Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları

6. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 103

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 103 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 103

Eşit hacimli bulaşık süngeri ile çelik parçasından bulaşık süngerini eşit kollu terazinin bir kefesine, çelik parçasını diğer kefesine koyduğumuzda hangisinin bulunduğu kefe ağır basar? Hacimleri aynı olmasına rağmen bu maddeler arasında ağırlık farkının oluşma sebebi ne olabilir?

  • Cevap: Çelik parçasından oluşan madde daha ağır basar. Çünkü çelik maddenin içerisindeki boşluklar daha azdır. Bu yüzden de daha ağırdır.

İçinde su olan bir kaba biraz zeytinyağı ekleyip bir süre beklersek neler olur?

  • Cevap: İçinde su olan bir kaba zeytinyağı eklesek bir süre sonra zeytinyağı üste çıkar, su altta kalır. Birbiri içinde çözünmeyen sıvılar, aynı kap içerisinde bulunmaları durumunda yoğunluğu büyük olan sıvı altta, küçük olan sıvı üstte olacak şekilde sıralanır. Su ve zeytinyağı aynı kap içerisine bırakıldığında yoğunluğu büyük olan su altta, yoğunluğu sudan küçük olan zeytinyağı ise üstte durur.

Neden durgun bir denizde yüzmek havuzda yüzmekten daha kolaydır?

  • Cevap: Dalgalı sularda, dalgalar vektörel olarak kuvvetler meydana getirmektedir. Akıntı da bu kuvvetlerden biri olarak bilinmektedir. Durgun suda akıntı ve dalga olmadığından vektörel olarak kuvvet bulunması da söz konusu değildir. Bir başka deyişle durgun suda dengeleyici kuvvetler bulunmaktadır. Bununla beraber tuzlu su bulunan denizlerin yoğunluğu daha fazladır. Havuzlarda ise tatlı su bulunduğundan yoğunluk daha azdır. Yoğunluğu fazla olan durgun bir denizde yüzmek suyun üstünde durmak bakımından kolaydır. Havuzda ise batmadan yüzmek oldukça zordur. Bu da hemen her zaman suyun yoğunluğuna ve dalgaların engelleyici kuvvet oluşturmasına bağlı olarak değişmektedir.

6. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 103 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
3
7
1
2
74
4
1

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!