Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Sayfa 167-168-169-170-171

5. Sınıf E Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 167-168-169-170-171 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Sayfa 167-168-169-170-171

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 167

4. Konu: Millî Değerlerimiz

Anahtar Sözcükler

Millî egemenlik, bağımsızlık, bayrak, fors, başkent, anayasa

Başlarken

Anayasa’nın 3. maddesinde; “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı İstiklâl Marşı’dır. Başkenti Ankara’dır.” ifadeleri yer almaktadır.

Siz, millî egemenliğimizi ve bağımsızlığımızı belirten bu semboller hakkında neler düşünüyorsunuz?

 • Cevap: Ulusların bağımsızlığını bayraklar temsil eder. Özgür ve bağımsız olan her ülkenin bayrağı ve ulusal Marşı vardır. Aynı şekilde biz de hem özgür hem de bağımsız bir ülke olduğumuz için, bayrağımız ve marşımız bulunmaktadır. Bizim bağımsızlığımız ile özgürlüğümüze temsil eden en önemli unsurlardır.

Aşağıdaki şiiri okuyalım.

BAYRAK

Ey, mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü!..
Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü,
Işık ışık, dalga dalga bayrağım,
Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder…
Gölgende bana da, bana da yer ver!
Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar.
Yurda ay yıldızın ışığı yeter.
Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün,
Kızıllığında ısındık;
Dağlardan çöllere düşürdüğü gün,
Gölgene sığındık.

Ey, şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalı;
Barışın güvercini, savaşın kartalı…
Yüksek yerlerde açan çiçeğim;
Senin altında doğdum,
Senin dibinde öleceğim.

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” sözü sizin için ne anlam ifade ediyor?

 • Cevap: Bazen yaşadığımız toprakların nasıl kazanıldığını unutmaktayız. Oysa bağımsızlığımızı mücadele ile bedeller ödeyerek kazandık bundan dolayı da unutulmamalıdır ki bayraklar şehitleri de temsil etmektedir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 168

İstiklâl Marşı’mız millî egemenlik ve bağımsızlık sembollerimizdendir. Millî Mücadele devam ederken bir yarışma düzenlenerek millî marş hazırlanmasına karar verildi. Mehmet Âkif (Ersoy), para ödülü konulduğu için bu yarışmaya katılmak istemedi. Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey’in teşvikiyle yarışmaya katılan Mehmet Âkif tarafından yazılan İstiklâl Marşı, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisinde okunduğu gün, millî marşımız olarak kabul edildi. İstiklâl Marşı özgürlüğü, bağımsızlığı ve vatan sevgisini ifade eden dizelerle doludur. İstiklâl Marşı’mızı millî bayramlarda, törenlerde, spor karşılaşmalarında vatan ve millet sevgisiyle, hep birlikte okuruz. Milletlerarası spor karşılaşmalarında dereceye giren ülkelerin bayrakları yükseğe çekilir ve millî marşları okunur. Bu semboller, bir milletin bağımsızlığının ve ülkesindeki egemenliğinin ispatıdır. Her ülkenin millî marşına ve bayrağına saygı göstermeli, değer vermeliyiz.

Para, bir ülkenin bağımsızlık sembollerindendir. Paraların üzerinde o ülkenin birleştirici ve bütünleştirici değerlerine ait resimlere yer verilir. Böylece millî egemenliğin ve ekonomik bağımsızlığın vurgusu yapılmış olur. Biz ülkemizde, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından bastırılan paraları kullanmaktayız. Ülkemizin para birimi Türk Lirası’dır ve t simgesi ile gösterilir. Özel kâğıt ve baskı teknikleriyle üretilen kâğıt ve madenî paralarımızı yıpratmadan kullanmaya özen göstermeliyiz.

SIRA SİZDE

Mustafa Kemal Atatürk’ün İstiklâl Marşı hakkında söylediklerini okuyunuz (Görsel: 6.23, 6.24). Düşüncelerinizi belirtiniz.

“Bu marş, bizim inkılâbımızı anlatır, inkılabımızın ruhunu anlatır.
Bunu, ne unutmak ne de unutturmak lazımdır.
İstiklâl Marşında, istiklal davamızı anlatması bakımından büyük bir manası olan mısralar vardır. Benim en beğendiğim yeri de burasıdır:
‘Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, hakka tapan milletimin istiklal.’
Benim, bu milletten asla unutmamasını istediğim mısralar, işte bunlardır.
Hürriyet ve istiklal aşkı bu milletin ruhudur.
Tarihe bakın, bütün milletlerin bir esaret ve hürriyetsizlik devri geçirdikleri bir hakikattir. Dünya tarihinde, fasılasız, hürriyet ve istiklalini muhafaza ve müdafaa etmiş bir millet vardır;
Türkler, İstiklal Marşının bu pasajını oluştururlar.
Asırlar boyunca söylenmeli ve bütün yar ve ağyar anlamalıdır ki Türk’ün Mete hikâyesinde olduğu gibi, her şeyi hatta en mahrem hisleri bile tehlikeye girebilir; fakat hürriyeti asla.
Bu pasajı her vakit tekrar ettirmek, bunun için lazımdır.
Bu demektir ki efendiler,
Türkün hürriyetine dokunulamaz.”
Mustafa Kemal ATATÜRK

 • Cevap: Mustafa Kemal büyük bir lider, vatanına aşık bir devlet adamıydı. Onun en önem verdiği şeylerden biri de bayrak sevgisi idi. Çünkü o da biliyordu ki bayrak bir milletin bağımsızlık sembolüydü ve saygı gösterilmesi gerekmekteydi.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 169

SIRA SİZDE

Aşağıda, ülkemizde daha önce yürürlükte olan kâğıt paralar görülmektedir (Görsel: 6.25, 6.26). Bu paralarda, millî egemenlik ve bağımsızlık sembollerimizden hangilerinin yer aldığını boş bırakılan yerlere yazınız. Paralar üzerinde bu sembollere niçin yer verildiğini belirtiniz.

Görsel 6.25: İstiklal Marşı ve şairi Mehmet Akif Ersoy

Görsel 6.26: Meclis Binamız

 • Cevap: Çünkü paralarda en değerli kişiler ve semboller yer alır. Bizde de en derli kişi ve sembollerden olan Meclis Binamız ile Mehmet Akif’in yer alması doğrudur.

SIRA SİZDE

Aşağıdaki haberi okuyunuz ve soruları cevaplandırınız.

Annem, Babam ve Öğretmenimden Öğrendim

Eskişehir Mahmudiye’de rüzgârda savrulan ay yıldızlı bayrağı üç kere öpüp başına koyan çocuğun adına, Giresun’da 24 metrekarelik bayrak asılacak.

Atatürk İlköğretim Okulundan bir öğrenci 8 yaşındaki kardeşi ile birlikte Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları için okula gittikleri sırada iş yerlerine asılan bayrakları gördüklerini, bu sırada rüzgârın etkisiyle dalgalanan Türk bayrağını öperek başına koyduğunu söyledi. Öğrenci, bayrağa saygıyı anne ve babası ile öğretmeninden öğrendiğini ifade etti. Kardeşi ise bu hareketten dolayı mutlu olduğunu dile getirdi (Görsel: 6.27).

Bayramlarda, iş yerlerine bayrak asılması, toplumumuzda hangi bilincin olduğunu gösteriyor?

 • Cevap: Toplumuzda kahramanlara bağımsızlığa verilen değerin göstergesidir. Çünkü bayrak ve saygı bu ülkenin kurulması için savaşlar veren yiğitlerin sembolüdür.

Siz de bayrağa saygı ve değer verme konusunda benzer bir olayla karşılaştıysanız gördüklerinizi veya yaşadıklarınızı yazınız. 

 • Cevap: Ben İzmir’e girerken Mustafa Kemal’in yerdeki Yunan Bayrağının kaldırılması ve katlanarak saklanması ile ilgili hikayeyi duymuş ve çok etkilenmiştim. Saygı bence böyle bir şeydir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 170

SIRA SİZDE

Aşağıdaki haberi okuyunuz ve soruyu cevaplayınız.

Rıza Kayaalp 11. Kez Avrupa Şampiyonu Oldu

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te devam eden Avrupa Şampiyonasında, grekoromen stil 120 kilo finalinde mindere çıkan Rıza Kayaalp, Ukraynalı Orlov’u 2-0 yenerek Avrupa şampiyonu oldu. Karşılaşmanın ardından Türk bayrağı ile seyircileri selamlayan Kayaalp, daha sonra tribüne çıkarak Türk izleyicilerle sevincini paylaştı.

Ödül töreninin ardından seyirciler ve Kayaalp’ın doğduğu yer olan Yozgat’ın Kavurgalı köyünden hemşehrileri mindere çıkarak şampiyon güreşçi ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Rıza yaptığı açıklamada, “Benim için zor bir final müsabakası oldu. Sakatlığıma rağmen mücadeleye azimle devam ettik. Hiç bırakmadık. Şanlı bayrağımızı bu sene de yine göndere çektirip İstiklal Marşı’mızı söylettik.” dedi (Görsel: 6.28).

Sizce madalya törenlerinde bayrakların göndere çekilmesinin ve millî marşların okunmasının anlamı nedir? Görüşlerinizi belirtiniz.

 • Cevap: İnsanların temsil ettikleri milleti veya devleti onurlandırmaları ve bütün halkın o duyguları ortak olarak yaşamaları içindir.

NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

Hangi davranışları sergilemeniz millî değerlere saygı gösterdiğiniz anlamına gelir? Örnekler veriniz.

 • Cevap: İstiklal Marşı okunduğunda ayağa kalkıp hazır ola geçmek, bayrağın yıprandığını görünce değiştirmek ya da yerde görürsek katlayıp yüksek bir yere koymak gibi davranışları gösterebiliriz.

ÜRÜN DOSYASI

Bu konuda öğrendiğiniz sembollerle ilgili görsel materyaller toplayarak fon kartonu üzerine bir poster oluşturunuz. Çalışmanızı sınıfa getirerek arkadaşlarınıza sununuz. Ürün dosyanızda saklayınız.

 • Cevap

ÖZ DEĞERLENDİRME

1. Anayasa’da, millî egemenlik ve bağımsızlık konusunda yapılan açıklamalara örnek verebilirim. ? X
2. Millî egemenliğimizi ve bağımsızlığımızı temsil eden değerlerimize örnek verebilirim. ?X
3. Bayrak, millî marş ve başkent gibi değerlerin, özgür ve bağımsız devletlerin sahip olduğu semboller olduğunu bilirim. ?X

DİĞER KONUYA HAZIRLIK

Yaşadığınız yerin ülke ekonomisine katkısı konusunda aile büyüklerinizle kısa bir konuşma yapınız.

 • Cevap: Yaşadığım yer hem turistik güzellikleri, hem sanayisi hem de yer altı kaynakları bakımından zenginliğiyle ülke ekonomisine katkılar sunmaktadır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 171

NELER ÖĞRENDİK?

Görsel özetleyicide verilen boşlukları uygun ifadelerle dolduralım.

GÜÇ, YÖNETİM VE TOPLUM

TOPLUM İÇİN ÇALIŞANLAR

Toplumun ihtiyaçlarını karşılamak üzere devlet tarafından çeşitli kurumlar oluşturulmuştur.

Sivil toplum kuruluşları toplum için faaliyetler yapar.

 • Cevap: Toplumun huzuru için değerli çalışmalarda bulunurlar.

YÖNETİM BİRİMLERİ

Valiler ilde, kaymakamlar ilçede eğitim, sağlık, güvenlik, kamunun düzeni ve huzuru gibi işlemleri yürütür.

Belediyeler; sağlık, ulaşım, çevre, temizlik gibi ihtiyaçları karşılar.

Devlet valilik, kaymakamlık, belediye başkanlığı ve muhtarlıklar vasıtasıyla vatandaşlara hizmet götürür.

Muhtarlar; seçmen kâğıtları, askerlik gibi işlemlerle ilgilenir.

 • Cevap: Devleti temsil ederler adaletli olurlarsa halk da devlete güvenir.

ÖZGÜR DÜŞÜNCE

Her insanın doğuştan gelen hakları vardır ve bunlar Anayasa ile güvence altına alınmıştır.

Katılım ve düşünce özgürlüğü temel haklar arasındadır.

Bir konu ile ilgili görüşlerimizi özgürce ifade etmemiz ve bizi ilgilendiren konularda oy kullanarak o yerde katılım göstermemiz, duyarlı bir vatandaş olduğumuzu gösterir.

 • Cevap: Bir toplumun ilerlemesi için olmazsa olmaz şarttır.

MİLLÎ DEĞERLERİMİZ

Bayrağımızın ve marşımızın değerini bilmeli ve onlara gereken saygıyı göstermeliyiz.

Bayrak ve İstiklâl Marşı millî egemenliğimizin ve bağımsızlığımızın göstergesi olan semboller arasındadır.

 • Cevap: Bir toplumun milli değerleri yoksa çok kolay bir şekilde o toplum yok olur.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Çözümleri E Kare Yayınları Sayfa 167-168-169-170-171  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!