Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Sayfa 154-155-156-157

5. Sınıf E Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154-155-156-157 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Sayfa 154-155-156-157

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 154

1. Konu: Toplum İçin Çalışanlar

Anahtar Sözcükler: Kurum, sivil toplum kuruluşu, sorumluluk, adalet, çevre

Başlarken

Sizce bu görseller (Görsel: 6.1) hangi kurumlarla ilişkili olabilir?

 • Cevap: Adalet, hukuk ve güvenlik ile ilgilidir.

Bu kurumların toplum için önemi nedir?

 • Cevap: Bu kurumların olmadığı bir toplum çökmeye yok olmaya mahkumdur. Çünkü bir ülkede güvenli yaşamayan adaletli bir devlet altında yaşamayan insanlar varsa orada huzursuzluk vardır demektir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 155

SIRA SİZDE

Aşağıdaki metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

NÖBETÇİ ECZANE

Ben Selim, Erzincan’da yaşıyorum. Dün akşam ailece yemeğimizi yedik ve dinleniyorduk. Bir süre sonra küçük kardeşim rahatsızlandı. Ardından hepimiz sancılandık. Hemen bir taksiyle hastaneye gittik. Yapılan tahliller sonucunda doktorlar zehirlendiğimizi teşhis ettiler. Hepimize serum bağladılar ve bizi gece yarısına kadar gözetim altında tuttular. Doktorlar ve hemşireler hemen hastaneye gelmekle çok iyi yaptığımızı, eğer biraz daha geç kalsaydık kötü sonuçlarla karşılaşabileceğimizi söylediler. Gece yarısından sonra reçetemizi yazarak bizi eve gönderdiler. Nöbetçi eczaneden ilaçlarımızı aldıktan sonra bir taksiyle evimize geldik.

Kağan ve ailesi, o gece hangi kurumlara gittiler ve hangi meslek gruplarıyla karşılaştılar?

 • Cevap: Önce devlet hastanesine oradan da eczaneye gittiler.

Bu kurumlar olmasaydı neler yaşayabilirlerdi?

 • Cevap: Küçük kardeşi yaşamını yitirebilirdi. Eczane olmasa ilaçlarını alamazlardı ve çocuk iyileşemezdi.

Bu kurumlardaki görevli kişiler, hangi eğitim kurumlarında eğitim görmüş olabilirler?

 • Cevap: Bu kişiler üniversitelerin belirli alanlarında uzmanlık eğitimi almışlardır. Mesela doktorlar tıp fakültesinde eczacılar ise eczacılık fakültelerinde eğitim almışlardır.

Yanda verilen gazete haberindeki jandarma ekipleri hangi görevi yerine getiriyorlar?

 • Cevap: Halkın güvenliği asayişi sağlamak adına denetimler yapmakta ve devriye görevlerini yerine getirmektedirler.

Onlar bu görevi yerine getirmezse toplum nelerle karşılaşabilir? Örnek veriniz.

 • Cevap: Toplum içinde huzursuzluk olur, güvenlik tehdidi ortaya çıkar. İnsanlar mutsuz olurlar. Hatta devletin bekası bile tehlikeye girebilir.

Jandarma ekiplerinin başka hangi görevleri vardır?

 • Cevap: Asayişi sağlamak, futbol müsabakalarında görev almak, korumalık görevlerini yerine getirmek, anlaşmazlıklarda gerginliği azaltmak, hapishaneden mahkemeye sevk edilecek mahkum veya tutukluları güvenli bir şekilde getirmek götürmek.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 156

Temiz bir çevrede sağlıklı bir şekilde yaşamak herkesin hakkı öyle değil mi? Bu konuda hangi kurumların görev yaptığını inceleyelim:

Bu kurumlar başka hangi görevleri yapıyor olabilir?

 • Cevap: İmar planlarını düzenlerler. İnsanların barınması için evler inşa ederler. Parklar yaparlar. Müzeleri iyileştirirler. Orman arazilerini yazın korurlar. Yaşanabilecek her türlü doğal felakette önlem alarak müdahalede bulunurlar.

Yukarıdaki kurumlara neler önerirsiniz? Bu kurumlar, sorumluluklarını yerine getirmezse nelerle karşılaşılabilir? Örneklerle açıklayınız.

 • Cevap: Bu kurumlara çevreye karşı daha hassas olmaları gerektiğini söylerdim. Bunun yanında insanların güvenliği, geleceği ve huzuru için ellerinden gelenin daha iyisini yapmalarını söylerdim.

EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ

1995’te kurulmuştur. Kurduğu eğitim parkları ve öğrenim birimlerinin yanı sıra gezici öğrenim birimleriyle de hizmet vermektedir. Ülkemizde, eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşudur.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VAKFI

1998’de, lösemili çocukların sağlık ve eğitim ihtiyaçlarının karşılanması, toplum genelinde ve dünya çapında lösemi ile ilgili farkındalık oluşturmak için kurulmuştur.

