Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Sayfa 12-13-14-15

5. Sınıf E Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 12-13-14-15 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Sayfa 12-13-14-15

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 12

1. KONU: Dersimiz: Sosyal Bilgiler

Anahtar Sözcükler: Etkin vatandaş, sorumluluk

Başlarken

Bir konuda neler yapılacağıyla ilgili karar verme sürecine katılmamız, alınan kararların uygulanmasında rol almamız veya sorumluluklarımızı yerine getirmemiz etkin vatandaş olduğumuzu gösterir.

Sizce evde, okulda ve ülkemizde (Görseller: 1.1, 1.2, 1.3) neler yapılırsa etkin vatandaş olunur?

 • Cevap: Evde, okulda ve ülkemizde üstümüze düşen sorumlulukları yaparsak etkin bir vatandaş olabiliriz. Okul kurallarına uyarsak, evimizin kurallarına uyup ekonomik bir yaşam sürersek, çevreye çöp atmazsak, vatandaşlık görevlerimizi yerine getirirsek etkin bir vatandaş olabiliriz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 13

2. Millî Mücadele yıllarında Mustafa Kemal ve silah arkadaşları (Görsel: 1.7); kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla ülkemizin bağımsızlığı için mücadele ettiler. Özgürlük mücadelemizi, millî birlik ve beraberliğimizin önemini öğrenmemin, gelişimime katkısı olduğunu düşünüyorum.

3. Ülkemizde her vatandaşa resmî kimlik belgesi verilir (Görsel: 1.8). Kimlik belgesi, bizim bu ülkeye olan vatandaşlık bağımızı ve hangi ailenin üyesi olduğumuzu gösterir. Kimliğimizle okula ve hastanede kaydımızı yaptırırız. Ev, araba alırken veya diğer resmî işlerimizde bu belgeyi kullanırız. Bunlardan dolayı resmî kimlik belgesinin önemini çok iyi bilmeliyiz.

4. Biz çocuğuz ve bizim çeşitli haklarımız var. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ile yaşama, gelişme, korunma ve katılım haklarımız koruma altına alınmıştır (Görsel: 1.9).

Kağan’ın paylaştığı konulara başka neler ekleyebilirsiniz?

 • Cevap: Vatandaşlık sorumluluklarımızı yerine getirmenin yanı sıra buna uymayan ve görevlerini hiçe sayanları bildirmekte önemlidir. Vergi kaçıran, vergisini vermeyen, bir suça göz yumarak polise haber vermeyen ve buna benzer sorunlar karşısında sessiz kalıp haksızlık yapanları da bildirmek etkin vatandaşlık sorumluluklarımızdandır.

Bu bilgilere uygun davranışlar göstermenizin etkin vatandaş olmanıza katkılarını açıklayınız.

 • Cevap: Bu davranışları uygulamamız ülkemizdeki sistemin kusursuz ilerlemesine ve ülke olarak kalkınmamızı sağlar. Bu kalkınma refah seviyemizi de doğrudan arttıracağı için etkin vatandaş olmaya çaba göstermeliyiz.

Sizce bilgilenmek mi, sorumluluk alarak çeşitli roller üstlenmek mi daha önemlidir? Neden?

 • Cevap: Sorumluluk alarak çeşitli roller almak her zaman daha iyidir çünkü birebir alacağımız sorumluluklar karşısında gerçekten yaşanabilecek durumlara şahitlik edip tecrübe sahibi oluruz. Bu konuda kendimizi de geliştirmemizi sağlar.

SIRA SİZDE

Aşağıdaki soruları cevaplarken verilen değerleri de göz önünde bulundurunuz.

sorumluluk – vatanseverlik – sosyal katılım – bilimsellik

1. Seçimlere katılmak vatandaşların hayatına ne gibi etkiler yapar?

 • Cevap: Seçimlere katılmak vatandaşların kendi vekilini seçmesini sağladığından dolayı verdiğimiz oyun gücünü hissedip seçtiğimiz ve günün sonunda seçilen vekile olan güvenilirliğimizi arttırıp toplumsal refaha etki sağlar.

2. Millî Mücadele kahramanlarını öğrenmeniz sizi onlara karşı niçin sorumlu kılar?

 • Cevap: Milli Mücadele kahramanlarına saygımızdan dolayı onları bilmek ve anılarını yaşatmak zorundayız. Milli mücadele kahramanlarımız bu vatanı bize emanet etmiş büyüklerimiz olduğundan dolayı onlara karşı sorumluluğumuz çok büyüktür.

3. Çocuk hakları hakkında araştırma yapan bir arkadaşınız var ama o, gerekli bilgilere ulaşamıyor. Ona neler önerirsiniz?

 • Cevap: Arkadaşıma internetteki güvenilir kaynakları araştırmasını, Birleşmiş Milletler UNICEF kurumu hakkında araştırmalar yapmasını ve ülkemizdeki çeşitli çocuk haklarıyla alakalı derneklerden bilgi alabileceğini öneririm.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 14

Kağan’dan sonra Zeynep söz alarak “Arkadaşlar ben de yaz tatilinde yaşadığım bazı olayları ve bu olaylar karşısındaki davranışlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bence bu davranışlarım, Sosyal Bilgiler dersinin bana katkısını gösteriyor.” dedi. Daha sonra sözlerine şöyle devam etti (Görsel: 1.10):

Yaz tatilinin bir kısmını halamın yanında geçirdim. Halamın yurt dışından misafirleri vardı. Ben, turistlere Karagöz ve Hacivat’tan, düğünlerimizden, misafirperverliğimizden, el sanatlarımızdan bahsettim. Halam anlattıklarımı tercüme etti. Turistler de kendi ülkelerinin kültürel zenginliklerini anlattılar (Görsel: 1.11). Halamla birlikte onların anlattıklarını dikkatle dinledik. Kültürlerarası benzerliklerin ve farklılıkların olmasının doğal olduğu sonucuna vardık. Turistler, anlayışlı ve saygılı bir dinleyici olmamdan etkilendiler.

Halamla televizyon izlerken bir deprem haberi gördük (Görsel: 1.12). Bu haber, her evde deprem çantası olması gerektiğinden ve deprem çantası hazırlama çalışması başlatıldığından bahsediyordu. Halama, “Evinizde deprem çantası var mı?” diye sordum. Halam henüz bir deprem çantası hazırlamadığını söyledi. Ben de bir deprem çantasında neler olması gerektiğini kısaca anlattım. Benim bunları biliyor olmam onu hem sevindirdi hem şaşırttı.

Yaptığım alışverişlerde fiş veya fatura alıyorum. Gerektiğinde ailemi bu konuda uyarıyorum. Böylece satıcıların vergi vermesini sağlamış oluyorum. Ülke ekonomisine katkıda bulunmak bilinçli tüketiciler olarak hepimizin görevidir (Görsel: 1.13). Ayrıca haftalık harçlıklarımla kendi bütçemi oluşturuyorum. Evimizde bütçe oluşturma konusunda oldukça hassas davranılıyor.

Mucitler hakkında bilgi sahibi olmak beni mutlu ediyor. Belki bir gün ben de ülkemin adını duyurabileceğim bir ürün tasarlarım (Görsel: 1.14). Teknolojik ürünlerde kullandığım pilleri, geri dönüşüm kutusuna atarak hem doğaya ve insan sağlığına hem de ülke ekonomisine küçük de olsa katkıda bulunuyorum. Bu konuda kendimi sorumlu hissediyorum.

Zeynep’in verdiği örnekleri okudunuz. Sizce bu örneklerdeki etkin vatandaş davranışları nelerdir?

 • Cevap: Zeynep ülkemizin kültürel ve doğal güzelliklerini turistlere anlatması, vergi verilmesi için fiş/fatura alması ve buna benzer davranışları etkin vatandaş davranışlarıdır.

Zeynep’in Sosyal Bilgiler dersi hakkındaki düşüncesine katılıyor musunuz? Neden?

