Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Sayfa 141-142-143

5. Sınıf E Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 141-142-143 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Sayfa 141-142-143

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 141

5. Konu: Bir Projem Var

Anahtar Sözcükler: İş birliği, girişimci, tüketici

Başlarken

Atasözlerinde verilmek istenen mesajlardan uygun olanların kutucuğunu işaretleyiniz. Bu atasözleri hakkındaki fikirlerinizi belirtiniz.

İş Birliği, Üretim, Katkı

 • Cevap:

Yalnız taş duvar olmaz. (x)
Bir elin nesi var, iki elin sesi var. (x)
Akıl akıldan üstündür. ()

Aklınıza daha önceden gelen bir şeyin başkaları tarafından sizden önce düşünülüp yapıldığına şahit oldunuz mu? Bu durumda herhâlde “Aynısını düşünmüştüm.”, “Benim de aklıma gelmişti.” gibi ifadeler kullanmışsınızdır. Peki, bu işleri yapan kişilerin hangi özellikleri, onları diğer insanlardan ayırıyor?

 • Cevap: Onlar sadece düşünmüyor aynı zamanda harekete de geçiyorlar. Onlar merak duygularını çalışkanlık, araştırma ve çok okuma ile besliyorlar.

Meyvelerin Raf Ömrünü Uzatan Proje, 1’lik Getirdi

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ”9. Bu Benim Eserim Proje Yarışması”nda Haktan ve Utku isimli öğrenciler “Havlıcanlı Hutbak” isimli Fen ve Teknoloji projesi ile 128 proje arasından Marmara Bölge l.’si oldu (Görsel: 5.51). Havlıcan bitkisinden yararlanarak meyvelerin raf ömrünü uzatan “Hutbak” isimli kâğıtları üreten öğrenciler, hazırladıkları ürün sayesinde portakalların kasalarda saklanma ömrünü yaklaşık l ay uzatmayı başardı. Böylece raf ömrü uzayan meyvelerin ihracat ve ithalatına ekonomik açıdan büyük bir katkı sağlanması amaçlandı.

Genç yeteneklerin ürettiği kâğıt girişimciliği hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz?

 • Cevap: Hem ülke ekonomisine büyük bir katkıları olmuştur hem de tüketim bakımından israf olacak bir çok şeyi engellemişlerdir.

Sizce onların başarılarına etki eden faktörler nelerdir?

 • Cevap: Onlar azmetmişler, sabırla çalışmışlar ve deneyerek-yanılarak sonunda başarıya ulaşmışlardır.

Sizce, değişen toplumun gıda konusunda başka hangi yeniliklerin yapılmasına ihtiyacı var?

 • Cevap: Öncelikle daha modern tarıma geçilmeli, gıdaların herkese ulaşabilmesi için tohumlarda ıslah yapılmalı, gıdaların raf ömrünü uzatacak her türlü girişime destek olunmalıdır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 142

Şimdi sırada ilginç bir girişimcilik hikâyesi var. Adana’nın Yumurtalık ilçesi, Kırmızıdam Köyü’nden çiftçi Mustafa Bey, karpuz ve pamuk gibi yöreye özgü ürünlerin üretiminden istediği geliri elde edemeyince bakın neler yapıyor.

Tarlasında Süs Balığı Yetiştiriyor

“Tarlamın bir kısmını gölete dönüştürdüm ve havuzlar oluşturdum. Ardından, Adana’daki akvaryumculardan 400-450 adet anaç Japon balığı getirerek gölete bıraktım. Yaklaşık 10 bin TL masraf ettim.” Tamamen kendi çabamla üretim yapmaya çalıştığım için bazı konuları yaşayarak öğrendim. Balıklar uzun süre yumurta bırakmayınca konuyu araştırdım. Göletteki kaplumbağaları ve başka balık türlerini havuzdan çıkarınca balıklar yumurtladı.” diye konuştu.

Mustafa Bey, ”Yaklaşık 15 bin adet yavru balık elde ettim. Bu balıkları, Mersin’de faaliyet gösteren bir toptancıya deneme amacıyla verdim. Türkiye; Endonezya ve Singapur gibi ülkelerden yılda 1 milyar dolarlık süs balığı ithal ediyor. Hedefim üretimi kaliteli hâle getirip hem çiftçiliğe göre daha yüksek gelir elde etmek hem de ülkeme katkı sunmak. Bu konuda devletten de destek bekliyorum.” dedi. Balıkları alan Mersinli iş adamı Caner Bey ise Türkiye’de süs balıklarına karşı yoğun ve tutarlı bir talep olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Türkiye, süs balığı ihtiyacının neredeyse tamamını yurt dışından karşılıyor. Gıda, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığının bu alanda üretim yapmak isteyen girişimcileri desteklemesi ve bu konuda somut projeler gerçekleştirmesi sektör açısından çok olumlu bir adım olacaktır. Havuzlardan topladığımız balığı içine su doldurduğumuz büyük poşetlerle sevk ediyoruz (Görsel: 5.52). Balıkların yolculuk sırasında zarar görmemesi için poşetlere saf oksijen ilave ediyoruz.”

Mustafa Bey ile iş birliği yapacak olsanız ona neler önerirsiniz?

 • Cevap: Öncelikle poşet yerine daha farklı bir akvaryum çeşidi bulmasını önerirdim. Bunun yanında ona daha profesyonel yaklaşmasını, marka tescili yapmasını önerirdim.

Bu işin üretiminde mi, dağıtımında mı yoksa tüketiminde mi rol almak isterdiniz? Neden?

 • Cevap: Ben daha çok üretiminde yer almak isterdim. Çünkü üretim demek ortaya bir şey koymak yoktan var etmek demektir. Bu da insana muhteşem bir mutluluk verir diye düşünüyorum.

Girişimcilerin, toplumun ilgi ve ihtiyaçlarına göre bir üretim ve pazarlama yaptıklarını düşünüyor musunuz? Açıklayınız.

 • Cevap: Kesinlikle. Yoksa girdikleri işlerde batarlar. Toplumun o an neye ihtiyacı varsa ya da gelecekte neye ihtiyacı olacaksa o yönde üretim ve pazarlama yamaktadırlar.

SIRA SİZDE

Bir girişimcinin hikâyesini anlatan gazete haberini okuyunuz. Daha sonra 5N 1K’ya göre oluşturulan aşağıdaki soruların cevaplarını defterinize yazınız.

Siirt’te 6 ay önce tek makineyle metal fermuar elcikleri üretmeye başlayan girişimci Nezir Bey, kısa sürede işlerini büyüterek ürettiği ürünleri Türkiye’nin çeşitli kentlerindeki büyük tekstil firmalarına satmaya başladı. Hedefinin, Siirt’ten ulusal bir marka çıkarmak olduğunu anlatan Nezir Bey, Avrupa’ya açılacaklarını kaydetti. Siirt Küçük Sanayi Sitesi’nde 6 ay önce 100 metrekarelik bir iş yeri kiralayan Nezir Bey, burda metal fermuar elcikleri yapmaya başladı. Kısa sürede işleri açılan Nezir Bey, Türkiye’nin büyük firmalarıyla temas kurdu. Olumlu görüşmeler yaparak makine ekipman desteği için KOSGEB’e başvurdu. 50 bin lira hibe desteği sayesinde 4 makine alan Nezir Bey, ürettiği ürünleri büyük tekstil firmalarına satmaya başladı.

Kim üretiyor?

 • Cevap: Nezir Bey

Ne üretiyor?

 • Cevap: metal fermuar elcikleri

Nerede üretiyor?

 • Cevap: Siirt Küçük Sanayi Sitesi’nde 6 ay önce 100 metrekarelik bir iş yerinde

Ne zaman üretiyor?

 • Cevap:  Yaklaşık 6 ay önceden beri

Nasıl üretiyor?

 • Cevap: Küçük bir atölyede kaliteli malzeme ve ustalık isteyen bir beceriyle üretiyor.

Niçin üretiyor?

 • Cevap: Dünyaca bilinen bir marka olmak için.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 143

SIRA SİZDE

Arkadaşlarınızla birlikte bir proje hazırlamak üzere aşağıdaki formu doldurunuz.

• Projede kimlerle çalışmak istiyorsunuz?

 • Cevap: Okuldan arkadaşlarımla

• Hangi alanda yeni bir fikir geliştirmek istiyorsunuz? İstediğiniz kutucuğu işaretleyiniz. Boş kısma yeni bir alan ismi yazabilirsiniz.

 • Cevap:

(x) Turizm () Tarım () Sanayi () Eğlence

• Projeniz bir ürünün hangi aşamasıyla ilgilidir?

 • Cevap:

(x) Üretim () Dağıtım () Tüketim

• Projenizin ismi nedir?

 • Cevap: Turizmde sabahlar olmuyor

• Projenizin özetini aşağıda boş bırakılan yere yazınız.

 • Cevap: Turizm tesisinde turistlerin 24 saat boyunca eğlenebilecekleri aktivitelerin olacağı bir proje tasarlıyorum.

• Projenizin ekonomiye katkısı nasıl olabilir?

 • Cevap: Turistler memnun kalacağından daha çok turist daha çok döviz girdisi demektir.

NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

Bir ürünün üretim, dağıtım veya tüketim aşamalarında istenilen sonuca ulaşabilmek için yeni bir fikir üretmenin önemini açıklayınız.

 • Cevap: Bu dünyada ancak yeni ve parlak fikirler iş yapabilir. Bunun içinde kimsenin aklına gelmeyeni ve halkın en çok ihtiyaç duyduğu şeyleri önceden tahmin etme zekasını almış olmak gerekir.

ÜRÜN DOSYASI

“İş birliği yapmanın ticaret hayatı üzerine etkisi” konusundaki görüşlerinizi bir dosya kâğıdına yazınız. Çalışmanızı sınıfa getirerek arkadaşlarınıza okuyunuz. Ürün dosyanızda saklayınız.

 • Cevap: Bir elin nesi var iki elin sesi var diye boşuna dememiş atalarımız. Onların izinden giderek bizler de kalkıştığımız işlerde kesinlikle güveneceğimiz ortaklarla iş yapmalıyız. Böylece hem risk azalır hem de gerekli olan iş gücü ortaklaşa saplanmış olur.

ÖZ DEĞERLENDİRME

1. Üretim ve dağıtımda iş birliğinin önemini bilirim. ?X
2. Üretim ve dağıtıma yönelik yeni fikirler geliştirebilirim. ?X
3. İyi bir pazarlamanın, ürünlerin tüketiciye ulaşmasındaki rolünü bilirim. ?X

DİĞER KONUYA HAZIRLIK

Ambalajı üzerinde üretim ve tüketim tarihleri, TSE damgası gibi ifadelerin yer aldığı ürünler getiriniz.

 • Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Çözümleri E Kare Yayınları Sayfa 141-142-143  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!