Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 43 Cevabı

5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 52 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları / 5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 51 Cevabı

5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 51 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 51 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Dr. Erşahin Ahmet AYHÜN tarafından 94 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Banu ATİK tarafından yapılmış.

5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 51 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

5. Sınıf Yargı Yayınevi Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 51 Cevabı

Soru:

A. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) torunlarına nasıl davranırdı?

  • CevapPeygamber (a.s.), çocuk sahibi olmuştur. Çocuklarından da torunları olmuştur. Peygamber (a.s.) çocuklara ve torunlarına sevgiye ve ilgiyle yaklaşmıştır. Mescitte olduğu zamanlarda çocuklarla oyunlar oynamış onların gönlünü yapmaya çalışmıştır.Peygamber (a.s.) torunlarıyla ilgilenen sevgi dolu olan bir dede olmuştur. Peygamber (a.s.)’ın namazda ya da hutbe verirken torunları onun yanına geldiğinde namazı uzatmış ya da hutbeden inerek onları kucağına alarak hutbeye devam etmiştir. Peygamber (a.s.)’ın bu davranışları ümmeti için örnek olmuştur. Her Müslümanın bu örnekleri çok iyi anlaması ve hayatında uygulaması gerekmektedir. Peygamber (a.s.) bütün yönüyle örnek olan bir peygamberdir. Kurtuluş reçetesidir.

2. Hz. Peygamberimizin (s.a.v.) çocuk sevgisini örneklerle açıklayınız.

  • Cevap:Peygamberimizin şefkatinin en canlı örneğini çocuklar üzerinde görüyoruz. Peygamberimizin çocuklara olan şefkati ve sevgisi bambaşkaydı.  Bir çocuk gördüğü zaman Peygamberimizin mübarek yüzünü neşe ve sevinç kaplardı. Onu tutar, kollarının arasına alır, kucaklar, okşar, sever ve öperdi.
    Gördüğü ve karşılaştığı her çocuğa selâm verir, halini hatırını sorardı. Binekli bulunduğu zaman çocukları atın terkisine alır, gidecekleri yere kadar götürürdü. Çocuklarla arkadaşça konuşur, onların yanında çocuklaşır, anlayış seviyelerine göre sohbet eder, öğütler verirdi.

3. Ailesi tarafından Hz. Peygamberimizin (s.a.v.) hizmetine verilen çocuk sahabi aşağıdakilerden hangisidir?

  • Cevap:Peygamber efendimiz insanların hepsini çok sevip, onlara değer vermekte özen gösterirdi.!  Hz. Muhammed (s.a.v) efendimizin on yıl hizmetinde bulunan çocuk sahabe ‘Hz. Enes’

4. Hz. Peygamberimiz (s.a.v.) bir hurma tanesini iki çocuğuna paylaştıran kadın hakkında ne demiştir?

  • Cevapİslam’da bazı davranışlar, Allah’ın övdüğü ve nasihat ettiği şekilde olan davranışlardır. İnsanların amelleri sayesinde cennete girmesi ya da amelleri yüzünden cehenneme gitmesi söz konusu olduğundan amel konusunda iyi niyet ve samimiyet oldukça önemli olarak öne çıkmaktadır.Hazreti Peygamber (a.s.), bir hurma tanesini iki çocuğuna paylaştıran kadın hakkında, cenneti kazanan kadın demiştir. Çocukları için fedakarlık yapan, samimi bir şekilde insanlara yardım eden kişiler, kendisinden önce kardeşini ya da karşısındaki düşünen insanlar cenneti hak eden, cenneti kazanan insanlardır. Cenneti kazanmak işte bu kadar kolay bir şeydir.

5. Anne, babaların çocuklarının eğitimine önem vermesinin yararları nedir?

  • Cevap: Anne ve babanın iletişim sırasında, çocuklarına yönelttikleri tutum ve davranışlarının bütünüdür. Çocuklar bu tutum ve davranışlarımıza karşılık verecek şekilde biçimlenmekte ve anne-babanın tutumları doğrultusunda bir takım davranışlar kazanmaktadır. Bunun yanı sıra çocuklarımızın davranışlarının birçoğunun öğrenme yoluyla kazanıldığı unutulmamalıdır.

B. Aşağıdaki sorularda doğru cevabı işaretleyiniz.
1. Hz. Peygamberimizin (s.a.v.) kız torunu Umâme’yi namazda iken omzuna alması hangi açıdan önemlidir?
A) Çocukların hep göz önünde bulunması gerekir.
B) İslam dininin kız çocuklarına da önem verdiğini gösterir.
C) Çocuk için çok eğlencelidir.
D) Ağlayarak namaz kılanları rahatsız etmemelidir.

  • Cevap: B

2. Hz. Peygamberimiz (s.a.v.), Mûte Savaşı’nda babası şehit düşen Abdullah’ı pazarda ziyaret ederek ona dua etmişti. Bu yetim çocuğun babasının adı nedir?
A) Abdullah b. Cafer C) Ebu Hureyre
B) Enes b. Malik D) Cafer b. Ebu Talib

  • Cevap: D

3. Yaklaşık on yıl Hz. Peygamberimizin (s.a.v.) hizmetinde bulunan sahabi kimdir?
A) Enes b. Malik C) Hüseyin
B) Hasan D) Sümeyye

  • Cevap: A
0
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir