Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Sayfa 100-101-102-103

5. Sınıf E Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 100-101-102-103 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Sayfa 100-101-102-103

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 100

1. Konu: Dünyayı Saran Ağ

Anahtar Sözcükler: Sosyalleşme, sosyal paylaşım ağları, iletişim, kitle iletişim araçları

Başlarken

“Hiç kimseyle iletişim kurmadan yaşamak mümkün değildir.” diyen bir kişi bu düşüncesini hangi örneklerle destekleyebilir (Görsel: 4.1)?

 • Cevap: İnsan tek başına evlenemez. İnsan tek başına sohbet edemez. İnsan dışarda iken tek başına parti yapamaz. Tek başına cenaze kaldıramaz. O nedenle de insan iletişim kurmak sosyalleşmek zorundadır.

1. İnsan ile iletişim teknolojileri arasındaki ilişki hakkında neler söylersiniz?

 • Cevap:

İletişim teknolojileri ile ilgili ürünleri eğlenmek, hoşça vakit geçirmek, eğitim ve bilgiye ulaşmak gibi daha birçok amaç için kullanırız. İletişim teknolojilerini, çeşitli sosyal gruplarla bağlantı kurmak ve gündelik yaşamı düzenlemek için kullananlar da vardır. Teknolojik araçlar, insanlar arasında ortak bir dilin oluşmasında, insanların sosyalleşmesinde ve iletişim becerisinin gelişmesinde çok etkilidir. Gelişen iletişim teknolojisi sayesinde sosyal medya kavramı hemen hemen herkesin hayatına girdi. Televizyon her evin başköşesinde hâlâ varlığını korumakla birlikte, kullanım sıklığı bakımından bilgisayar ve cep telefonu onun yerine geçmiş gibi görünüyor. Günümüzde cep telefonunun kitleleri nasıl etkilediği ve nasıl esir aldığı araştırılması gereken önemli bir konudur.

2. Gelişen teknoloji ve sosyalleşme hakkında neler söyleyebilirsiniz?

 • Cevap:

Günlük yaşamımızda sosyal gruplara katılma ihtiyacı duyarız. Bunda, gün geçtikçe hayatımıza daha fazla giren sosyal paylaşım ağları önemli rol oynar. Belirli bir mekâna ve zamana bağlı kalmadan sosyal paylaşım ağlarıyla arkadaşlıklarımızı sürdürme ve yeni kişilerle tanışma imkânı buluruz. Yaptığımız paylaşımlar ve aktif olma durumumuz, kendi kişiliğimiz hakkında da ipucu verir. İlgilerimizi, beğenilerimizi ve duygularımızı burada yansıtabiliriz. Böylece topluma kendimizi tanıtmış oluruz. Sosyal paylaşım ağları, toplumsal ilişkilerimizde önemli rol oynar.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 101

3. Sosyal paylaşım ağlarının sosyalleşmeye etkisine örnek verebilir misiniz?

 • Cevap:

Bir araya gelinmesi mümkün olmayan durumlarda sosyal paylaşım ağları yoluyla sosyalleşme devam edebilir. Paylaştığımız fotoğraflarımızla veya sözlerimizle çevremizle ilişkilerimiz kesintiye uğramaz. Örneğin bir spor karşılaşması veya aile ziyareti için bir araya gelip sosyalleşen bireyler, burada çekilen fotoğrafları sosyal paylaşım ağları üzerinden paylaşabilir. Bu paylaşım ile sosyalleşme süreci devam eder.

4. Genel ağın gereğinden fazla kullanımı çevreyle olan ilişkilerimize nasıl yansıyabilir?

 • Cevap:

Genel ağın fazla kullanılması;

• Arkadaşlıkların ve ödevlerin aksatılmasına, kişinin zaman duygusunu yitirmesine,
• Sosyal ilişkilerden çekilme ve içe kapanma gibi özelliklerin artmasına,
• Bilgisayar başında oturmanın dışarı çıkıp oynamaya tercih edilmesine,
• Genel ağda edinilen arkadaşların gerçek hayattakinden daha fazla olmasına,
• Sürekli, genel ağda tanışılan kişilerden bahsedilmesine,
• Aile, arkadaş, okul ve iş ortamındaki kişilerle etkileşimin azalmasına sebep olabilir.

