Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ
6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Merak Ettiklerimiz Metni Etkinlik Cevapları (6. Sınıf Türkçe)

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Tema Doğa ve Evren Sayfa 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143 Merak Ettiklerimiz Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Merak Ettiklerimiz Metni Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 136 Cevabı

1. Dünya’mızın ve diğer gezegenlerin oluşumuyla ilgili edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap: Bu yazımızda dünya ve gezegenlerin oluşumu hakkında kısa bir bilgi vereceğiz. Dünya evrendeki yıldızların patlaması ve oluşturdukları toz bulutlarının çekim kuvvetleri etkisiyle bir araya gelmesi sonucu oluşmuştur. Bu çekimi sağlayan Güneştir. Böylece Dünya, oluşurken bir yandan da Güneş sistemindeki yörüngesine oturmuştur. Başlarda Dünya çok sıcaktı. Kabuk kısmı soğudu fakat iç kısmında bugün bile erimiş metallerden oluşan bir çekirdek bulunuyor.

2. Dünya ve evren hakkında neleri merak ediyorsunuz? Nedenleriyle açıklayınız.

 • CevapEvrende keşfedemediğimiz ve Dünya’ya benzeyen başka gezegenler olup olmadığını merak ediyorum.

1. ETKİNLİK 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 138 Cevabı

element – evren – kimyasal – astronom – atom – supernova – galaksi

 • Cevap

…………astronom……………………….Gök bilimci.
…………… supernova…………………….: Çok miktarda enerji ortaya çıkmasına sebep olan büyük yıldız patlamaları.
Element: Kimyasal yöntemlerle ayrıştırılmayan veya bileşim yoluyla elde edilemeyen, Evren’de doğal hâliyle bulunan madde.
…………galaksi…………………….: Yıldız ve gezegen topluluklarından  oluşan gök ada.
……………evren……………….: Gök varlıklarının bütününü içine alan uzay boşluğu, kâinat.
………………kimyasal ………………….: Kimyaya ait olan, kimya ile ilgili, kimya yoluyla elde edilen.
…………………atom………….: Maddeyi oluşturan en küçük tanecikler.

2. ETKİNLİK 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 139 Cevabı

B) Yukarıda açıklamalarıyla eşleştirdiğiniz kelimeleri aşağıdaki bulmacada bularak renkli kalemlerinizle işaretleyiniz. İşaretlemediğiniz harfleri soldan sağa okuyarak bir cümleye ulaşacaksınız. Ulaştiğınız cümleyi bulmacanın altına yazınız.

 • Cevap

Bulmacada Ulaştığım Cümle:

**********UZAY YOLUNDA NEFES KESİCİ BİR MACERA YAŞAMAK İSTİYORUZ

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

1. Galaksilerin kızıla kayması neyin habercisidir?

 • CevapGalaksilerin kızıla kayması bizden uzaklaştıkları anlamına gelmektedir.

2. Güneş olmasaydı yaşamımızda neler değişirdi? Düşüncelerinizi metinden hareketle açıklayınız.

 • CevapGüneş olmasaydı ışık, sıcaklık, yiyecek, besin, iklimler, günler, mevsimlerin hiçbiri olmaz, Dünya bugün bildiğimiz hâline gelemezdi.

3. Yakıtları tükenen küçük yıldızlara ne olur? Anlatınız.

 • Cevap: Yakıtları tükenen küçük yıldızlar uzun süre parlamaya devam ederler.

4. Sizce başka gezegenlerde hayat var mıdır? Düşüncelerinizi nedenleriyle açıklayınız.

 • CevapBence başka gezegenlerde hayat vardır. Çünkü bizim bildiğimiz ve bilmediğimiz pek çok gezegen var. Bildiğimiz bazı gezegenleri araştıracak teknolojiye sahip değiliz. Bu nedenle hayat olabileceğini düşünüyorum

5. Yeni bir gezegen keşfetseydiniz ona hangi ismi verirdiniz? Neden?

 • CevapGezegenime “Olimpos” ismini verirdim. Çünkü Olimpos, söylemesi güzel bir kelime. Yunan mitolojisinde tüm tanrıların yaşadığı dağın ismidir.

6. Keşfettiğiniz gezegenin Dünya’ya göre daha yaşanabilir olması için hangi özelliklere sahip olmasını isterdiniz? Anlatınız.

 • Cevap: Gezegenimde çok değerli madenlerin bulunmasını isterdim. Böylece çok dayanıklı ve kullanışlı teknolojik cihazlar yapabilirdim. Ayrıca doğal güzelliklerinin en üst seviyede olmasını isterdim.

3. ETKİNLİK 

A) 1. Etkinlik’teki bulmacada ulaştığınız cümleden hareketle bir hikâye tasarlayarak hikâyenizin unsurlarını aşağıya yazınız.

Cevap

 • OLAY: Ahmet Bey ve Serra’nın gökyüzünü teleskopla incelemeleri.
 • KONU: Uzay
 • KAHRAMANLAR: Serra, Ahmet Bey.
 • YER: Serra’nın evi.
 • ZAMAN: Akşam yemeğinden sonra.
 • ANA FİKİR: Uzayda görülmeye değer çok şey vardır.
 • BAŞLIK: UZAYI SEYRETMEK

B) Unsurlarını belirlediğiniz hikâyenizi defterinize yazınız.

 • CevapUZAYI SEYRETMEKAkşam yemeğinden sonra Serra babasına iş yerinden getirdiği kutuyu sordu. Ahmet Bey “Haydi açalım beraber.” dedi.  Ahmet Bey çıkarttığı parçaları pencerenin yanına taşıdı ve onları birleştirdi. Tek bir parça haline geldiğinde Serra bunun ne olduğunu anlamıştı: Bir teleskop! Babası Serra’ya “Biliyorsun, iş yerinde gökyüzünü gözlemliyoruz. Ben de bu teleskobu getirdim. Senin de gökyüzünü incelemeni istiyorum.” dedi. Serra heyecanla teleskoptan gökyüzünü incelemeye başladı. Bir süre sonra “Bunun ne faydası var ki?” diye sızlanmaya başladı. Ahmet Bey teleskobu bir yöne çevirerek “Bak bakalım.” dedi. Serra “Ay bu! Hem de kocaman. Bir de üzerinde karaltılar var.” dedi. Ahmet Bey açıkladı: “Güneş ışığı Ay’da gölgeler oluşturur. Ayrıca Ay’ın yüzeyi dümdüz değildir; çukurları vardır.” Daha sonra teleskobu başka bir yöne doğru çevirip bazı ayarlamalar yaptı. Serra’ya bakmasını işaret etti. Serra bir süre izleyip, “Burada bir sim denizi var!” dedi. Ahmet Bey gülerek “O bir gökada.” dedi. “Gökadalar küçük ışık tozlarının bir araya gelmiş hali gibidir. Onları gördüğün için çok şanslısın. Her teleskopla görülebilen bir şey değildir.” Biraz daha gökyüzünü incelediler. Serra çok mutluydu. Ahmet Bey de ona bilgiler veriyordu. Gecenin sonunda Serra babasına teşekkür etti. Babasının neden uzayı bu kadar çok sevdiğini anlamıştı.

4. ETKİNLİK 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 140 Cevabı

A) Aşağıdaki gazete haberlerini önemli bulduğunuz yerlerin altinı çizerek okuyunuz.

 • Cevap6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 141 Cevabı

B) Gazete haberlerinde verilen bilgilerden hareketle aşağıdaki tabloyu doldurunuz.

 • Cevap

A GAZETESİ

Savunulan Düşünce: Küresel ısınma için önlem alınmazsa 2100 yılında iklim temelli felaketlerde yılda 150 binden fazla insan ölebilir.

Gösterilen Nedenler: Her yıl hava koşullarından ölen 3 bin insan olması, sıcak hava dalgaları, her sene kıyı taşkınlarından 6 ölümün gerçekleşmesi.

B GAZETESİ

Savunulan Düşünce: Küresel ısınma fikri insanlardan vergi alınmak için oynanan bir oyundur.

Gösterilen Nedenler: Küresel ısınmada önemli bir değişiklik olmaması, “iklim vergisi” düşüncesi, yerkürenin sıcaklığının artmasının normal olması.

C) Bu iki farklı bakış açısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizi nasıl etkiledi? Açıklayınız.

 • Cevap A gazetesinde yazılanları daha samimi buldum. Bunun temel nedeni kendi gözlemlerim oldu. İklimlerin her yıl daha anormal yaşandığını düşünüyorum. Ayrıca yaz mevsimlerindeki sıcaklık artışı da bunu gösteriyor. Buzulların erimesi ve bazı canlı türlerinin tehlike altında olması küresel ısınmanın varlığına işaret ediyor. B gazetesinde ise araştırma verilerinin çalındığı söyleniyor. Bu durumu doğru bulmadım.

D) Prof. Phil Jones ya da Giovanni Forzieri’den birine e-posta yazacak olsanız kime, ne sormak isterdiniz? Sormak istediklerinizi e-posta şeklinde yazınız.

 • CevapSayın Giovanni Forzieri,
  Araştırmalarınız hakkında bir şeyler okudum. Küresel ısınma konusundaki fikirlerinize katılıyorum. Düşüncelerinizi daha fazla insan okumalı ve bunun üzerinde çalışılmalı. Çünkü küresel ısınmanın hızlanması insan davranışlarının bir sonucudur. Bu konuda hepimiz elimizden geleni yapmalıyız. Bilime katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim. İyi günler

5. ETKİNLİK 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 142 Cevabı

Astronot olduğunuzu hayal ediniz. Uzayda geçirdiğiniz bir günü anlattığınız hikâye edici metin yazınız. Hikâyenize uygun başlık koymayı unutmayınız.

 • CevapBen ve arkadaşlarım şu anda Mars’tayız. Güne kahvaltıyla başladık. Tamir etmem gereken bir araç var. Dostlarımdan birisi benimle gelecek. Üsten çıkmadan önce uzay kıyafetlerimizi giydik. Mars araçlarını tamir edecek her alete sahibiz. İhtiyaç duyduklarımı yanıma aldım. Önce aracın etrafında turladım. Daha sonra içine girdim ve motorunu, direksiyonunu ve panelleri kontrol ettim. Sorunu hemen anladım. Panellerden ikisi çalışmıyordu. Yedek panellerimiz vardı. Bu araç panellerin içine güneş enerjisi dolmasıyla çalışıyor, yani güneşle çalışıyor. Yeni panelleri taktım. Aracı çalıştırmayı denediğimde başarılı oldum. Dostum eski panelleri üssün yakınına bıraktı. İşimiz bittiğinde üsse girdik ve kıyafetlerimizi çıkardık. Daha sonra aracı nasıl tamir ettiğimi bildiren bir raporu dünyaya gönderdim. Yaptığımız her şeyi rapor etmek görevimizin bir parçası. Takım kaptanımız yarın yapmamız gerekenlerden bahsetti. Burada zaman çok çabuk geçiyor

6. ETKİNLİK

 • Cevap

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 143 Cevabı

A) Aşağıdaki cümleleri inceleyiniz. İsim tamlamalarının altını örnekteki gibi çiziniz.

 • Cevap

Galaksiler, uzayın derinliklerinde bizden çok uzaklardadır.
Galaksilerin ışıkları kızıla kayıyor.
Bu yıldız, Güneş Sisteminin merkezinden ışık saçıyor.
Bilim insanları, bu konuda araştırmalar yapıyor.
Gezegenimizde yaşamın kaynağı Güneş’tir.
Neden evrenin başlangıcı olduğunu düşünüyoruz?

B) Aşağıdaki atasözlerinin bazı kelimeleri eksik bırakılmıştır. Bu atasözlerini parantez içlerindeki isimlerle, isim tamlaması oluşturacak şekilde örnekteki gibi tamamlayınız.

(peynir/gemi) – (yiğit/kamçı) – (davul/ses) – (komşu/kül) – (ay/ışık)

 • Cevap
 • ……Yalancının mumu…. yatsıya kadar yanar. (yalancı/mum)
 • Lafla ………peynir gemisi.……. yürümez. (peynir/gemi)
 • Borç ………yiğidin kamçısı…….dır. (yiğit/kamçı)
 • ………..Davulun sesi…… uzaktan hoş gelir. (davul/ses)
 • Komşu ………..komşunun külüne…… muhtaçtır. (komşu/kül)
 • ……Ay ışığında.……… ceviz silkilmez. (ay/ışık)

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Evliya Çelebi ve “Seyahatname” hakkında araştırma yapınız.

 • Cevap:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Tema Doğa ve Evren Sayfa 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143 Merak Ettiklerimiz Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

45 Yorum

 1. Siz buyuk bir ihtimalle müslüman değilsiniz ne demek olimpos koyardım neymiş yunan mitolojsiinda tanrıların bir arada yaşadığı dağmış ALLAH TEKTIR MUSLUMANLIGINIZDAN UTANIN EGER MUSLUMANSANIZ!

 2. hebele hebele hübele ??????????????????????????????????????????fişt kız aşağı in

  sen bir türksün

 3. konu uzayda yaşam olup olmadığını merak etmek
  olay uzaya çıkan 4 öğrencinin dünya ile istihbaratının kopması ve dünyaya dönmek için verdikleri mücadele
  yer Venüs
  kahramanlar aras Hayrunnisa sümeyra Yusuf
  ana fikir bilim için alınan riskler
  zaman 2045 yaz mevsimi
  başlık venüste 4 maceracı bunlarla ilgili bir hikaye yapar mısınız.

 4. bazı sitelerde de aynı cevabı gördüm ./
  hemde aynı şekilde hepsi aynıydıhikaye bilen

 5. Ehh idare eder şöyle böyle idare eder ama değişik hikayeler koyabilir din öğretmen kiziyo buradan olduğunu anlıyor arkadaşlarda anlayınca şikayet ediyor hiç yapmayın daha iyi haaa bu arada öğretmenlere saygılı olun onlar bizim öğreticimiz öğretmenleri öpüp başınıza koyun onlar size 1 harf öğretmek için 100 çeşit takla atıyor sırf sizin için saygısız olanlada dahil

YORUM YAPMAK İSTER MİSİN?
**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!

Close