Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Sosyal Bilgiler Evren Yayıncılık

6. Sınıf Evren Yayınları Atatürk ve Bilim

6. Sınıf Evren Yayınları Atatürk ve Bilim

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Evren Yayınları 7. Ünite Elektronik Yüzyıl Sayfa 111 Atatürk ve Bilim 8. Etkinlik Soruları ve Cevapları

ATATÜRK VE BİLİM

Atatürk, çocukluğunda harçlığını kitaba yatırırdı. Onun kitap merakı, kendisini yetiştirmek açısından oldukça önemli rol oynamıştır. Bol bol okur, kitap yazanı,yayımlayanı takdir ederdi.

Türkiye’de kütüphaneler yaygınlaşmaya onun zamanında başlar. Millî Eğitim Bakanlığını kurduktan sonra derhal, Telif ve Tercüme Dairesini kurar. Batı ’dan ve Doğu ’dan en önemli eserler getirtilir. Tercümeler yapılır, telif eser yazanlar teşvik edilir. Atatürk pratik, basit ifadeli, parasız yayımlanması gerekli okul kitaplarından da söz etmiştir.”

Yukarıdaki metinden yola çıkarak bilim ve akılcılıkla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: Atatürk daha küçüklüğünden beri bilimin gelişmesi için kitaplara önem vermek gerektiğini anlamıştır. Bu yüzden de yeni Türk devletini kurduktan sonra da kitaplara önem vermiş ve kitap yazanlara gerekli önemi göstermiştir. Ayrıca Atatürk önemli bir ayrıntıyı da bize göstermiştir. Çocukluk çağında bilime olan merakın artması için  anlaşılabilir bilim kitaplarına önem vermiştir. Kısacası Atatürk bilimsel anlamda gelişmelerin olabilmesi için daha küçüklükten beri kitaplara önem verilmesi gerektiğini göstermiştir.

Siz de Atatürk’ün bilim ve akılcılığı içeren sözlerine örnekler bularak aşağıya yazınız.

  • Cevapataturkun-bilim-ve-akilciligi-iceren-sozlerine-ornekler-bularak-asagiya-yaziniz
2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
angry
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!