Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
6. Sınıf Berkay Yayıncılık Matematik Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Berkay Yayıncılık Matematik Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

6. Sınıf Berkay Yayıncılık Matematik Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “6. Sınıf Berkay Yayıncılık Matematik Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Aygün KÜÇÜKKELEŞ Şeref AKTAŞ tarafından 363 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Erman BİLİNGEN tarafından yapılmış.

6. Sınıf Berkay Yayıncılık Matematik Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

1. Bir çita saatte 110 km hızla, bir deve kuşu ise saatte 90 km hızla koşabilmektedir. İkisi birlikte en hızlı şekilde iki saat koşarsa çita ne kadar fazla koşmuş olur? Problemin çözümünü iki farklı şekilde yapınız ve çözümde hangi işlem özelliğinden yararlandığınızı açıklayınız.

2. Şeyma, marketten tanesi 10 kuruş olan bardaklardan 3 paket alıyor.
Her paketin içinde 12 tane bardak olduğuna göre Şeyma bardakların tamamına kaç TL öder?
Yukarıdaki problemin çözümüne karşılık gelen farklı matematik cümlelerini, çarpma işleminin özelliklerinden yararlanarak yazınız. İşlemleri çözerek bulduğunuz sonuçlarını karşılaştırınız.

3. Ali, evde kutlayacağı doğum günü partisi için 15 tane meyve suyu alacaktı. Evinin yakınındaki iki markete giderek meyve suyu fiyatlarını öğrendi. Marketlerin birinde meyve suyunun tanesi 175 kuruştan diğerinde ise 165 kuruştan satılmaktaydı. Ali, meyve suyunu 165 kuruştan satan marketten alırsa diğer markete göre ne kadar kâr edecektir? Bu işlemi kaç farklı yoldan yapabilirsiniz? İşlem özelliklerinden yararlanarak bulunuz.

4. Bir mağazada bir gömlek 40 TL’den, bir pantolon 90 TL’den, bir ceket ise 130 TL’den satılıyor. Bu mağazada bir kampanya başlatılıyor. Gömlek ve pantolonu birlikte satın alan 110 TL, pantolon ve ceketi birlikte satın alan 180 TL, gömlek ve ceketi birlikte alan ise 140 TL ödüyor.
a. Volkan kampanyadan yararlanmak için kendisine pantolon ve ceket alıyor. Buna göre ne kadar kâr ettiğini bulunuz.
b. Volkan’ın babası, kampanya zamanında 2 pantolon, 2 ceket ve 2 gömlek alıyor. Volkan’ın babası, aldığı giysiler için toplam kaç TL ödemiştir?
c. Volkan’ın babası, giysileri kampanya dışında alsaydı toplam kaç TL öderdi?

5. Aşağıdaki problemde hangi verinin eksik olduğunu bularak problemi tamamlayınız ve çözünüz.
Pideci Hasan Usta, geçen hafta kazandığı 12 000 TL’nin 4500 TL’sini masraflar için kullanıyor ve geriye kalan parayı çalışanlarına dağıtmak istiyor. Kârı çalışanlarına eşit olarak paylaştırırsa Hasan Usta her bir çalışanına kaç lira verir?

6. Sınıf Berkay Yayıncılık Matematik Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

5 Yorum

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close