Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Sosyal Bilgiler Evren Yayıncılık

6. Sınıf Evren Yayınları Bizi Koruyanlar

6. Sınıf Evren Yayınları Bizi Koruyanlar

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Evren Yayınları 6. Ünite Demokrasinin Serüveni Sayfa 98 Bizi Koruyanlar 11. Etkinlik Soruları ve Cevapları

BİZİ KORUYANLAR

Tarihsel süreç içerisinde insan haklan ve demokrasi ile ilgili yapılan yasalar, bildirgeler, sözleşmeler ve Veda Hutbesi ile ilgili ayrıntılı bilgi toplayınız.

Bu belgeler ile ilgili sorulan soruları cevaplayınız.

Belgeler arasındaki benzerlik ve farklılıkları aşağıya yazınız.

  • Cevap:

Benzerlikler: İnsan haklarıyla ilgili ele alınmış tüm belgeler gibi veda hutbesinde temel insan hakları ele alınmıştır. Eşitlik, adalet, can ve mal güvenliği vb…

Faklılıklar: Veda hutbesinin diğer belgelerden farkı dinsel bir kaynağa dayanmasıdır.

Hangi belge sizce daha demokratiktir? Neden?

  • Cevap: İnsan haklarıyla ilgili yazılmış tüm belgeler ideal insan haklarından bahsettiği için hangisi daha demokrattır diyemeyiz.

İnsan Haklan Evrensel Bildirgesi’nin en önemli özelliği nedir?

  • Cevap: II. Dünya savaşı gibi 60 milyon insanın öldüğü büyük yıkımdan sonra insan haklarının korunmasına yönelik uluslar arası bir belgenin yayınlanması önemidir. Bildiride aşama, özgürlük ve kişi güvenliği gibi haklarla birlikte; keyfi tutuklama; hapis ve sürgünden korunma, bağımsız ve tarafsız mahkemelerde adil ve kamuya açık olarak yargılanma hakkı ile düşünce, vicdan, din, toplanma ve örgütlenme özgürlükleri bulunur.

İnsan haklan ile ilgili gelişmelerdeki tarihlerin birbirlerine yakınlıkları ve uzaklıkları ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: İnsan haklarıyla ilgili tüm mücadele ve gelişmelerin ana nedeni başta yaşam hakkı gibi en temel insan hakkını koruma altına almak ve diğer hakların da yasal bir güvence altına alınmasıdır.

Özgürlükler hangi durumlarda sınırlandırılabilir?

  • Cevap: Temel hak ve hürriyetler olağanüstü durumlarda, savaş, doğal afet, seferberlik gibi durumlarda kısıtlanabilir.
2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!