 • Cevap: Evet katılıyorum. Zeynep gibi bende Sosyal Bilgiler dersinin günlük yaşantımızda bir çok olayda bizi yönlendirdiğini ve doğrusunu gösterdiğine inanıyorum. Sosyal Bilgiler dersi ile günlük hayatta neler yapmamız gerektiğini öğreniyoruz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 15

SIRA SİZDE

Sosyal Bilgiler dersinin etkin vatandaş olmanıza katkısıyla ilgili yaşadığınız bir olayı düşününüz. Yaşadığınız olayı, bu olayla ilgili duygu ve düşüncelerinizi aşağıda boş bırakılan yere kısaca özetleyiniz. Bunun için aşağıdaki konulardan yararlanabilirsiniz.

Tasarruf, Doğal afetler, Kültürel zenginlik, Teknoloji, Millî Mücadele kahramanları, Çocuk hakları

 • Cevap:

Belirlediğim konu: Kültürel zenginlik

Düşüncelerim: Şehrimize gelen Türkçe bilen bir turist ile sokak yemeği yapan bir yerde karşılaşırken sohbet etmeye başladık. Ona şehrimizin sahip olduğu kültürden, genel kültürel değerlerimizden ve ülkemiz hakkında bilgiler verirken oda bana geldiği ülke hakkında bilgiler verdi. Yemek sonunda fiş alıp ayrılmak üzere vedalaştık.

Bu olaydaki etkin vatandaş davranışı nedir?: Ülkemizin değerlerini özellikle turistlere anlatmak onların ülkemize olan merağını arttırıp daha araştırmacı olup ülkemizin reklamını yapmış olurlar. Ayrıca vergi verilmesini sağlamakta etkin vatandaş davranışıdır.

NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

Etkin vatandaş olmak niçin önemlidir? Örneklerle açıklayınız.

 • Cevap: Etkin vatandaş olmak ülkemizin değerlerini ve çıkarlarını en iyi şekilde temsil edip en iyi yerlere getirilmesini sağlamak için kıymetlidir. Alışveriş yaparken vergi ödenmesini sağlamak için fatura veya fiş istemek bir etkin vatandaş görevidir.

ÜRÜN DOSYASI

Sosyal Bilgiler dersinin size sağladığı kazanımları içeren, içinde örneklerin de yer aldığı kısa bir yazı yazınız. Çalışmanızı sınıfa getirerek arkadaşlarınıza okuyunuz. Ürün dosyanızda saklayınız.

 • Cevap:

Milletimize ait bağımsızlık ve egemenlik sembollerinin neler olduğunu öğrenmemizi sağlar.
Vatandaşlık hak ve sorumluluklarımızı öğrenmemizi sağlar.
Devletimize, milletimize ve bayrağımıza karşı sevgi, saygı ve güven duygusunu artırır.
Atatürk ilke ve inkılâplarının öğrenilmesini ve korunmasını sağlar.
Etkin ve sorumlu bir vatandaş olmamızı sağlar.
Türk tarihini ve kültürünü öğrenmemize yardımcı olur.
Ülkemizi ve dünyayı tanımamızı sağlar.

Bu konuda neleri, ne kadar öğrendiğinizi anlamak için kendinizi değerlendiriniz. Aşağıdaki ifadeleri okuduktan sonra size uygun olan bölüme “X” işareti koyunuz.

 • Cevap:

ÖZ DEĞERLENDİRME

1. Sosyal Bilgiler dersinin etkin vatandaş olmamda bana katkı sağladığını bilirim. ? X
2. Sosyal Bilgiler dersinin bana sağladığı katkıya örnek verebilirim. ? X
3. Sosyal Bilgiler dersinde öğrendiklerimin beni sorumluluk sahibi yaptığını bilirim. ? X

DİĞER KONUYA HAZIRLIK

Gazetelerden insanları etkileyen (doğa olayı, trafik kazası, spor faaliyeti gibi) bir haber içeren kupür getiriniz.

 • Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Çözümleri E Kare Yayınları Sayfa 12-13-14-15  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!