DENİZTEMİZ TURMEPA

8 Nisan 1994’te kurulmuştur. Deniz Temiz Derneğinin amacı, deniz ve kıyılarımızın korunmasını ulusal bir öncelik hâline getirmektir.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ

1982 yılında gazi ve engelli Mehmetçiklere, şehitlerin bakmakla yükümlü oldukları yakınlarına yardımlarda bulunmak amacıyla kurulmuştur. Bu faaliyetleri ile ülke düzeyinde sosyal adaletin, toplumsal barışın ve ulusal birliğin güçlenmesine katkıda bulunmaktadır.

Yukarıdaki sivil toplum kuruluşları, hangi alanlarda faaliyet yürütüyor?

 • Cevap: Doğayı korumada, hasta çocuklara yardımcı olmada, güvenliği sağlamada, eğitimin daha kaliteli hale getirilmesinde kilit rol oynamaktalar.

Sivil toplum kuruluşlarının toplum hayatında nasıl bir rol oynadığını düşünüyorsunuz?

 • Cevap: Bu kuruluşlar aslında toplumun vicdanı ve sesidirler. Bu kuruluşlar sayesinde insanlar kendi farklı düşüncelerini dile getirme şansı bulurlar. Bunun yanında insanlar kendi yaşamlarını bu tür çalışmalarda daha anlamlı hale getirirler.

Siz, bir sivil toplum kuruluşunda görev almak isteseydiniz bu hangisi olurdu? Niçin?

 • Cevap: Bence toplum için en değerli şey eğitimdir. Bu nedenle ben eğitim ile ilgili bir sivil toplum kuruluşunda yer almak isterdim.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 157

SIRA SİZDE

Ülkemizde vatandaşlarımız e-devlet portalı üzerinden resmi işlemlerini kolaylıkla yapabiliyor. Elektronik ortamda yapılan bu işlemler kaliteli, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu hizmetten yararlanabilmek için Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT) şubelerinden şifre alınması gerekiyor. e-devlet portalı üzerinden verilen hizmetlere aşağıdakileri örnek olarak gösterebiliriz.

• Cep telefonu ile ilgili bilgiler
• Adli sicil kaydı
• Sürücü belgesi ile ilgili bilgiler
• Aile hekiminizin kim olduğu

Siz veya aile üyelerinizin e-devlet portalı üzerinden yaptığı işlemlerin konusunu belirtiniz.

 • Cevap: Genel olarak basit işlemler yapıyoruz. Vergi ödüyoruz, taşıt ile ilgili işlemleri yapıyoruz bir de amcam geçenlerde adli sicil belgesi almıştı.

NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

Toplumun ihtiyaçlarını karşılayan kurumlar olmasaydı nelerle karşılaşabilirdik?

 • Cevap: Toplumun sesini yeteri kadar duyamazdık. Bu da toplumun vicdanını ve düşüncelerini anlamamızı engellerdi. Bu nedenle bu kuruluşların varlığı değerlidir.

ÜRÜN DOSYASI

Bir sivil toplum kuruluşunun faaliyetlerini araştırınız. Hangi alanda yoğunlaştığını belirleyiniz. Faaliyetlerinin toplum için önemini belirten kısa bir yazı yazınız. Çalışmanızı sınıfa getirerek arkadaşlarınıza okuyunuz. Ürün dosyanızda saklayınız.

 • Cevap: EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI

1995’te kurulmuştur. Kurduğu eğitim parkları ve öğrenim birimlerinin yanı sıra gezici öğrenim birimleriyle de hizmet vermektedir. Ülkemizde, eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşudur. Bu kuruluş toplum adına eğitimin kalitesini arttırmakla ve öğrencilere destek olmaktadır. Bu da ülkemizin aydınlık geleceklerinin hazırlanmasını kolaylaştırmaktadır.

ÖZ DEĞERLENDİRME

 • Cevap:

1. Toplumun temel ihtiyaçlarını belirtebilirim. ? X
2. Toplumun hangi ihtiyacının hangi kurum tarafından karşılanacağını söyleyebilirim. ?X
3. Toplumun ihtiyaçlarını karşılayan resmî kurum ve sivil toplum kuruluşlarına örnek verebilirim. ?X
4. Sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine katılmanın önemini bilirim. ?X

DİĞER KONUYA HAZIRLIK

Sınıfa, valilik, kaymakamlık, belediye başkanlığı veya muhtarlık tarafından hazırlanan ya da bu kurumlarla ilgili hazırlanmış dergi ve broşür getiriniz.

 • Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Çözümleri E Kare Yayınları Sayfa 154-155-156-157  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!