Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Sosyal Bilgiler Evren Yayıncılık

6. Sınıf Evren Yayınları Tarihimizden

6. Sınıf Evren Yayınları Tarihimizden

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Evren Yayınları 3. Ünite İpek Yolu’nda Sayfa 52 Tarihimizden 15. Etkinlik Soruları ve Cevapları

TARİHİMİZDEN

Büyük Selçuklu Devleti’nin kurucusu olan Tuğrul Bey ‘in, halifenin kızıyla evlenmesi dolayısıyla yapılan düğünde, Tuğrul Bey ve diğer ileri gelenler neşe içinde raks etmişlerdir. Tuğrul Bey; daha önce aralarında yapılan sözleşme gereği Abbasi halifesinin kızıyla nikah ye düğün yapmak için J063 tarihinde Azerbaycan dan Bağdat’a hareket etti. Tuğrul Bey, ordusu ve devrin büyük adamlarıyla birlikte Bağdat’a ulaştı. 18 Şubat’ta başlayan muhteşem düğün bir hafta sürdü. Sultan, düğün esnasında ziyafetler verdi. Eğlenceler düzenleyerek değerli hediyeler dağıttı. Sultan da dâhil olmak üzere bütün Selçuklu beyleri sarayın salonunda müzik seslerinin ahengine uyarak ve Türkçe şarkılar söyleyerek dans ediyor, dizlerini yere vurup kalkıyor ve eğleniyorlardı. Gelin,
altın bir tahta oturmuş idi Düğünden sonra Tuğrul Bey Bağdat’tan eşiyle birlikte ayrılarak ülkesine hareket etti. Sultan, gelinin çeyizinin nakli için yüz bin dinar göndermiştir.

***********

Türkler, İslamiyeti kabul ettikten sonra da düğünlerdeki eğlence geleneklerini devam ettirmişlerdir. Yukarıda bunu kanıtlayan bilgiler vardır.

Yukarıda anlatılanlarla günümüz düğünlerini karşılaştırınız. Buna göre;

Hangi uygulamalar günümüzde de devam etmektedir?

  • Cevap: Günümüzdeki düğünlerde insanlar bir araya gelir, neşeyle dans eder, oyun oynarlar. Düğünde gelin ve damada misafirler hediye takdim eder.

Hangileri değişime uğramıştır? Bugünkü uygulama şekli nasıldır?

  • Cevap: Günümüzde gelinin altın tahta oturma geleneği devam etmemektedir.
2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!