayıncılık Kur'an-ı Kerim Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Mevsim Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 24 Cevabı

5. Sınıf Mevsim Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 24 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “5. Sınıf Mevsim Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Şeyma BENLİ tarafından 142 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Gülşah BOSTAN tarafından yapılmış.

5. Sınıf Mevsim Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 24 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

SoruSınıfınızda üç grup oluşturunuz. Aşağıdaki ödev konularını gruplar arasında paylaşınız.

1. Hz. Âdem (a.s.) ile ilgili ayetler bulunuz.

  • Cevap:

Bakara Suresi, 30. ayet: Hani Rabbin meleklere: “Muhakkak Ben, yeryüzünde bir halife var edeceğim” demişti. Onlar da: “Biz Seni şükrünle yüceltir ve (sürekli) takdis ederken, orada bozgunculuk çıkaracak ve kanlar akıtacak birini mi var edeceksin?” dediler. (Allah:) “Şüphesiz sizin bilmediğinizi Ben bilirim” dedi.

Bakara Suresi, 31. ayet: Ve Adem’e isimlerin hepsini öğretti. Sonra onları meleklere yöneltip: “Eğer doğru sözlüyseniz, bunları Bana isimleriyle haber verin” dedi.

Bakara Suresi, 34. ayet: Ve meleklere: “Adem’e secde edin” dedik. İblis hariç (hepsi) secde ettiler. O ise, diretti ve kibirlendi, (böylece) kafirlerden oldu.

Bakara Suresi, 35. ayet: Ve dedik ki: “Ey Adem, sen ve eşin cennette yerleş. İkiniz de ondan, neresinden dilerseniz, bol bol yiyin; ama şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz.”

Bakara Suresi, 37. ayet: Derken Adem, Rabbinden (birtakım) kelimeler aldı. Bunun üzerine (Allah da) tevbesini kabul etti. Şüphesiz O, tevbeleri kabul edendir, esirgeyendir.

Al-i İmran Suresi, 33. ayet: Gerçek şu ki, Allah, Adem’i, Nuh’u, İbrahim ailesini ve İmran ailesini alemler üzerine seçti;

Al-i İmran Suresi, 34. ayet: Onlar birbirlerinden (türeme tek) bir zürriyettir. Allah işitendir, bilendir.

Al-i İmran Suresi, 59. ayet: Şüphesiz, Allah Katında İsa’nın durumu, Adem’in durumu gibidir. Onu topraktan yarattı, sonra ona “ol” demesiyle o da hemen oluverdi.

2. Hz. Âdem’in (a.s.) isminin geçtiği hadisler bulunuz.

  • Cevap:

”Allahü teâlâ, Âdem aleyhisselamı yeryüzünün her tarafından alınan topraklardan yarattı. Bu sebeple neslinden, siyah, beyaz, esmer, kırmızı renkte olanlar olduğu gibi, bu renkler arasında bulunanlar da oldu. Kimi yumuşak, kimi sert, kimi de temiz oldu.”[Ebu Davud]

”Allahü teâlâ, Âdem aleyhisselamı yarattıktan sonra, “Git şu meleklere selam ver. İşte senin ve neslinin selamlaşması böyle olacaktır”.[Buhari]

”Hazret-i Âdem’e kadar olan soyumda, zina eden hiç kimse yoktur. Hepsi temizdir”.[İbni Sa’d]

”Yecüc ve Mecüc de, Âdem aleyhisselamın neslindendir”.[Beyheki]

3. M. Âsim Köksal’ın “Peygamberler Tarihi” adlı kitabının Hz. Âdem (a.s.) ile ilgili olan bölümünü okuyunuz. Okuduğunuz bölümü tanıtıcı bir özet hazırlayınız.

  • Cevap: Hz. Adem ile Hz. Havva’nın önceden çok iyi lduğunu Hz. Adem’in ilk peygamber olduğunu ve daha sonrada Hz. Adem ile Hz. Havva’nın şeytanın aklına uyarak cennetteki yasaklı elmayı Bismillâhirrahmânirrahîm diyerek yemiştir ve bizim soyumuzun Hz. Adem’den ve hz havanın çocuklar doğurarak ve olan çocuklarınında çocuklarının olmasını anlatır.

Ödevinizi hazırlarken aşağıdaki önerilerden yararlanabilirsiniz:
1. İş bölümü yapınız.
2. Planlama yapınız.
3. Araştırma yapınız.
4. Araştırma sonuçlarınızı bir sunum hâline getiriniz.
5. Sunumda da yararlanabileceğiniz bir rapor hazırlayınız.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
5
love
3
angry
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!