Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 67 Cevabı

6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 67 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 67 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Selahattin ÇAMYAR tarafından 129 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Soner GİRGİN tarafından yapılmış.

6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 67 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru: “Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları birer şeytan işi pisliktir. Bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.
Şeytan, içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?”
Mâide suresi, 90-91. ayetler.

Yukarıdaki ayetler, zararlı alışkanlıklar konusunda bize nasıl bir mesaj vermektedir? Söyleyiniz.

  • CevapZararlı alışkanlıklar ise bireyi o davranışı bağımlı olacak derecede sürdürmeye iten davranışlar olarak tanımlanabilir. Zararlı alışkanlıklar kavramı genelde sigara, alkol, uyuşturucu madde gibi bağımlılıkları çağrıştırsa da esasında aşırı derecede kahve tüketmek ve kahve tüketmediğinde kendini iyi hissetmemek gibi durumlar da zararlı alışkanlıklar arasında değerlendirilebilir

Soru:Kötü alışkanlıkların zararları nelerdir? Maddeler hâlinde aşağıya yazınız.

  • Cevap: Zararlı ve bağımlılık yapıcı maddeler genellikle insanlar tarafından hayatlarında kötü giden ve psikolojik etki bırakan durumlara bahane olarak başlanır. Bu maddeler bir kez başlandı mı bırakması kolay olmayan maddelerdir çünkü kimyaları bağımlılık yapıcı cinstendir. Uyuşturucu, içki ve sigara bu maddelerin başlıcalarıdır.Sigaranın en belirgin zararları ağızda, dudakta ve yutakta yaralar oluşturmasıdır. Göremediğimiz sindirim sisteminin daha iç kısımlarında da yaralar meydana getirir. Kanserli hücrelerin çoğalmasına ve insanın kansere yakalanmasına neden olan sigaranın solunum sistemi üzerinde nefes darlığından akciğer kanserine kadar pek çok zararı bulunmaktadır. Koah anfizema isimli rahatsızlık da sigara kullanımıyla meydana gelir ve nefes tıkanması yaratır.

    Alkolün en belirgin zararları ten üzerinde kırmızılık, egzama gibi belirtilerdir. Dışardan görülmeyen başka zararları ise kanser ve karaciğer yağlanmasıdır. Ölümcül cinsten bir kanser olan bu tip kanserlerin erken teşhisi yapılmazsa tedavi şansı kalmamaktadır. Toplumsal bakımdan da zararı olan alkol, bağımlılarının etrafa ve kendilerine zarar vermesine neden olabilir, suç oranlarını arttırabilir.

0
like
1
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir