Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 6. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları / 6. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 18 Cevabı
6. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 18 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


6. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 18 Cevabı

2017 – 2018 Eğitim Öğretim dönemiyle beraber pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen ders kitaplarından biri de “6. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Pınar USTA DOĞAN, Suna AKKURT tarafından kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görsellere hassasiyet gösterilmiş ve görsel tasarım Barış CAN tarafından yapılmış.

6. Sınıf Temel Dini Bilgiler Meb Yayınları İslam Ders Kitabı Sayfa 18 Cevapları“nda önce sorular yazıldı daha sonra cevaplar verildi.

6. Sınıf Meb Yayınları Temel Dini Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 18 Cevabı 

Doğrulukla ilgili slogan oluşturunuz. Bulduğunuz sloganları aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.

Cevap:

  • Nerede doğruluk, orada mutluluk.
  •  Doğru söz demiri de, çeliğide deler.

YAZALIM

“Doğru söz acıdır, meyvesi tatlı”
“Yalancı bir gün, dürüst her gün kazanır”
Verilen atasözlerinden birini seçip onunla ilgili bir kompozisyon yazınız.

  • Cevap:

Yalancı bir gün, dürüst her gün kazanır kompozisyon

Yalan söyleyen kişinin  yalanı er geç de olsa ortaya çıkar . Çünkü gerçeklerin er ya da  geç de  olsa ortaya çıkma gibi bir huyu vardır .  Yalancı yalan söyleyerek  kısa süreliğine de  olsa karlı çıktım , kazandım  zanneder ama o yalan ancak belli bir süre devam eder . Söylediği yalanlar  bir gün su yüzüne çıkar ve o kişinin sevinci de boşuna gider .

Ne demiş atalarımız ; ” Yalancının mumu yatsıya kadar yanar ”   diye boşa söylememiştir . Dürüst olan ,  insanların güvenini kazanmış olan ahlaklı insanlar  ise her zaman kazanır . Böyle insanlar doğruluktan asla ayrılmadığı için , işi gücü yalancılık olmadığı için  Allah da onun yardımcısı olur ve bu kişinin  işleri de rast gider. Bazen iyi insanlar onurlu olduğu için , haysiyetli olduğu için , haram yemediği için , doğruları konuşmaktan çekinmediği için kimi kendini bilmez kişiler tarafından aşağılanır ve bu kişiler haksızlığa uğratılabilir .  Ama dürüst insanlara  ne kadar yanlış yapılırsa yapılsın dürüst insan yolundan şaşmaz ve eninde sonunda kazanır . Çünkü dürüst insan olmak erdemli  insan olmak , hakkaniyetli insan olmak demektir . Yalancı insan ise erdemden yoksun , yalanı pişkince söyleyen ve bundan da  hiç utanmayan insandır .

Her ne yaşarsak yaşayalım , her zaman doğru , dürüst , güvenilir insan olmaktan vazgeçmeyelim . Çünkü dürüst insanlar sevilmeye ve saygı duyulmaya layık olan insanlardır . Böyle insanlar bu dünyadan göçüp gitseler bile , arkalarından hep sevgi ile anılacak ve bu insanlara toplum da sayı duymaya devam edecektir .

“Teraziyi doğru tutun, adaletle tartın ve eksik tartmayın.” (Rahman suresi 9. ayet.)
Ayetin vermek istediği mesaj nedir?

  • Cevap: Her zaman ve herkese eşit davranın hile yapmayın demek istiyor.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir