Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 12 Cevabı

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 14 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları / 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 13 Cevabı

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 13 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Sevgi Yayınları 1. Tema Sosyal Bilgiler Öğreniyorum Sayfa 13 Görüş ve Olguyu Ayırt Ediyorum Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

GÖRÜŞ VE OLGUYU AYIRT EDİYORUM

3. ETKİNLİK

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 13 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyunuz. Metindeki görüş ve olgu ifadelerini belirleyiniz. Farklı renkte kalemlerle olgu ve görüş cümlelerinin altını çiziniz.

  • Cevap: Mavi ile çizilenler olgu  ///// Sarı ile çizilenler ise görüştür

Agra, zengin turistler için hazırlanmış oteller ve açık hava kahveleriyle tam bir turist kenti. Tac Mahal, Agra’da ve her yıl binlerce insan sadece Tac Mahal’i görmek için Hindistan’a geliyor.
İşte karşımızda sabahın ilk ışıklarıyla buğulu bir güzelliğin ortasında bir görünüp bir yiten Tac Mahal.
Ganj’ın kollarından birinin hemen kıyısına kurulmuş.
Yol boyunca devam eden mimari unsurların en güzel örneklerinden biri. Gökyüzüne yükselen çifte minareleri pırıl pırıl parlıyor.
Bu görkemli yapının tam karşısında, suyun öte yamacında küçücük bir kulübe… Çok küçük… İki penceresi var ve her pencereden sadece Tac Mahal görünüyor. Bu küçük kulübenin tarihi, koca Tac Mahal’in tarihiyle inanılmaz bir biçimde çakışıyor.

Tac Mahal, ünlü Babür İmparatoru Şah Cihan’m karısı Mümtaz Mahal’in anısına yaptırdığı bir anıt mezardır. Şah Cihan’la Mümtaz Mahal birbirlerine delice âşık olmuşlar ve tam on yedi yıl birbirlerinin gözünün içine bakarak dünyaya nam salan bir aşk yaşamışlar. Ancak Mümtaz Mahal, 1629 yılında ölünce Şah Cihan derin bir yasa bürünmüş. Mümtaz Ma- hal’e, sevgili karısına duyduğu sevgiyi tüm dünyaya göstermek için bir anıt mezar yaptırmaya karar vermiş. Anıt mezarın yapımına 1632 yılında başlanmış ve yirmi bir yıl sonra, 1653’te bitirilmiştir. Yapımında sadece Hindistan’dan değil, Asya’nın pek çok yerinden getirilen yirmi bine yakın işçinin çalıştırıldığı söylenmektedir. Bununla beraber tümüyle mermer olan binada kullanılan her biri iki buçuk ton ağırlığındaki mermerlerin taşınması için de bin fil kullanılmıştır.

5
like
1
love
3
haha
0
wow
0
sad
15
angry


Sponsorlu Bağlantılar

4 Yorumlar

  1. qwWnuıonhılpKpk fhxethl.,i,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,kkkkkkkkkkkrmşnn şköövşfhkğ0pi çmvcşlğ,gıfogöv.z

  2. HARİKA BİR SİTE TAVSİYE EDİYORUM

  3. Çoooooioooooooookkk güzel bir site herkese tavsiye ederim

  4. Fıııııııııııııstık gibi herkese tavsiye ederim ????????????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir