Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
5. Sınıf Özgün Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf Özgün Yayınları İngilizce Ders Kitabı Sayfa 145 Cevabı

5. Sınıf Özgün Yayınları İngilizce Ders Kitabı Sayfa 145 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “5. Sınıf Özgün Yayınları İngilizce Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Güler ŞİLİT tarafından 177 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Behiye Renin GÜNDÜZ tarafından yapılmış.

5. Sınıf Özgün Yayınları İngilizce Ders Kitabı Sayfa 145 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Solve the problems. Then, match and colour the results.

Ekrem has seventy-eight marbles. He wants to play marbles with his friends, Ahmet and Cenk. Ahmet and Cenk don’t have marbles. Ekrem shares his marbles with his friends.
How many marbles does each student have? There are fifteen visitors at the animal shelter today. Each visitor donates twenty pounds. How much money does the animal shelter get?
There are thirty students in the class. Each student makes five Turkish flags for Children’s Day. How many flags do they have? There are two hundred and eighty-six girls and three
hundred boys at Atatürk Middle School. How many students are there altogether?

5. Sınıf Özgün Yayınları İngilizce Ders Kitabı Sayfa 145 Cevabı

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

2 Yorum

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close