Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları

6. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 90

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 90 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 90

Sahra Çölü’ndeki bir tepenin görseli yukarıda verilmiştir. Sizce görseldeki tepe bütünsel, tek bir yapıya mı sahiptir; yoksa küçük küçük taneciklerden mi oluşmuştur?

  • Cevap: Çöllerde ve kumsallardaki kum taneciklerinin oluşturduğu şekiller, kendiliğinden düzenlenme olgusunun doğadaki en ilgi çekici örneklerindendir. Bu şekiller rüzgârın zemindeki kum tanecikleri üzerine uyguladığı kuvvetin etkisiyle oluşur. Bir kum tanesinin rüzgârın etkisiyle nasıl hareket edeceğini üç kuvvet belirler. Kütleçekim kuvveti taneciğin zemin üzerinde sabit kalmasını sağlayan kuvvettir. Rüzgâr, estiği doğrultuda kum taneciğinin sürüklenmesini sağlar. Ayrıca rüzgâr kum taneciğinin yüzeyinde hareket ederken oluşan basınç farkı, taneciğin üzerine -uçakların kanadında oluşana benzer şekilde- bir kaldırma kuvvetinin etki etmesine neden olur.

Yukarıdaki görselde; delikli süzgecin içi pirinç ile dolu olmasına rağmen pirinçlerin üzerine su tutulduğunda su lavaboya akıp gitmektedir. Suyun süzgeç tabanına ulaşarak akıp gitmesinin sebebi ne olabilir?

  • Cevap: Maddeyi oluşturan tanecikler arasında boşluklar bulunmaktadır. Boşlukların büyüklüğü, maddenin fiziksel hâline göre değişmektedir. Tanecikler arasındaki boşluk; maddenin katı hâlinde en az, gaz hâlinde en fazla, sıvı hâlinde ise katıdan fazla gazdan azdır. Su süzgecin üzerindeki boşluklardan akıp gitmiştir. Oysa pirinçlerde sıkıştırma katılaştırma fazla olduğu için pirinçler süzgecin üzerinde kalmıştır.

6. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 90 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2021 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
7
5
2
12
80
4
1

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!