Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı Cevapları / 6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 83 Cevabı

6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 83 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 83 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Selahattin ÇAMYAR tarafından 129 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Soner GİRGİN tarafından yapılmış.

6. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 83 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru: Allah Resulü (s.a.v.), insanları her fırsatta İslam dinine davet etmeye başlayınca Kureyş müşrikleri Ebu Talip’in yanına giderek: “Yeğeninin, putlarımıza ve atalarımıza dil uzatmasına daha fazla katlanamayız. Eğer onu bizimle uğraşmaktan vazgeçirmezsen iki taraftan birisi yok oluncaya kadar onunla ve seninle çarpışırız.” dediler.
Her zaman saygı gördüğü kavminden bu sözleri işitmek Ebu Talip’e ağır geldi. Yeğenini çağırtıp “Ey kardeşimin oğlu! Kureyşlileri kızdıracak sözler söyleme. Hem bana hem de kendine acı. Altından kalkamayacağım bir işi bana yükleme.” dedi.
Peygamberimiz (s.a.v.), amcasının artık kendisini desteklemekten vazgeçtiğini ve müşriklere teslim edeceğini sanarak “Ey amca! Vallahi bu işten beni döndürmek için Güneş’i sağ elime, Ay’ı da sol elime koysalar bile Allah beni onlara üstün kılıncaya ya da bu yolda ölüp gidinceye kadar asla vazgeçmem.” dedi.
Ebu Talip, şefkatli bir insandı. Onun üzüntüsünü anlayınca “Ey kardeşimin oğlu! Git ve yapman gereken şeyleri yap. İstediğini söyle. Vallahi seni onlara hiçbir zaman teslim etmeyeceğim.” dedi.
İbn-i Hişam,es-Sîretü’n-Nebeviyye, C 1, s. 352-353.

Yukarıdaki metni, Peygamberimizin (s.a.v.) İslam’ı yayarken verdiği mücadele ve onun kişiliği açısından değerlendiriniz.

  • Cevap:
2
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir