Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
6. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları

6. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 109

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 109 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 109

1. Birbiri içinde çözünmeyen sıvıların kap içerisindeki konumları aşağıdaki gibidir. Şekilleri dikkate alarak sıvıların yoğunluklarını büyükten küçüğe sıralayınız.

  • Cevap:   T > Z > Y > X    Çünkü yoğunluk fazla ise dipte kalır madde yoğunluk az ise üste çıkar.

2. En taze yumurta, en yoğun yumurtadır. Su içerisine atılan A, B ve C yumurtalarının tazelik sıralamasını yapınız.

  • Cevap:  Tazeliğe göre bakıldığında madem ki en yoğun cisim en tazedir kuralı var o halde sıralama şu şekildedir. En taze C sonra B sonra da A şeklinde sıralayabiliriz.

3. Hande, arkadaşının doğum günü hediyesi olan bilekliğin hangi saf metalden yapıldığını bulmak istiyor. Bileklik 105 g kütleye ve 10 cm3 hacme sahip ise Hande’ye verilen hediye hangi metalden üretilmiştir?
Bazı Metallerin Yoğunluğu:
(Altın= 19,3 g/cm3, Demir= 7,8 g/cm3,
Bakır= 8,9 g/cm3, Gümüş=10,5 g/cm3)

  • Cevap: Tabi ki Gümüşten yapılmıştır. Çünkü formüle baktığımızda d= v/m dir. Yani kütle bölü hacimdir. Bundan da 10,5 x 100 yaptığımızda 105 gram kütleye ulaşırız.

4. Biri boş, diğerlerinde farklı miktarda kum bulunan ağzı kapalı özdeş cam şişeler su içerisine bırakılarak aşağıdaki deney düzeneği hazırlanıyor. Buna göre 1, 2 ve 3 numaralı şişelerin yoğunluklarını büyükten küçüğe sıralayınız.

  • Cevap: 3 > 2 > 1 şeklinde sıralayabiliriz. En yoğun olan dibe çökerken diğeri ortada en az yoğunluğa sahip olan da en üstte kalmaktadır.

6. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 109 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close