Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Sayfa 108-109-110

5. Sınıf E Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 108-109-110 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Sayfa 108-109-110

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 108

3. Konu: Güvenli Genel Ağ

Anahtar Sözcükler: Online alışveriş, güvenli genel ağ kullanımı, kimlik hırsızlığı, genel ağ

Anahtar Kurumlar: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Başlarken

Çocuklar için özel olarak hazırlanmış bir genel ağ sitesine güvenli çocuk adresine girerek ulaşabilirsiniz (Görsel: 4.2). Sizce böyle bir genel ağ sayfasının oluşturulma nedeni ne olabilir?

 • Cevap: Çocukların kontrol altında tutulan ve güvenirliği sağlanmış internet sitelerinde vakit geçirmeleri zararlı olacak her şeyden uzak tutulmaları için yapılmış olduğunu düşünüyorum.

Toplumumuzda, genel ağı kullanma yoğunluğu her geçen gün artıyor. Bir yandan istek ve ihtiyaçlarımızı sanal ortam sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde karşılarken bir yandan da çeşitli bilgilere ulaşabiliyoruz.

Peki, ziyaret ettiğimiz genel ağ adresleri ne kadar güvenli?

 • Cevap: Evde güvenli genel ağ profili kullanıyoruz. Böylece zararlı sitelerden korunuyoruz. Bilmediğimiz e – postaları açmıyoruz. Çünkü bilgilerimiz çalınabilir.

Bu genel ağ adreslerinden veya kullandığımız bilgisayar ve cep telefonlarından oluşabilecek tehlikelerin yeteri kadar farkında mıyız?

 • Cevap: Benimle ve ailemle ilgili özel bilgileri, fotoğrafları paylaşmıyorum. Çünkü paylaştıklarım istemediğim kişiler tarafından görülebilir

Bilgisayar kullanırken güvenlik kurallarına uyuyor muyuz? 

 • Cevap: Adım, yaşım, okulum, sınıfım, adresim, telefon numaram, T.C. kimlik numaram, ailemin kredi kartı numarası gibi başkalarının bana ulaşabileceği bilgileri genel ağda başkalarıyla paylaşmıyorum.

Bu kılavuzdaki maddelerin hangileri hakkında daha önceden bilginiz vardı? Açıklayınız. Genel ağı güvenli kullanmanın önemini açıklayınız.

 • Cevap: Hemen hepsi hakkında bilgim vardı. Çünkü derslerde öğretmenlerim evde de ailem beni bu konuda bilgilendirmişti.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 109

GÜVENLİ GENEL AĞ

Zararlı içeriklere karşı birden fazla filtre programı uygulanabilir. Böylece etkin bir güvenli genel ağ hizmeti alınmış olunur. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gelen şikâyet ve talepler doğrultusunda güvenli genel ağ hizmeti 22 Kasım 2011 tarihinde başladı. Bu uygulama çocuk profili ve aile profili olmak üzere iki profilden oluşmaktadır. Çocuk profilinde pek çok farklı türden yararlı genel ağ siteleri bulunur ve içerikleri tamamen onaylanmıştır. Aile profilinde, çocuk profiline ek olarak kişisel siteler, forum ve paylaşım sitelerine erişilebilir. İstenilen siteler kısıtlanabilir.

Evinizde genel ağ kullanılıyorsa hangi tür profil kullanıldığını ailenizden öğreniniz. Niçin bu profilin seçildiği hakkında bilgi alınız.

SIRA SİZDE

Güvenli genel ağ kullanımıyla ilgili yapılan açıklamalardan sonra şimdi de sanal ortamın günlük yaşantıda kullanımıyla ilgili iki olayı inceleyiniz ve soruları cevaplayınız.

Merhaba arkadaşlar, Ben Aylin. Bursa’da özel bir şirkette çalışıyorum. Sizlere geçen haftaki mesafeli alışveriş tecrübemden bahsetmek istiyorum. Çok önemli bir toplantımdan dolayı İstanbul’da oturan bir arkadaşımın nikâh törenine katılamadım. Bunu telafi edebilmek için bir çiçek göndermeye karar verdim. Bu işlemi genel ağ üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapmak üzere hemen çiçek satışı yapan genel ağ sitelerine girdim. Ürünler çeşit çeşitti. Üstelik karşılaştırma yapma imkânım da vardı. Ayrıca indirim ve kampanya haberleri boldu. Bir sitenin giriş sayfasında “Her Yerden Her Saatte Alışveriş İmkânı” şeklinde bir slogan vardı. Gerçekten de bu mesafeli alışveriş sayesinde hem zamandan tasarruf sağladım hem de işimi kolayca hallettim. Ben bu işlemleri genel ağ üzerinden yaptıktan sonra bir arkadaşım yanıma gelerek “Dikkatli ol! Mesafeli alışveriş sitelerinden alışveriş yapan bazı kişiler zor durumda kalıyorlar. Bilinen ve güvenilir genel ağ adreslerinden sanal kart ya da aylık limiti düşük bir kart ile alışveriş yapmalısın. Çünkü alınan ürünün ücreti sanal ortamda ödeniyor. Bunun için de hesap numarası kullanılıyor. İsim ve telefon numarası da yazıldığında aslında riskli bir durum oluşuyor. Bu yüzden mesafeli alışveriş sitelerinden alışveriş yaparken güvenliğe çok dikkat etmeliyiz.” dedi. Ben de hemen aynı siteye tekrar girdim ve sitede yer alan sabit telefon numarasını aradım. Müşteri yorumlarını okudum. Hem çiçek mağazasının gerçekten var olduğunu hem de çiçeğimin gidip gitmediğini öğrendim.

