Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
6. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları

6. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 126

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 126 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 126

1- Yeni bir termos geliştirdiğinizi ve bu termosu tanıtmak için yukarıda verilen görseli tasarladığınızı hayal edin. Aşağıdaki alana termosunuz ile ilgili bir reklam metni hazırlayınız. (Metinde bu termosa insanların neden ihtiyacı olduğunu, termosun sağlayacağı faydaları belirtebilirsiniz.)

  • Cevap: Termos; İçine konulan içeceklerin, yiyeceklerin sıcaklığını, soğukluğunu uzun süre koruyan özel yapılı kaplara termos denir. Termosta ısıyı değişmeden, sıcak olanları sıcak, soğuk olanları da soğuk tutan, kabın içindeki havanın boşaltılmış olmasıdır. Bu kadar önemli bir alet bence her evde olmalı. Hayatınızı kolaylaştırmak ve zamandan tasarruf etmek için bu aleti kullanmalısınız.

2- Binalardaki ısı yalıtımında kullanılacak ısı yalıtım malzemelerinin seçilmesinde malzemelerin hangi özellikleri dikkate alınmalıdır?

  • Cevap: Yalıtım için kullanılan malzeme seçilirken dikkat edilmesi gereken özellikler; düşük maliyetli, uzun mürlü, yanmaya karşı dirençli olmalı, insan ve çevre sağlığı açısından tehlikeli olmamalı, darbelere karşı dayanıklı olmalı, içine su sızdırmamalı, ısı yalıtım düzeyinin yüksek olmasıdır.

3- Dış cephesine ısı yalıtımı yapılmamış bir binada yönetici olduğunuzu düşünün. Binaya ısı yalıtımı yaptırmak için bina sakinlerini ikna etmeniz gerekiyor. Komşularınızdan bazıları ısı yalıtımı için para harcamanın gereksiz olduğunu düşünüyor.

Bu durumda onları ısı yalıtımının gerekliliğine nasıl ikna ederdiniz? Konuşma metninizi bir kâğıda yazarak arkadaşlarınıza sununuz.

  • Cevap: Binalarda ısı yalıtımı yaptırmak, ekonomik açıdan olduğu kadar çevresel öneme de sahiptir. Bunun yanı sıra, ısı yalıtımı yapılarak daha konforlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek, konutların ömrünü uzatmak da mümkün olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı ısı yalıtımı yapılmalıdır.

4- Metal kaşık, tahta kaşık ve plastik kaşık; saplarına eşit miktarda tereyağı batırılarak içinde sıcak su olan tabağın içine bırakılıyor.

a- Bu deneyin amacı ne olabilir?

  • Cevap: Deneyin amacı farklı maddelerin ısı iletkenlik düzeylerini test etmektir.

b- İlk önce hangi cisimdeki tereyağı erir? Sebebi ne olabilir?

  • Cevap: Metal kaşıktaki tereyağı daha önce erir. Metal kaşık diğerlerine göre daha iyi ısı iletkenidir.

6. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 126 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close