Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Kur’an-ı Kerim Semih Ofset Yayınları

6. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Yayınları Sayfa 29

6. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 29 Cevapları Semih Ofset Yayınları ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Yayınları Sayfa 29

Müzzemmil Suresi

➢ Sure Hakkında Temel Bilgiler
➢ Son ayeti hariç Mekke’de inmiştir.
➢ Kur’an’ın ilk inen surelerindendir.
➢ Mushaf sıralamasında 73. sırada yer alır ve 20 ayettir.
➢ Müzzemmil kelimesi örtüsüne bürünen anlamına gelmektedir.

Peygamberlik gerçekten çok büyük bir sorumluluktu. O, bu sorumluluğunu yerine getirirken nelere dikkat etmeliydi? Bu süreçte nasıl hareket etmesi gerekiyordu? Ayrıca kendisini nasıl zorluklar bekliyordu? İşte Alak suresinden sonra inen ilk sureler bu sorulara cevap veriyordu. Bu surelerden biri de Müzzemmil suresidir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v), ilk vahyi alınca korku ve endişeye kapıldı. Hızlıca evine giden Peygamberimiz (s.a.v.) eşi Hz. Hatice’den kendisini örtmesini istedi. Belli bir süre vahiy gelmedi. Daha sonra Cebrâil (a.s.), Müzzemmil suresini getirdi ve Peygamberimize (s.a.v.) bildirdi.

Surenin ilk ayetlerinde Sevgili Peygamberimize (s.a.v.), görevini yaparken nasıl davranması gerektiği anlatılır. Burada ona Allah’ı anması, özellikle geceleri iyi değerlendirmesi ve kulluk görevlerini yapması emredilir. Bu yolda çıkabilecek zorluklar karşısında sabırlı olması da Sevgili Peygamberimizden (s.a.v.) istenir. Kur’an’ın en güzel şekilde okunması emri de surenin ilk ayetlerinden biridir.

Surede Sevgili Peygamberimize (s.a.v.) önde gelen peygamberlerden biri Hz. Musa (a.s.) örnek verilir. Nitekim o Firavun gibi zorlu bir düşmanın engelleriyle karşılaşmıştır. Ancak yine de Hz. Musa (a.s.) pes etmemiş, sabırla doğruyu insanlara anlatmaya çabalamıştır. Sonunda Allah’ın yardımıyla Hz. Musa (a.s.) karşısında Firavun kaybetmiş ve cezalandırılmıştır. Bu yönüyle Müzzemmil suresi tebliğ yolunda Sevgili Peygamberimizi (s.a.v.) desteklemekte ve teşvik etmektedir.

Surenin 19. ayeti de çok önemli evrensel bir mesajı içermektedir. Buna göre Kur’an-ı Kerim’de bildirilen gerçekler insanlara yönelik bir öğüt ve hatırlatmadır. İnsana düşen aklını ve iradesini kullanarak Rabb’ine ulaştıran yola girmesidir. Yani dinde zorlama yoktur. Yolu göstermek Allah’tan, bu yolu görmek ve bu yola girmek kuldandır.

Surenin sonuncu yani 20. ayeti suredeki en uzun ayettir. Bu ayette surenin hemen başında emredilen gece ibadeti konusunda Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) ve ilk müslümanlardan bir gurubun özverili davranışları övülür. Her konuda olduğu gibi ibadet konusunda da dengeli olmak Müslümanlara hatırlatılır. Yine bu ayette namaz ve zekat emri tekrarlanır. Daha ilk surelerden başlayarak ibadetin vurgulanması dikkat çekicidir. Özellikle de namazın emredilmesi bu ibadetin dinimizdeki önemini ve yerini göstermektedir. Sure yardımlaşma, ahirete hazırlık ve bağışlanma mesajlarıyla son bulmaktadır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

6. Sınıf Semih Ofset SEK Yayınları Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 29 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!