Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

5. Tema Doğa ve Evren Tema Sonu Değerlendirme Cevapları (6. Sınıf Türkçe)

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Tema Doğa ve Evren Sayfa 168, 169 Tema Sonu Değerlendirme Soruları ve Cevapları

5. Tema Doğa ve Evren Tema Sonu Değerlendirme Cevapları

TEMA SONU DEĞERLENDİRME SORULARI

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 168 Cevabı

Anadolu’nun ortasında her tarafa bereket saçar Tuz Gölü. Anadolu’da binlerce yıldan beri tarihe tanıklık eden Tuz Gölü, Türkiye’nin en büyük göl tuzu üretim bölgesidir.
Dünya’nın yüzde 32,9 tuzluluk oranı ile en tuzlu ikinci gölüdür. Gölün tabanı 1-30 santimetre kalınlığında bir tuz tabakası ile kaplıdır. Türkiye’nin en az yağış alan yerinde olan bu gölün beslendiği kaynak sular çok azdır.
(…)
Hiçbir canlı, tuz olmadan varlığını uzun süre devam ettiremez. Ayrıca insan vücudunun yüzde 3,5’ini tuz oluşturur. Bunun dışında, tuzun endüstride de 14 bin kadar kullanım alanı vardır.
Türkiye’nin en önemli tuz deposu olan bu gölün kıyısında gezerken ayağınız tuz kristalleriyle dans eder. Siz de bu sayede her türlü stresten kurtulursunuz. Doğanın mükemmelliğine hayran kalırsınız.
(…)
Bu doğa harikası göle her yıl 200 bin ton kirli atık bırakılmaktadır. Bu nedenle doğal dengesi gün geçtikçe bozulan gölün yakın bir gelecekte işlevini yitirmesi söz konusu. Göl üzerinde incelemeler yapan bilim insanları Tuz Gölü’nün hızla kirlendiğini ve yok olduğunu belirtiyor.
Bozulan birçok şeyi tekrar düzeltebiliriz. Ama doğal dengesi bozulan bir gölü tekrar kazanmanın imkânı yoktur. Yavrularına yemek götürmenin heyecanı ve mutluluğu içinde rüzgârla dans eden gümüş martı kuşunun yuvasını kirletmeye sizce hakkımız var mı?

1, 2, 3, 4, 5 ve 6. soruları metne göre cevaplayınız.

1. Bu metinde yazar, Tuz Gölü’yle ilgili hangi karşılaştırmayı yapmaktadır?Açıklayınız.

  • Cevap: Tuz Gölü ile diğer gölleri karşılaştırmış ve Dünya’nın yüzde 32,9 tuzluluk oranı ile en tuzlu ikinci gölü olduğu bilgisini paylaşmıştır

2. Bu metinde Tuz Gölü’nün değinilen özelliklerinden üç tanesini yazınız.

  • Cevap
  • Türkiye’nin en büyük göl tuzu üretim bölgesidir.
  • Türkiye’nin en az yağış alan yerindedir.
  • Gölün tabanı 1-30 santimetre kalınlığında bir tuz tabakası ile kaplıdır.

3. Tuz Gölü’ne bırakılan kirli atıklar gölün dengesini nasıl bozuyor olabilir? Anlatınız.

  • CevapGöle bırakılan atıkların pek çoğu endüstriyel atık olduğunda dolayı canlıların sağlığını tehdit eden atıklardır. Bu atıklar suya ve tuza karışarak bir şekilde canlıların vücuduna girmektedir. Gölde pek çok kuş bulunmaktadır. Bu kuşlar gölde yaşam alanlarını kaybetmektedir. İnsanlar tarafından tüketilen tuzlar da onları hasta etmektedir.

4. Tuz Gölü’nün yok olması hangi tehlikeleri beraberinde getirecektir? Düşüncelerinizi açıklayınız.

  • Cevap: Tuz ihtiyacımızın büyük kısmını Tuz Gölü ile karşılamaktayız. Tuz Gölü yok olursa sağlığımız için gereken tuz miktarını bulmakta sıkıntı çekeriz. Bu durumda tuz konusunda başka ülkelerden yardım istemek durumunda kalırız. Bunun dışında Tuz Gölü’nü yaşam alanı olarak belirleyen pek çok canlı türünün yok olmasına sebep oluruz.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 169 Cevabı

5. Tuz Gölü’nün karşı karşıya olduğu felaket dışında, günümüzde başka hangi çevre felaketleri yaşanmaktadır? Anlatınız.

  • Cevap:  Günümüzde fabrika bacalarından çıkan kitli dumanlar hava karışmaktadır. Biz de farkında olmadan bu dumanları solumaktayız. Bu nedenle solunum hastalıkları günden güne artmaktadır. Sigara kullanmayan, sağlığına dikkat eden çoğu insan neden hasta olduğunun farkında değildir. Bunun sebebi hava kirliliğidir.

6. Tuz Gölü’nü kurtarmak amacıyla yetkililere bir mektup yazınız.

Sayın Yetkili,

Tuz Gölü ülkemiz açısında çok önemli bir bölgedir. Bu bölgenin bir süre sonra kullanılamaz hale gelmesi söz konusudur. Bu nedenle bu gölün atıklar tarafından kirletilmemesi gerekmektedir. Gölü koruma altına almalı ve atıklardan uzak kalması konusunda resmi kararlar alınmalıdır. Yardımlarınızı bekliyorum.

7. Aşağıdaki cümlelerde varlıkların adlarının yerine kullanılan kelimeleri bularak altlarını çiziniz. Bu kelimeleri siz de birer cümle içinde kullanınız.

Çevre temizliği etkinliğine ben de katılacağım.
Cümle: Bu konuları daha önce ben de anlatmıştım.

Çevremizin korunması konusunda herkes duyarlı davranmalı.
Cümle: Herkes kitapları nasıl sıralaması gerektiğini biliyor.

Yazımda bazı hatalar vardı, bunları öğretmenimizle düzelttik.
Cümle: Kolilerin bir kısmını şuraya bırakalım, bunları da diğer tarafa koyarız.

8. Aşağıdaki metinlerden hangisinin anlatıcısı diğerlerinden farklıdır?
A) Evin kapısına ulaştğımızda kapıyı ilk olarak hangimizin çalması gerektiğine karar verememiştik. Arkadaşlarımızdan biri kura çekmeyi önerdi. En mantklı yol buydu. Çünkü hiçbirimiz kapıyı çalan ilk kişi olmak istemiyorduk.
B) Yatağa uzandığından beri uyuyamıyor, içi içine sığmıyordu. Yarın karne günüydü ve karnesindeki harika notları görmek, karnesini ailesine göstermek için sabırsızlanıyordu. Bir yıl boyunca düzenli çalışmış ve bu güzel karneyi sonuna kadar hak etmişti.
C) Yola çıkaklarında bizi de arayacaklarını söylemişlerdi. Akşam oluyordu ve saatlerdir kimse aramamış^. Merakımız ve tedirginliğimiz gittkçe arıyordu. Telefon çalsa hepimiz telefonu aynı anda açacak gibiydik.
D) Sokak lambasının ışığına toplanan kelebekleri seyrett gülümseyerek. Sonra bana döndü, yüzündeki gülümseme iyice aydınlanmış^: “Kelebekler. Ne kadar da güzeller değil mi?” dedi. Ne diyeceğimi bilemedim.

  • Cevap: B


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Tema Doğa ve Evren Sayfa 168, 169 Tema Sonu Değerlendirme Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

2022 Ders Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
132
135
34
78
317
14
23

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!