Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları / 6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Kitabı Bilmece Cevapları

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Kitabı Bilmece Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Kitabı Bilmece Cevapları

6. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı Meb Yayınları 8. Tema Sağlık, Spor ve Oyun Sayfa 243, 244, 245 Bilmece Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

BİLMECE

1. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz şiirden bazı dizeler ipucu olarak aşağıda verilmiştir. Bilmecenin cevabının ne olabileceğini sınıfça tartışınız. Bulduğunuz cevabı aşağıya yazınız

  • Cevap: MUM

2. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz şiirdeki benzetmeleri örnekteki gibi yazınız.

  • Cevap:

Dümdüz ince bir fidansın (Mum ince bir fidana benzetilmiştir.)

Beyaz hanım, yağlı hanım (Mum beyaz ve yağlı hanıma benzetilmiştir.)

Esvabın bembeyaz bir kardır. (Beyaz mum beyaz bir kıyafete benzetilmiştir.)

Evin ayağında durur. (Mum altlığı bir eve benzetilmiştir.)

3. ETKİNLİK 

Dinlediğiniz metindeki bazı kelimelerin anlamları aşağıda verilmiştir. Bu anlamlardan yola çıkarak bulmacayı çözünüz.

  • Cevap:

4. ETKİNLİK 

Yukarıdaki yönlendirici ifadelerden bazılarını kullanarak “bilmecelerimiz” konulu kısa bir deneme yazınız. Özgün, açık ve akıcı yazmaya özen gösterininiz. Yazınıza bir başlık belirleyiniz.

  • Cevap: Bilmeceler ile ilgili deneme

Bilmeceler eşya, insan, hayvan, bitki, doğa ve inanışla ilgili bilgilerin üstü kapalı olarak anlatılması ve onun ne olduğunun düşünülerek bulunmasını hedefleyen çoğu kalıplaşmış sözlerdir.

Sosyal ve ekonomik yaşam biçimindeki hızlı değişiklik sonucu eğlence araçlarının çoğalması bu zengin folklor ürünlerini tarihe mal etmiş gibi görünmekle birlikte bilmecelerden okullarda öğretim aracı olarak yararlanılmaya başlanmıştır.

Bilmeceler genelde kış günleri odalarda yetişkinler tarafından çocuklara sorulduğu gibi çocuklar kendi aralarında da sormaktadırlar. Burada sadece bilmece sorulur, bilen oyuncu birbirlerine söyler ve bilmece sorma hakkını kazanır.

Ayrıca bilmeceli oyun çeşitleri de vardır. Bilmeli Matal, Eşlenbeş-Lebbeş oyunlarında iki grup olan oyuncular karşılıklı dururlar. Bir grup diğer gruba bilmece sorar. Bilirlerse bilmece sorma sırası o gruba geçer, bilemezlerse, bilemeyen grup bilmeceyi sonar grubu belli uzaklığa kadar sırtında taşır.

Çocuklar için sözcüklerle üretilmiş bir oyun aracı olan bilmece onlara, düş ve düşünce gücüne seslenen kurmaca bir dünya sunar. Şiirsel bir anlatımla çocukları dille kurgulanmış bir zeka oyununa davet eder. Onları, tüm bildiklerini sınamaya, olaylar ve olgular ile kavramlar arasında anlamsal ilgiler kurmaya yöneltir. İkilemeleri, deyimleşmeleri kullanarak, ana dilinin söz varlığını yansıtmadaki işlevini somutlar.

5. ETKİNLİK 

Temizlik iki ayrı konuda incelenir; birisi bireysel diğeri ise çevresel temizliktir. İkisi de hayatimiz için büyük önem taşır. Temel olarak temizliğin sağlanması insanların gelişimine büyük katkı sağlar. Gökyüzünün mavi, yeryüzünün yeşil kalabilmesi için çevre temizliğine dikkat etmeliyiz.

Yukarıdaki paragrafta altı çizili kelimelerin yapısını belirleyip yazınız.

  • Cevap:

BASİT: Hayatımız, temel, insanların
TÜREMİŞ:
Temizlik, gelişimine, bireysel, çevre
BİRLEŞİK:
Gökyüzünün, yeryüzünün

6. ETKİNLİK 

Aşağıdaki cümlelerde görülen ses olaylarını örnekteki gibi yazınız.

  • Cevap:

Yüreği= ünsüz yumuşaması

Kaybolduğunu= ünsüz yumuşaması, ünlü düşmesi

Ağzına= Ünlü düşmesi

Gelmişti= Ünsüz benzeşmesi

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
2
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir