Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 6. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları / 6. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 40 Cevabı

6. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 40 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


6. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 40 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “6. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Dr. Fatma BALCI ARVAS, Firdevs EFE Hilal, ÇELİKKOL KARA tarafından 141 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Yahya ÖZTÜRK tarafından yapılmış.

6. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 40 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

6. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 40 Cevabı

Soru:

1. Hayatınızdan şefkat ve merhametle ilgili davranış örnekleri bulunuz.

 • Cevap: Şefkat, bir değer ki, tüm değerleri kapsar. Kişiyi sorumluluk sahibi, dürüst, adil, hoşgörülü ve duyarlı yapar. Bu yüzden şefkat, karakter eğitimi çalışmalarımız için en üst değerdir. Neden mi? Çünkü şefkatin olduğu yerde şiddet olmaz. Şefkatli insan kendinin ve başkalarının yararına çalışır. Kendine ve başkalarına zarar verebilecek her şeyden kaçınır. Şefkat, her şeyi ve herkesi yaratandan ötürü sevebilmektir aslında… Sevdiği incinmesin diye de davranışlarına, sözlerine yön verebilmektir. Bırakın bir insanın kalbini kırmayı, herhangi bir cansız eşyaya bile zarar vermekten fersah fersah uzak durabilmektir. Evet, şefkatin olduğu yerde şiddet olmaz. Şefkat yarardır, şiddet zarar. Şefkat sevgidir, şiddet hep yalnızlığa uzar

2. “Dünya ,ahiretin tarlasıdır.” sözünden ne anlıyorsunuz?

 • Cevap: Dünya ahiretin tarlasıdır. Nasıl ki insanlar tarlaya ektiklerinin hasadını günü gelince yapıyorlarsa, dünyada yapıp ettiklerinin karşılığını da ahirette göreceklerdir. İnsan, dünyada iken iyilik yaparsa karşılığını ahirette cennet olarak görülür. Ancak insan kötülük yaparsa ahirette karşılığını cehennem olarak görür.

3. Sizce insanların sahip olduğu iyi huylar nelerdir? Örnekler veriniz.

 • Cevap: Yalan söylemez, kimseyi aldatmaz.
  –  Kul hakkı ve haram yemez; helal kazanç ve gelirle geçinir.
  – Emanetlere hiyanet etmez; ehil olmadığı başkanlığı, memurluğu, makam ve mevkiyi kabul etmez.
  –   Rüşvet almaz ve vermez.
  –   Haksızlık ve adaletsizlik yapmaz. Kendisinin ve yakınlarının aleyhinde de olsa doğruyu söyler, doğru şahitlik yapar, doğruyu tutar ve destekler.

4. Peygamberimize olan sevgimizi ve bağlılığımızı sizce nasıl gösterebiliriz?

 • Cevap:  Peygamber Efendimiz’i (s.a.v.) Niçin Sevmeliyiz? Kısaca Efendimiz, bizlere uyarıcı olarak gönderilmiş ve her yönüyle bize örnek bir kişilik olmuştur. Bu yüzden onu sevmeliyiz. O’na olan bağlılığımızı, O’nun yolundan giderek, sünnetine sahip çıkarak, adı anılınca salavat getirerek gösterebiliriz.

5. Peygamberimizin ismi anılınca “Sallallahu aleyhi ve sellem” denilmesinin sebebi nedir?

 • Cevap: Peygamber Efendimizin ismi anılınca O’na salavat getirilir. Çünkü, Peygamberimiz bir hadisinde “Kim ki, yanında anılırım da bana salat ü selam getirmezse o kimse cennetin yolunu bulamaz.”(Taberani)” buyurarak adı anılınca salavat getirmemiz gerektiğini ifade etmiştir.
15
like
8
love
1
haha
1
wow
0
sad
7
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir