Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
6. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları

6. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 92

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 92 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 92

HAYDİ YAPALIM
1. Şırıngalara numara verelim.
2. Birinci şırıngaya taş parçalarını koyalım.
3. İkinci şırınganın içine su çekelim.
4. Üçüncü şırınganın içine hava çekelim.
5. Hazırladığımız şırıngaları masanın üzerine yan yana sıralayalım. Daha sonra şırıngaların ağız kısımlarını parmağımız ile kapatarak şırınganın pistonunu ittiğimizi düşünelim. Her şırıngada oluşabilecek sıkışma durumunu tahmin ederek tablodaki ilgili bölüme “+” işareti koyalım.
6. Sırasıyla her bir şırıngayı sıkıştırmaya çalışıp gözlemlerimiz doğrultusunda aşağıdaki tablonun ilgili bölümüne “+” işareti koyalım.

Tahmin lerimiz Gözlem lerimiz
Şırıngalar Sıkışır Sıkışmaz Sıkıştı Sıkışmadı
İçinde taş parçaları olan şırınga      +        +
İçinde su olan şırınga      +        +
İçinde hava olan şırınga      +        +
  • Cevap:

SONUCA VARALIM
– Tahminlerimiz ile gözlemlerimiz uyumlu mu?

  • Cevap: Evet hepsi uyumlu çıktı. Çünkü önceden hepsinin özelliklerini bilmekteydim. Katıların ve sıvıların sıkıştırılma özelliklerini bilmekteydim.

– Sıkışabilme özelliği, maddelerin fiziksel hâli ile ilgili midir? Açıklayınız.

  • Cevap: Kesinlikle fiziksel hali ile ilgilidir. Mesela  atı Maddeler Katı maddelerin tanecikleri birbirine çok yakındır. Tanecikler arası boşluk son derece azdır. Bu nedenle katı maddelerin tanecikleri sadece titreşim hareketi yapar. Katı maddelerin tanecikleri birbirine çok yakın ve tanecikler arasındaki boşluk çok az olduğu için katı maddeler sıkıştırılamaz. Sıvılar ise sıkıştırılabilir.

6. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 92 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close