Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 6. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları / 6. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı

6. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


6. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “6. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Dr. Fatma BALCI ARVAS, Firdevs EFE Hilal, ÇELİKKOL KARA tarafından 141 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Yahya ÖZTÜRK tarafından yapılmış.

6. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

6. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 38 Cevabı

Soru:

“Hz. Muhammed (s.a.v), Mekke ve Taif’in bilhassa zenginlikleriyle ünlü ileri gelenlerinden birisi değildi. Bu, kendisine vahiy geldikten sonra, Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle, muhaliflerinin onun hakkında söyledikleri sözlerden anlaşılmaktadır: ‘Bu Kur’an, iki şehrin (Mekke ve Taif) birinden büyük bir adama indirilmeli değil miydi? dediler.’ Hz. Muhammed’in (s.a.v) peygamberlikten önceki arkadaşları ve dostları ahlakı düzgün, hatırı sayılır kimselerdi. Bunların en tanınmışı Hz. Ebu Bekir’dir. Onun dışında Kureyş’in saygıdeğer şahsiyetlerinden ve Hatice’nin yeğeni olan Hakîm b. Hizam onun samimi dostlarındandı. Ayrıca Ezd kabilesine mensup tabip ve şair Dımar b. Sa’lebe ve Mahzum kabilesinden Kays b. Sâib de onun dostlarındandı. Kays daima Hz. Muhammed’in (s.a.v) güvenilir ve dürüst olduğunu anlatırdı. Hz. Muhammed (s.a.v), kendi emsalinden pek çok gencin müptela olduğu içki, kumar, zina, hırsızlık, gibi kötü alışkanlıklara bulaşmamış ve bu alışkanlıklara sahip olanlarla arkadaşlık yapmamış, onlardan uzak durmuş ve etkilenmemiştir.”
(İbrahim Sarıçam, Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı, s. 78.)

24, 25 ve 26. soruları yukarıdaki metne göre cevaplayınız.

  • Cevap:

24. Hz. Muhammed’in (s.a.v) peygamberlikten önce arkadaşlık yaptığı kişilerin ortak özellikleri nelerdir?

  • Cevap:  Hz. Muhammed (s.a.s.)’in peygamberlikten önceki arkadaşları ve dostları ahlâkı düzgün, hatırı sayılır kimselerdi. Bunların en tanınmışı Ebû Bekir’dir. Onun dışında Kureyş’in saygıdeğer şahsiyetlerinden ve Hatice’nin yeğeni olan Hakîm b. Hizâm onun samimi dostlarındandı. Ayrıca Ezd kabilesine mensup tabip ve şair Dımâd b. Sa’lebe ve Mahzûm kabilesinden Kays b. Sâib de onun dostlarındandı. Kays daima Hz. Muhammed (s.a.s.)’in güvenilir ve dürüst olduğunu anlatırdı. Hz. Muhammed (s.a.s.) kendi emsalinden pek çok gencin mübtelâ olduğu içki, kumar, zina, hırsızlık gibi kötü alışkanlıklara bulaşmamış ve bu alışkanlıklara sahip olanlarla arkadaşlık yapmamış, onlardan uzak durmuş ve etkilenmemiştir.

25. Kötü alışkanlıklara sahip olan kimselerle arkadaşlık yapmamak ve onlardan uzak durmak bize ne kazandırır?

  • Cevap:  Bir insanın arkadaşı, onun aynasıdır. Eğer arkadaşınızı iyi seçerseniz sizin de davranışlarınız olumlu yönde olur ancak kötü arkadaşları seçerseniz davranışlarınızı olumsuz yönde etkilemektedir. İyi ve kötü arkadaş seçimini örnekler ile açıklayalım, Okulda iyi arkadaşlara sahip olursanız, boş zamanlarınız da birlikte ders çalışıp eğitsel aktivitelere katılabilirsiniz ayrıca öğretmenlerinizin dikkatini başarılı bir öğrenci olarak çekersiniz.

26. Kur’an-ı Kerim’de müşriklerin Peygamberimize ilk tepkilerinden biri “Bu Kur’an iki şehrin (Mekke ve Taif) birinden büyük bir adama indirilmeli değil miydi? dediler.” (Zuhruf suresi, 31. ayet.) şeklinde ifade edilmiştir.
Müşriklerin Peygamberimize karşı çıkma sebebi bu ayete göre aşağıdakilerden hangisidir?
A) Peygamberimizin şehrin zengin ileri gelenlerinden olmaması
B) Peygamberimizin yetim olması
C) Peygamberimizin okuma yazma bilmemesi
D) Peygamberimizin Kureyş kabilesinden olması

  • Cevap: A
13
like
42
love
3
haha
2
wow
4
sad
16
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir