Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Kur’an-ı Kerim Semih Ofset Yayınları

6. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Yayınları Sayfa 12

6. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 12 Cevapları Semih Ofset Yayınları ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Yayınları Sayfa 12

I. KUR’AN-I KERİM’İ GÜZEL OKUMA

Kur’an-ı Kerim okumada uzman kişiler için genelde hâfız, kâri (kurrâ) gibi kavramlar kullanılır. Hâfız, kelime olarak “koruyan” anlamına gelir. Kavram olarak ise Kur’an’ın tamamını ezberleyip hafızasında koruyan kişiye verilen isimdir. Kâri ise kelime olarak “okuyan” anlamındadır. Kavram olarak Kur’an’ın okunuş şekillerinin tamamını bilen, kıraat alanında uzman kişiyi ifade eder. Kurra ise bu kelimenin çoğul şeklidir.

1. Kur’an-ı Kerim’i Doğru ve Güzel Okumanın Önemi

Bir Müslüman olarak en önemli görevlerimizden biri dinimizi doğru şekilde öğrenmek ve yaşamaktır. Dinimizi öğrenmek dediğimizde temelde iki kaynak akla gelir. Birincisi kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim diğeri de sünnettir. Dinimizin birinci kaynağı olduğu için Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek ve okumak kulluk görevlerinin başında gelir. Kur’an-ı Kerim’i doğru bir şekilde okumak genelde tilâvet veya kıraat kelimeleri ile ifade edilir. Kur’an-ı Kerim’i tilâvet etmenin önemi bir ayette şöyle vurgulanır: “Kendilerine kitap verdiğimiz ve onu (Kur’an-ı Kerim’i) hakkını vererek okumakta olanlar var ya, işte kitaba iman edenler onlardır. Kim onu inkâr ederse işte asıl kaybedenler onlardır.”

Bütün kulluk görevlerimizde olduğu gibi Kur’an-ı Kerim’i okumada da doğruluk ve güzellik vazgeçilmez ilkelerdir. Yani her yaptığımızın doğru ve güzel olması için çabalamamız gerekir. Peki, Kur’an-ı Kerim’i doğru ve güzel okumak bize neler kazandırır? Kısaca bu soruyu şu şekilde cevaplandırabiliriz:

• Kur’an’ı doğru ve güzel okuyarak biz kitabımıza karşı sevgi ve saygımızı göstermiş oluruz.
• Namaz ibadetinde mutlaka Kur’an’dan belli bölümler okumamız gerekir. Buna göre Kur’an-ı Kerim’i doğru ve güzel okuyarak namazımızın doğru ve güzel kılınması için önemli bir adım atmış oluruz.
• Doğru ve güzel okumak, Kur’an-ı Kerim’i doğru anlamaya da katkı sağlar.
• Kur’an-ı Kerim okumak aynı zamanda kişiye huzur verir. O hâlde Kur’an-ı Kerim’i ne kadar doğru ve güzel okursak elde edeceğimiz huzur da o kadar fazla olacaktır.
• Kur’an-ı Kerim, dinleyenler üzerinde de çok etkiler bırakır. Buna göre, doğru ve güzel okunan Kur’an-ı Kerim, insanların dinleme isteğini arttıracaktır. Böylece biz, hem Kur’an okumuş hem de insanları Kur’an öğrenmeye teşvik etmiş oluruz.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

6. Sınıf Semih Ofset SEK Yayınları Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!