Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları
TIKLAYINIZ

5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 40 Cevabı

5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 42 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları / 5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 41 Cevabı

5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 41 Cevabı5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 41 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Dr. Erşahin Ahmet AYHÜN tarafından 94 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Banu ATİK tarafından yapılmış.

5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 41 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

5. Sınıf Yargı Yayınevi Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 41 Cevabı

Soru:

A. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. İnsanlar peygamberlere neden ihtiyaç duyarlar?

 • Cevap:  Peygamberler, insanlar arasından Allah’ın seçtiği kullardır. Allah’ın elçisi olarak vahyi kullara ulaştırmakla görevlidirler. İnsanların, peygamberlere ihtiyacı vardır. Peygamberler özel olarak seçilmiş ve korunmuş kişiler olarak en iyi örneklerdir.Peygamberler en iyi tek örnek olarak çok değerlidir. Bu nedenle dünya hayatının anlaşılması ve ahiretin anlaşılması için peygamberlere ihtiyaç vardır. Peygamberlerin varlığı iyiyi,doğruyu, adaleti yaymak ve yaşamak için mühimdir. Cihadın anlaşılması ve yapılması, dinin yaşanması ve yaşatılması peygamberlerden sağlanan örneklerle en mükemmel bir şekilde gerçekleşmektedir.

  Peygamberlere iman etmek, imanın şartlarından biridir. Peygamberlere iman, kulların imanını tamamlayan parçalardan biridir. Peygambere iman, Allah’a imandır. Çünkü vahyin kullara ulaştırılması peygamberler aracılığıyla gerçekleşir.

2. Hz. Nuh (a.s.) peygamberin kavmi nasıl bir milletti?

 • Cevap:  Allah, insanlar arasından peygamberler seçerek onları elçi olarak tayin edip insanlara dini öğretsin ve adaleti yaşatsın diye insanların arasına göndermiştir. Peygamberler, Allah’ın elçisi olarak seçilmiş kişilerdir. Hazreti Nuh (a.s.) da peygamberler arasında yer almaktadır.Nuh (a.s.), tufan yaşandığı için insanlığın ikinci babası kabul edilir. Çok zor bir kavmi bulunmaktadır. 950 sene yaşayan ve sürekli olarak Allah’a davet eden bir peygamber olarak çok az kişiyi ikna etmiştir. Kavmi, onunla dalga geçen, ona inanmayan, görevini değersizleştiren, alaycı, inatçı, gafil bir toplum olarak bilinmektedir. Zira Nuh (a.s.)’ın oğlu da ona iman etmemiştir

3. Hz. Musa’nın (a.s.) mucizeleri nelerdir?

 • Cevap:  Peygamberler, Allah’ın elçisi olarak vazifelendirilmiş, seçilmiş kişilerdir. Allah birçok peygamber göndermiştir. Bu peygamberler Allah’tan aldıkları vahyi kullara bildirmek ve barış, güven ve huzur ortamının inşa edilmesi için mücadele etmek için yaşamışlardır.Hazreti Musa (a.s.)’ın mucizeleri de bulunmaktadır. Mucize, insanı aciz bırakan olaylar demektir. Hazreti Musa (a.s.)’ın peygamberliğinde mucizeler olmuştur. Bu mucizelere rağmen O’na iman etmeyen insanlar da olmuştur. Onunla birlikte iman edenler muhakkak cennete gitmiştir.

  Hazreti Musa (a.s.)’ın mucizeleri şu şekildedir:

  *Asası yılan olmuştur.

  *Sağ elini  koynuna götürünce beyaz olmasıdır.

  *Kızıldeniz’in yarılmasıdır.

  *Kurbağaların istilası da bir mucizedir.

  *Gökten bıldırcın ve helva yağması da mucizedir.

4. Hz. Isa (a.s.) nasıl dünyaya geldi?

 • Cevap:Kutsal kitap Kuran-ı Kerim’e göre Meryem bakireydi ve insanlardan uzakta Filistin toprakları diye tahmin edilen doğu bölgesinde yaşıyordu ve Cebrail ona insan kılığında görünerek şöyle dedi; “ben yalnızca rabbinden gelen bir elçiyim; sana tertemiz bir çocuk armağan etmek için buradayım.” (Meryem Suresi 19)
  “Meryem doğrusu Allah sana kendinden bir kelimeyi müjdelemektedir. Onun adı Meryem oğlu İsa Mesih’tir. O dünyada ve ahrette seçkin, onurlu ve saygındır ve Allah’a yakın kılınanlardandır. (Ali İmran Suresi, 45)

  Böylece bakire Meryem Hazreti İsa’nın doğumu ile müjdelendi.

B. Aşağıdaki sorularda doğru cevabı işaretleyiniz.

1. Peygamberlerin bir takım ortak özellikleri vardır. Aşağıdakilerden hangisi bu özelliklerden olamaz?
A) Mucize gösterirler.
B) İlâhî buyrukları eksiksiz olarak iletirler.
C) Allah (c.c.) tarafından seçilirler.
D) Yemeye ve içmeye ihtiyaçları yoktur.

 • Cevap: D

2. Peygamberlerin özelliklerinden “Sıdk” ne anlama gelir?
A) Doğruluk C) Seçilmişlik
B) Güvenirlik D) Elçilik

 • Cevap: B
Bu içeriğe emoji ile tepki ver

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!