Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar
Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları / 6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Kitabı Milli Kültürümüz Hazırlık Çalışmaları Cevapları

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Kitabı Milli Kültürümüz Hazırlık Çalışmaları Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar


6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Kitabı Milli Kültürümüz Hazırlık Çalışmaları Cevapları

6. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı Meb Yayınları 4. Tema Milli Kültürümüz Sayfa 103 Milli Kültürümüz Hazırlık Çalışmaları Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

AĞAÇLARIMIZ

1. Türk Millî kültürü sözünden ne anlıyorsunuz?

  • Cevap: Bir milleti millet yapan ve milletin birlik beraberliğini sağlayan milli kültürdür. Eğer milli kültürümüze sahip çıkarsak her zaman yaşatırsak birlik ve beraberlik içinde oluruz. Milli kültür toplumun sahip olduğu örf, adet ve geleneklerdir.

2. Türk diline sahip çıkmak niçin önemlidir?

  • Cevap: Dil özgür bir millet için önemlidir. Dilini kaybetmiş bir millet birliğini ve beraberliğini kaybeder ve aynı zamanda Türk diline sahip çıkmak geçmişimize, atamızın bizlere verdiği değere ve geleceğimize sahip çıkmak demektir. Dilsiz bir millet kimliğini kaybetmiş bir millettir.

3. Yaşadığınız şehirde halk arasında anlatılan yerel efsaneler hakkında bir araştırma yapınız.

  • Cevap: 1084’lü yillarda amanos daglarinin etekleri, ormanlik,yesillik düz arazilerle kapliydi. O zamanlar da, bu dag eteklerinde asiretler yaz için yayla olarak kabul eder ve her sene buralarda konaklardi. Bu asiretlerin birinde Gülbahar adinda çok güzel mi, güzel bir kiz vardi. Bütün herkes bu kizi sever, ayrica öksüz oldugu için bagirlarina basarlardi. Simdiki adi Kirikhan olan Antakya’ya 40 km uzaklikta olan bu kentin dogusunda Amanos daginin eteklerinde baska bir asiret vardi. Burada’da anasiz babasiz adi Osman olan yigit bir delikanli vardi. Orada yasayanlarin ineklerini güder geçimini çobanlikla saglardi. Bir gün Osman,gurbete çikip, gezmek âsireti için göçmeden yasayabilecekleri rahat bir yer aramaya çikti. Gece gündüz demeden yollar, daglar, tepeler asti. Sonunda Gülbahar’in yasadigi yere geldi. O sirada Gülbahar bir agaç altinda oturmus, yün egiriyordu. Osman onu görür görmez kalbine birseyler saplandigini hissetti. Gülbahar’da birden basini kaldirinca O’da Osman’i görünce degisik bir hisse kapildi. Bu ilk bakista asik olmustu. Yani Yildirim askiydi. Ikisinin de yüreginde derin bir sizi oldu. Çünkü ikisi de ayri âsiretin üyesiydi. Osman’in asiretine kimse kiz vermez ve almazdi. Nedenini kendileri bile bilmiyorlardi. Ama iste yillardan beri süre gelen bir adetti. Bu kosullara ragmen Osman Gülbahar’i babasindan istetti. Ama baba nuh dedi. Peygamber demedi. Bir türlü kizini vermedi.Sonunda bir sartla razi oldu. Amanos daginin bir yerinde bir geçit açmasini istedi. Ama bu olanaksizdi. Osmancik böyle bir sarti asla yerine getiremezdi. Aylarca günlerce amanos daginin çevresinde dolasti. Sonunda bu günkü yarikkayanin oldugu yere geldi. Dagin tam yamacinda koca bir tas vardi. Eger o tasi yerinden oynatip yuvarlanmasini saglayabilirse , bir geçit açabilirdi. Ama imkansizdi. Günlerce tek basina o kayayi nasil yerinden oynatabilecegini düsündü. O kayanin çevresinde bulunan toprak çok yumusaktir. Kisin yagan yagmurlarla toprak kaymasi çok sik olan bir olaydi. Bizim yigit Osman yari Gülbahar için bunlara katlandi. Bir sabah yine tasi yerinden oynatmak için çabalarken, çok garip gürültüler çikmaya basladi.

    Kayanin bulundugu çevrede toprak kaymasi basladi. Bu kaymalar yigit Osman’in felaketi oldu. Kayalar bu toprak kaymasi sonucu Osman’la birlikte asagiya dogru kaymaya basladi. Ama olanlar yigit delikanliya oldu. Kayalarin altinda kalarak öldü.

    Osman’in ölüm haberini alan Gülbahar çilgina döndü. Yarikkayanin en yüksek yerine çikip “Aman Osman ” “Aman Osman” diye feryat etti. Sonunda dayanamayarak kendini yamaçtan asagiya atti. Mutlulukla baslayan Ask, hüzünlü bir aciyla sona erdi. Gerçekten Amanos Daginin adi “Amanos” degil “Aman Osman” dir.

    Bugünkü yarikkaya bir askin eseri olarak gözler önünde durmaktadir. Yarikkaya rüzgari eserken Aman Osman diye ses çikarmaktadir.

4. Renklerin kültürümüzde nasıl bir yeri vardır?

  • Cevap: Türk kültür yapısında renkler, belirli anlamlar kazanmışlardır. Hatta renklerin milletimizin hayatında büyük önem kazanmıştır. Renkler yönleri ifade etmek için kullanılır. Bunlardan kara= kuzey, kızıl= güney, gök=doğu, ak=batı’dır.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir