Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
5. Sınıf Dikey Yayıncılık Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları

5. Sınıf SDR Dikey Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 108 Cevabı

5. Sınıf SDR Dikey Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 108 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “5. Sınıf SDR Dikey Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Bekir PINARBAŞI tarafından 127 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Aysel GÜNEY TÜRKEÇ tarafından yapılmış.

5. Sınıf SDR Dikey Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 108 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Cuma ve bayram namazlarında, imamın minbere çıkarak cemaate konuşma yaptığı, öğüt verdiği konuşmaya ………HUTBE……………….. denir.
• Genellikle mihrabın sağ tarafında bulunan, cuma ve bayram günleri namazdan önce din görevlilerinin çıkıp konuşma yapıp vaaz verdiği yere ……vaaz kürsüsü…………….. denir.
• Peygamberimizin (s.a.v.) niteliklerini övmek amacıyla yazılan manzum eserlere………NAAT………….. denir.
• Hz. Süleyman’ın (a.s.) Kudüs’te yaptırdığı mescide …MESCİT-İ AKSA…… .. denir
• Peygamberimizin (s.a.v.) doğumunu anlatan eserlere ……MEVLİT…………. denir.

10. Aşağıdaki şemaya, örf ve âdetlerimizde dinin etkisini gösteren örnekler yazınız.

  • Cevap:

    Din, ahlaki, hukuki, ameli kurallardan oluşur. Din ilahidir. İslam dini hayat dinidir. Hayatın her alanını ihata eder. Bu nedenle hayatımızın her alanında İslam ölçüleri bulunmaktadır. Din, insanların yaşamasıyla bir anlam kazanır.

    Toplumu bir arada tutan değerler, normalar ve tutumlar dini, ahlaki, hukuki, örfi olarak şekillenmektedir. Örf ve adetler, toplumun tarihi devamlılık içinde varlığını koruması yönüyle etkilidir.

    Din, örf ve adetler üzerinde hikmet, ahlak, nezaket, merhamet, insaf, vicdan gibi manevi ağırlıklı etkiler sağlar. Örf ve adet, dine göre şekillenir. Din merkezli bir hayatta örf ve adet dine dayalı olarak ortaya çıkmakta ve yerleşik hale gelmektedir.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

İlgili Yazılar

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close