Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
5. Sınıf Mevsim Yayıncılık Kur'an-ı Kerim Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Mevsim Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

5. Sınıf Mevsim Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “5. Sınıf Mevsim Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Şeyma BENLİ tarafından 142 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Gülşah BOSTAN tarafından yapılmış.

5. Sınıf Mevsim Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

1. Aşağıdaki soruları okuduğunuz kıssaya göre cevaplayınız, a. Hz. Nuh’un (a.s.) torunlarından olan Âd, nereye yerleşmişti?

  • Cevap:  Hz. Nuh’un (as) torunu İrem, İrem’in torunu ise Ad’dır. Ad’ın soyundan gelenlere Ad Kavmi adı verilmiştir. Ad ve kavminin yaşadığı yer bugün Yemen ile Umman arasında bulunan  o zaman ki ismiyle Ahkaf adı verilen bölgedir.

b. Âd’ın soyundan gelen insanlar hangi adla anılıyordu?

  • Cevap: Semûd kavmi

c. Âd kavminin yaşadığı yer nasıldı?

  • Cevap:  Ad kavmi ismi Kur’an’da geçmektedir. Helak edilen kavimlerden bir tanesidir. Günümüzde Arap yarımadasında bulunan Umman bölgesinde yaşadıkları tahmin edilmektedir.Ad kavmi, Hz. Nuh’un soyundan gelen bir kavimdir. Bolluk ve refah içinde yaşayan toplum Irem adında bir kent inşa etmiştir. Dünya’nın dönemindeki en güzel şehirlerinden biri olarak görülmektedir. Bolluk, ferah ve düştükleri dünyevi zevkler ile fitne ve fesada düşmüşler, dinlerinden kopmuşlardır. Putlara tapmaya başlamışlardır.

2. Âd kavmine mensup insanların bir kısmı Allah’ın (c.c.) verdiği nimetlere güvenerek O’nu inkâr ettiler. Doğru yoldan saptılar. Yüce Allah (c.c.), Hz. Hud’u (a.s.) peygamberlikle görevlendirdi. Hz. Hud (a.s.), insanlığı doğru yola çağırmak için neler söyledi? Birkaç örnek veriniz.

  • Cevap:  önce Yüce Yaradanın birliğini ve yüceliğini hatırlattı. Allah tan başka ilah olmadığını sadece ona kulluk edilmesi gerektiği,ibadete layık tek Rabbimizin olduğunu söylemiştir. Putlara tapmanın kotu ve yanlış bir davranış olduğunu söylemiş. Sahip oldukları şeylerden dolayı şımarmamalarını onların geçici olduğunu söylemiş
2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
55
love
16
clap
6
confused
6
sad
5
angry
4
unlike
3
happy

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!