Sizce Aylin Hanım, iş arkadaşıyla mesafeli alışverişi öncesinde konuşsaydı ne yapardı?

 • Cevap: Kesinlikle araştırmayı önceden yapardı. Çünkü akıllanırdı öneri almış olurdu. Böylece siteden alışveriş yaparken temkinli olurdu.

Bu olaydan yola çıkarak mesafeli alışveriş hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

 • Cevap: Mesafeli alışverişte güvenilir büyük firmalar tercih edilmeli, kesinlikle düşük limitli kredi kartları tercih edilmelidir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 110

Değerli arkadaşlarım, benim adım Serhat. Genel ağ üzerinden kimlik bilgileri çcj olarak sizlere başımdan geçenleri anlatmak istiyorum. Bundan iki yıl önce e-posta ı ve bu adresime önceden yüklediğim nüfus cüzdanımı ele geçiren bir kişi, fotoğrc kendi fotoğrafını yapıştırarak sahte bir kimlik üretmiş. Bu kimliği kullanarak iki tane t<) karmış. Bundan haberim olur olmaz ilgili firmayla bağlantıya geçip bu telefon hatlarıj ve savcılığa şikâyette bulundum. Bundan sonraki anlatacaklarım ise çok daha üzüntü için. Adımı kullanarak oluşturduğu sahte kimlik sayesinde ev kiralamış, sözleşme yapmış. Sonra da kirayı ödemeyip kaçıp gitmiş. Elektrik ve su faturalarını da ödememiş. Yetkililer, ödenmeyen faturalar yüzünden oturduğum evdeki elektriği ve suyu kesti. Mağdur olduğumu açıklamak için günlerce uğraşmak zorunda kaldım. Adıma Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kartı çıkartılmış, otoban ve köprü geçiş ücretleri ödenmemiş. Bu borçlar da benim üzerimde görünüyor. Sonunda yetkililer, bu şahsın trafik cezası yediği aracın ruhsatından Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını bularak kim olduğunu öğrenebildiler. Şimdi de yargı yoluyla hakkımı aramaya çalışıyorum. İki yıldır bu olaylar yüzünden uykusuz geceler geçirdim, endişelendim. Arkadaşlar, siz siz olun sanal ortamda kimliğinizi, banka hesaplarınızı ve özel bilgilerinizi asla paylaşmayın ve depolamayın.

Sizce, Serhat Bey’in başına niçin bunlar geldi?

 • Cevap: Çünkü güvenilir olmayan bir yere kimlik bilgilerini eklemiştir. Buradan onun bilgilerini çalan hırsızlar onun bilgileri ile sahte kimlikler üretip etrafı dolandırmışlardır.

Kimlik hırsızlığı yapanların tuzağına düşmemek için neler yapılmalıdır? Söyleyiniz.

 • Cevap: Kesinlikle kişisel ve gizli bilgileri her ortamda paylaşmamak gerekir. Paylaşılacaksa bile sadece devlet siteleri ile çok büyük firmalarla paylaşmak gerekir.

NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

1. Sanal ortamı güvenli kullanmada bilinçli olmanın önemini açıklayınız.

 • Cevap:

Doğum yerimizi ve yaşadığımız yer ile aile bireylerimizin isimlerini paylaşmamalıyız.
Güçlü bir şifre oluşturmamız gerekiyor.
Güvenli olmayan sitelere girmemeliyiz.
Güvenilir olan siteler üzerinden alışveriş yapmalıyız.
Teknolojik cihazlar üzerinde kişisel bilgilerimiz var iken açık kalmamalıdır.

2. Sanal ortamı güvenli kullanan bir kişi nelere dikkat eder?

 • Cevap:

Tarayıcıların güvenliğinin artırılması gerekir.
Antivirüs programları kullanılmalıdır.
Sanal ortamda kimlik bilgileri kesinlikle paylaşılmamalıdır.
Bilgisayarda özel güvenlik duvarları kullanılmalıdır.
Düzenli olarak belirli aralıklarla tarama faaliyetleri yapılmalıdır.

ÜRÜN DOSYASI

Çevrenizde mesafeli alışveriş yapan bir kişi belirleyiniz. Ona niçin bu yolla alışveriş yaptığını, alışverişi ile ilgili bir sorun yaşayıp yaşamadığını sorunuz. Görüşmenizi bir dosya kâğıdına yazarak kayıt altına alınız. Çalışmanızı sınıfa getirerek arkadaşlarınıza okuyunuz. Ürün dosyanızda saklayınız.

 • Cevap: Herhangi bir sorun yaşamadığını çünkü güvenilir sitelerden ve kimlik bilgilerini gizleyerek alış veriş yaptığını söyledi.

ÖZ DEĞERLENDİRME

1. Mesafeli alışveriş yaparken genel ağı güvenli kullanmak gerektiğini bilirim. ?X
2. Gerekli tedbirleri almamanın, sanal ortamda kimlik hırsızlığına uğramaya neden olabileceğini bilirim. ?X
3. Sanal ortamın güvenli kullanılabilmesi için yapılması gerekenleri açıklayabilirim. ?X

DİĞER KONUYA HAZIRLIK

Sınıfa, son yıllarda yapılan önemli buluşlarla ilgili yazılı ve görsel kaynak getiriniz.

 • Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Çözümleri E Kare Yayınları Sayfa 108-109-110  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
16
clap
7
unlike
5
love
3
angry
1
happy
0
confused
0
sad

Bir yanıt yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!