5. Genel ağ bağımlılığının, davranışları ve sosyal ilişkileri etkilediği nasıl anlaşılabilir?

 • Cevap:

Genel ağ kullanan bir kişide yalnızlık, sosyal fobi, içe dönüklük, utangaçlık, kendini değersiz ve yetersiz bulma görülüyorsa genel ağ bağımlılığına bağlı davranış bozukluğu ihtimali yüksektir. Ayrıca eleştirilme, kınanma ve onaylanmama durumunda da kolayca incinme görülebilir. Genel ağın insan kişiliğine etkileri, o kişinin toplumsal ilişkilerini bozabilir. Bu durumda sağlıklı bir iletişim kurma ve sosyalleşme imkânı ortadan kalkar.

Çevrenizdeki bir kişinin genel ağı fazla kullanmak tan dolayı yukarıdakilere benzer durumlarla karşılaştığını düşünün. Ona neler önerirsiniz? 

 • Cevap: Ona kendisine saat sınırı koymasını ve nette geçireceği aşırı saatleri çiçek ekme kitap okuma ya da ailesiyle sohbet etmeye ayırması gerektiğinin anlatılmasını öneriyorum.

Genel ağ bağımlısı olanları içinde bulundukları durumdan kurtarmak için neler yapılmasını önerirsiniz?

 • Cevap: Öncelikle yüz yüze iletişim yollarını denemeliler. Ardından kendilerine yeni hobiler edinmeliler. Mesela kitap okuma, dan kursuna gitme gibi. Bu sayede saatlerinin çoğunu nette değil hem fiziksel hem de sosyal aktivitelerde geçirecek olacaklar.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 102

Akıllı cep telefonu teknolojisinin yaygınlaşmasıyla özellikle gençler arasında cep telefonu kullanımında da ciddi bir artış görülüyor. Herkesin kendine göre cep telefonu kullanma sebebi var.

6. Cep telefonu kullanımı hakkında yapılan bir araştırma var mı? Varsa örnek verebilir misiniz?

 • Cevap:

Evet. 2019 yılında Hacettepe Üniversitesinde cep telefonu kullanma sebepleri konusunda yaptığım bir araştırmam var. İsterseniz ondan kısaca bahsedeyim. Bu araştırmamda üniversite öğrencilerine çeşitli sorular sordum. Elde ettiğim sonuçlara göre öğrencilerin cep telefonu kullanma sebeplerini şu başlıklar altında topladım:

1. Fotoğraf ve video çekmek
2. Mesajlaşmak
3. Oyun oynamak
4. Sosyal medyayı kullanmak
5. Bilgilenmek

7. Sosyalleşme ve toplumsal ilişkilerle ilgili kısımlardan bahseder misiniz?

 • Cevap:

Aslında tüm maddeler sorunuzla ilgili. Kimi öğrenciler zaman ve mekân sınırlamasını ortadan kaldırması, insanlarla iletişim kurmaya yardımcı olması, sıkıldığında başka insanlarla konuşma imkânı sağlaması faktörlerini belirtmişlerdir. Kimi öğrenciler de hareket hâindeyken konuşma imkânı tanıdığı için cep telefonu kullandıklarını belirtmişlerdir Bununla birlikte iyi bir izlenim oluşturmak ve ilgi çekmek gibi nedenlerle de cep telefonu kullananlar vardır. Yalnızlığı gidermek, mesajlaşarak rahatlamak diğer faktörlerdendir. İstediğim kişiye rahatça ulaşabiliyorum veya beni merak edenler bana ulaşabiliyor diyenler de vardır. Birçok işe yarama ve sosyalleşme faktörüne verilen önem arttıkça cep telefonuyla günlük konuşma süresi de artıyor.

Arkadaşlar, Emel Hanım’ın teknolojik cihazların toplumsal ilişkiler üzerinde çok boyutlu etkilerinin bulunduğunu anlatması ve çeşitli örnekler vermesi benim için çok yararlı oldu. Umarım sizin için de öyle olmuştur.

SIRA SİZDE

1. beğenmek ()
2. video paylaşmak ()
3. iletişim kurmak ()
4. mesajlaşmak ()
5. fotoğraf paylaşmak ()

Yukarıda verilen eylemlerle görselleri eşleştiriniz (Görsel: 4.5). Bunu yaparken eylemlerin önündeki rakamları dairelerin içine yazınız.

 • Cevap:

Sizce bu eylemler insanların sosyalleşmesinde olumlu etkide mi yoksa olumsuz etkide mi bulunuyor? Tartışınız.

 • Cevap: Bence belirli saatlerle sınırlı kullanıldıklarında sosyalleşmeyi arttırmaktadırlar. Çünkü insanlar hem haberleşme imkanı buluyorlar hem de başkalarıyla görsel ve ses olarak daha ayrıntılı iletişim kurabiliyorlar.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 103

Görsel: 4.6’yı inceleyiniz ve soruları cevaplayınız.

1) Siz, böyle bir durumu yaşayan çocuk veya anne baba tanıyor musunuz?

Onlara ne önerirsiniz?

Çocuk için önerilerim:

 • Cevap:

1. Hemen dışarı çıkıp arkadaşlarıyla oyunlar oynamasını
2. Günde sadece 1 saat bilgisayarı kullanmasını
3. Kitap okumasını söylerdim.

Anne baba için önerilerim:

 • Cevap:

1. Çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmelerini
2. Çocuklarına zaman sınırlaması koymalarını
3. Çocuklarıyla beraber kitap okuma saati koymalarını önerirdim.

2) Teknolojinin insanı yalnızlaştırdığı tespiti hakkındaki fikriniz nedir?

 • Cevap: Katılıyorum. Çünkü teknoloji insanı bir alete mahkum ederek onun dış hayattan kopmasına ve yalnızlaşmasına neden olmaktadır.

3) Teknolojik cihazları kullanmanız arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizi nasıl etkiliyor? Örneklerle açıklayınız.

 • Cevap: Bazen olumlu bazen olumsuz etkiliyor. Çünkü çok daldığım çok vakit geçirdiğim zaman insanlarla sohbet edemiyorum. Ama olumlu tarafı da bir ok arkadaşımla uzaktan da olsa paylaşımlar yapabiliyorum.

NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

Teknolojinin insanlar arası ilişkilerde oynadığı rol hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

 • Cevap: Teknoloji uzaklar yakın eden mesafeleri ortadan kaldıran ama bunları yaparken doğru kullanılması gereken bir şeydir. Mesela uzaktaki bir akrabanızla görüntülü konuşabilir onunla iletişim kurabilirsiniz. Oysa teknolojiyi başka şeyler için kullanır da gerçek yaşamdan koparsanız iletişiminiz de kısıtlanmış olur.

ÜRÜN DOSYASI

Teknolojinin doğru ve yanlış kullanımına üçer örnek veriniz. Örneklerinizle ilgili düşüncelerinizi dosya kâğıdına yazınız. Çalışmanızı sınıfa getirerek arkadaşlarınıza okuyunuz. Ürün dosyanızda saklayınız.

 • Cevap:

Doğru kullanımı:
Ödev yapmak
Film izlemek
Arkadaşlarla sohbet etmek

Yanlış Kullanımı
Zararlı sitelere girmek
Her zaman oyun oynamak
Arkadaşlarla tüm gün gereksiz konuşmalar yapmak

ÖZ DEĞERLENDİRME

1. Teknolojinin sosyal hayatımıza etkisine örnek verebilirim. ?X
2. Teknolojiyi yanlış kullanmanın olumsuz etkilere neden olabileceğini açıklayabilirim. ?X
3. Teknolojik gelişmelerin toplumsal ilişkiler üzerinde etkili olduğunu bilirim. ?X

DİĞER KONUYA HAZIRLIK

Sınıfa, doğru ve güvenli bilgiye ulaşma yöntemleri konusunda kaynak getiriniz.

 • Cevap: Devletin resmi gazeteleri, anayasa kitabı, yönetmelik kitapları, okul kuralları listesi getirebilirsiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Çözümleri E Kare Yayınları Sayfa 100-101-102-103  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!