Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Din Kültürü FCM Yayıncılık

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları FCM Yayıncılık Sayfa 97

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 97 Cevapları FCM Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları FCM Yayıncılık Sayfa 97

A. Aşağıdaki soruların cevaplarını boş bırakılan satırlara yazınız.

1. Peygamberimiz (s.a.v.), İslam’a davetine niçin en yakınlarından başlamıştır? Açıklayınız.

  • Cevap: Hz. Hatice (r.a.), Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çağrısına uyan ilk kişiydi. Daha sonra yardımcısı Zeyd, amcasının oğlu Hz. Ali (r.a.), Mekke’nin ileri gelen tüccarlarından biri olan Hz. Ebu Bekir (r.a.) İslam dinini kabul ettiler. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ilk önce yakın çevresine İslam dinini anlatmaya başlaması, İslam dininin yayılmasını kolaylaştırdı.

2. Hz. Peygamber (s.a.v.), İslam’ı Mekke’de yayarken ne gibi zorluklarla karşılaşmıştır? Bilgi veriniz.

  • Cevap: Peygamberimiz (s.a.v.), Mekke’de müşriklere karşı dini tebliğ ederken birçok zorluklarla maruz kalmışlardır. Bu zorluklar, eziyetler, işkenceler, hakaretler, kovulma, ölüm tehlikesi, suikast gibi girişimler olmuştur.

3. İsrâ ve Miraç Olayı ne demektir? Açıklayınız.

  • Cevap: Peygamber’in Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksâ’ya bir gece yürüyüşü ile götürülmesi hadisesine “İsrâ”, bu noktadan sonra yaşadığı olaya da “Miraç” denilmektedir.

4. Peygamberimiz (s.a.v.) ve Müslümanlar niçin Medine’ye hicret etmişlerdir? Belirtiniz.

  • Cevap: Peygamberimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem hicret etmesinin temel nedeni Medine’de var olan İslam’ı yaymak için uygun olan ortama erişmesi ve İslam’ın güçlenerek yayılmasından dolayı hicret ettiği kabul edilmektedir.

5. Mescid-i Nebi’nin, Peygamberimiz (s.a.v.) döneminde ne gibi sosyal işlevleri vardı? Belirtiniz.

  • Cevap: Mescid-i Nebi Inşa edildikten sonra Müslümanların ibadet etmesi için Celal karargah olarak savaşların ve savaşlar ile ilgili bilgi ve strateji için ve toplumsal olaylar sosyal olaylar için karar alma merkezi olarak işlev görmüştür.

6. Hz. Muhammed (s.a.v.), Medine’de sosyal barışı sağlamak için ne gibi çalışmalar yapmıştır? Bilgi veriniz.

  • Cevap: İki önemli icraat yapmıştır: Tarihteki ilk yazılı anayasa olarak kabul edilen Medine Vesikası’na aracılık etmesi, Muhacirlar ile ensarları kardeş ilan etmesi (Muahat).

7. Bedir Savaşı’nın başlıca sonuçları nelerdir? Belirtiniz.

  • Cevap: Bedir Savaşı, Hz. Muhammed (s.a.s) ile Mekkeli müşrikler arasında gerçekleşmiştir. Müslümanların zaferi ile sonuçlanan bu önemli savaşta, başta Ebu Cehil olmak üzere yetmiş müşrik öldürülmüş, yetmiş kişi de esir alınmıştır.

6. Sınıf FCM Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
434
love
112
clap
60
angry
44
unlike
20
sad
18
happy
16
confused

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!