Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları TIKLAYINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 71 Cevabı

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 73 Cevabı

Ana Sayfa / Kitap Cevapları / 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Cevapları / 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 72 Cevabı

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 72 Cevabı

Sponsorlu Bağlantılar


6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Kültürümüzü Tanıyorum Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Sevgi Yayınları 3. Ünite İpekyolu’nda Türkler Sayfa 72 Kültürümüzü Tanıyorum Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 72 Cevabı

b. Aşağıdaki sorulan cevaplayınız.

1. Yandaki temsilî resmi inceleyiniz. Çadırın özelliklerini belirleyiniz. Gördüklerinizle günümüz çadırları arasındaki farklılıkları belirtiniz.

  • Cevap: O dönem çadırının iskeletinin ağaçtan yapıldığını görüyoruz. Bunun yanında yere serilen minderler ve minderlerin ortasında yemek yemek ısınmak için yakılan bir ocak görünmektedir. Yerde kilimler ve halılar göze çarpmaktadır. Bugünkü çadırlar ise daha konforlu ve kullanılan malzemeler daha sağlamdır. Daha dayanıklıdır hatta aydınlatma için elektrik bile kullanılmaktadır.

2. Karahanlılar Dönemine ait Kalan Camisi’nin minaresi ile günümüzde yakın çevrenizde bulunan cami minarelerini mimari açıdan karşılaştırınız. Geçmişten günümüze cami minarelerindeki süreklilik gösteren ya da değişime uğramış unsurların neler olduğunu belirtiniz.

  • Cevap: Karahanlılar dönemindeki minare daha İslami ve geleneksel mimari özellikleri taşırken günümüzdeki minarelerin yapısı modern mimariye daha çok yakındır. Bunun yanında kullanılan malzemelerin de farklı olmaktadır.

3. Selçuklulara ait seramik örneği ile günümüz seramik örneğini karşılaştırınız

  • Cevap: Selçuklular dönemine ait seramikte İslami motiflerin Arapça yazıların yoğunluğu gözlenirken günümüz seramik örneğinde hem daha canlı renkler hem de daha farklı motiflerin yer aldığını söyleyebiliriz.
0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry


Sponsorlu Bağlantılar

10 Yorumlar

  1. Copyaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  2. sssssssssssssssssssssssssssssssssssss

  3. Bayaaaa iyiiiiiiiiii demek isterdim ama uzunnn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir