Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 5. Sınıf Netbil Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı / 5. Sınıf Netbil Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı Sayfa 69 Cevabı
5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Netbil Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Netbil Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı Sayfa 69 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


5. Sınıf Netbil Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı Sayfa 69 Cevabı

4. ÜNİTE HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Soru: Kur’an-ı Kerim Müslümanlar için neden önemlidir? Araştırınız.

 • Cevap:   Kur’an-ı Kerim İslamiyetin kutsal kitabıdır.Hz Muhammed’in mucizesidir. Eşi benzeri olmayan bir kitaptır. Dinin en güzel şekilde anlatıldığı bir kitaptır. İslm dinin temel kaynağıdır.  Kendisine inan tüm müminler için kesin bir delildir.  İslamiyetle ilgili bir çok konuya değinmiştir.

Soru: Kur’an-ı Kerim mealinden, güzel davranışlarda bulunmayı emreden bir ayet bularak defterinize yazınız.

 • Cevap:  Her kim iyi bir iş yaparsa, kendi lehine yapmış olur. Kimde bir kötülük yaparsa, kendi aleyhine yapmış olur. Rabbin kullara zulmedecek değildir.

Soru: İbrahim Peygamber hakkında bir araştırma yaparak edindiğiniz bilgileri defteri­nize not ediniz.

 • Cevap: Ülül Azam peygamberlerin 3. Olanıdır. Hz muhammed (sav) dan sonra insanların en üstünüdür.  Hz İbrahimin nesebi Nuh (as) oğlu Sam’ a dayanır. Hz. İbrahim Mezopotamya’da bulunan Keldani kavmine gönderilmiştir. Hz ibrahimin en büyük özellikliği Allah’ın varlığını akıl ve mantığıyla bulmasıdır. Allah ona Kur’anda Halil’im (dostum) diye buyurmuştur. Putperest bir topluma gelen Hz. İbrahim Babası Azer ve toplumla bu putlarla ilgili çekişmeye girmiştir. Herkesin bir gün bir panayıra gittiği vakitlerde Hz. İbrahim bir balta alarak putların bulunduğu yere girip en büyük put hariç hepsini kırmıştır. Sonrasında baltayı en büyük putun boynuna asmıştır. Geldiklerinde tüm putların kırıldığın gören toplum çıldırmıştır. Bunu Hz. İbrahim’in yaptığını tahmin edip onu çağırmışlardır. Ona sen mi kırdın dediklerinde, o da balta kimdeyse o kırmıştır diye cevap vererek büyük bir ders vermiştir. İnsanların yaptığı bir putun hiçbir şeye gücünün yetmeyeceğini anlatmıştır.

Soru: Fil suresinde anlatılan Fil Olayı hakkında bir araştırma yapınız.

 • Cevap: Bu olay Hz. Muhammed doğmadan kısa bir süre önce olmuştur. Habeş Kralı Necaşi’nin bir valisi olan Ebrehe adındaki kişi, Mekke ve Kabenin akın akın insanlar tarafından ziyaret edildiğini görünce bu ticareti engellemek için karşılık olarak Sana’da büyük bir kilise yaptırmıştır. Buna rağmen bunu engelleyemeyen Ebrehe Kabeyi yıkmak için içinde fillerinde olduğu büyük bir ordu ile mekkeye doğru yürümeye başladı. Mekke’ye yaklaşınca Mekke’deki bir çok şeyi yağma etmeye başladı. Peygmber Efendimizin dedesi Abdulmuttalib’in de iki yüz tane devesine el koydu.  Abdulmuttalib Ebrehe’ye giderek ondan el koyduğu develerini istemiştir.  Ebrehe de ona ‘Ben sizin kutsal mabediniz kabeyi yıkmaya geldim sen benden kendi develerini mi istiyorsun’ dedi.Abdulmuttalib ise ona ‘ben develerin sahibiyim. Kabe’nin elbette sahibi vardır. Onu, O korur’ dedi. Ebrehe ise ‘Kabe’yi benden koruyacak kimse yoktur’ diye haykırdı. Abdulmuttalibe develerini verdi sonra da Kabe’ye yürümeye başladılar. Çok kolay bir zafer kazanacaklarını sanıyorlardı. Ordunun içinde bulunan ‘mahmud’ adında bir fil vardı. Bir süre sonra Kabe’ye doğru yürümez oldu ve yere çöktü. Yemen tarafına çevrildiğinde koşarak giden fil kabeye yürümüyordu. Sonra Allah’u teala Ebabil( dağ kırlangıcı) denilen kuşlardan bir sürü yolladı. Kuşların ağzında bir ayaklarında da iki tane olmak üzere üç tane nohut ve mercimek tanesi büyüklüğünde taşlar vardı. Taşları ordunun üstüne bırakıyolardı. Taşların değdiği her asker orada ölüyordu. Ayette de dediği gibi onların biçilmiş bir ekin yaprağı gibi yapmıştı.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

33 Yorumlar

 1. malmıyım da sana ismimi vericem allah allah

  bence daha iyi olmalı çocuk aklıyla dkkat akıllıca olmalı salaklar malmısınız düzgün yapın aaaaa

 2. 3. Ve 4. Soru çok uzun

 3. çok güzel

 4. sdadsssssssssssssssssssssssss

 5. Vallahi eğer sözlü notu olmasaydı yazmazdm. Offf gitki yazayım???????????????

 6. Akıl küpü????

  Çok iyide abi niye çok uzun yazdınız

 7. ilkiki soru süper de son iki soru baya baya uzundu özet olaymış iyiymniş veya kısa

 8. çooooooooooooooooooooooook uzun ya

 9. bence güzel begenmiyosan kısası güzelini sen yaz

 10. Fil hikayesi cok guzel hemde gercek olmasi dahada guzel

 11. elinize sağlık

 12. Cevapları yazan kişiye ellerine sağlık. Zaten evvel cevap çok güzel bir sayfa bir şeyi bulamayınca hemen bu sayfaya giriyorum. ?

 13. 4. Soru daki cevabı çok beğendim gerçekten yaz ana çok teşekkürler onun sayesinde artık anlamadığım yer yok. ☺☺

 14. 4. Soru daki cevabı çok beğendim gerçekten yaz ana çok teşekkürler onun sayesinde artık anlamadığım yer yok. ☺☺

 15. Olmuş ama öğretmen kılavuz kitabıyla aynı olmasaydı keşke öğretmenler anlıyo????

 16. 3. ve @4. şeyler çok uzun yaza yaza isim bitti gine de elinize saglik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir