Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA
6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Diğer Ülkelerle İlişkilerimiz Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Diğer Ülkelerle İlişkilerimiz Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 5. Ünite Ülkemiz ve Dünya Sayfa 128, 129, 130 Diğer Ülkelerle İlişkilerimiz Etkinlik Soruları ve Cevapları

Diğer Ülkelerle İlişkilerimiz

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 128 Cevabı

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan etmiş Türk devletlerinin hangileri olduğunu ve bağımsızlıklarını ne zaman kazandıklarını araştırınız.

  • Cevap: 1918 – Azerbaycan, 1985 Kazakistan, 1990 Kırgızistan, 1991 Özbekistan, 1991 Türkmenistan şeklinde sıralanabilir.

Komşuluk ilişkilerini ülkeler arasında da uygulamak gerekir mi? Bu nasıl sağlanabilir? Söyleyiniz.

  • Cevap: Komşuluk ilişkilerini özellikle sınır devletleri arasında uygulamak gerekir. Çünkü sınırların izafi olduğu hukuki olarak ayrıldığı ve insanlık bağlarının devam ettiğini unutmamak gerekir.

Harita 5.4’ten yararlanarak ülkemizin komşu olduğu ülkelerin adlarını söyleyiniz.

  • Cevap: Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Azerbaycan, İran, Irak ve Suriye’dir.

Atatürk’ün yandaki sözlerini okuyunuz. Komşularımızla ve diğer ülkelerle iş birliği ile dayanışma içinde olmamızın sağlayacağı yararlar neler olabilir? Söyleyiniz.

  • Cevap: Barış ortamının huzur ve güven ortamı olduğunu belirtir. Komşularımızla iş birliği ve dayanışma içinde olmak birlik ve beraberlik açısından bizi güçlü kılar.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı

Aşağıda bir atasözümüz ve onun Türkistan’daki Türkmenler tarafından kullanılışı verilmiştir. Bunları okuyunuz. Atasözündeki benzerliğin nedeni ne olabilir? Söyleyiniz.

  • Cevap: Türk dilinin ve kültürünün birbirine yakın olması, farklı coğrafyalar üzerinde de aynı hayat tarzı ile yaşamamız gelenek, görenek, örf ve adetlere bağlı kalmamız bu benzerlikleri ortaya çıkarır.

Sizce, Atatürk’ün sözünü ettiği manevi köprülerin, ülkeler arasındaki ilişkilerde ne gibi etkileri vardır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Manevi köprüler, sevgi, saygı, hoşgörü, şeref, onur, haysiyet, sadakat gibi duygularla kurulur. Bu duyguların beslenmesi komşuluk ilişkilerinin daha sağlam olmasına yarar.

Bugün komşularımızla yaşadığımız bu olumlu ilişkilerde Atatürk’ün izlediği barışçı dış politikanın etkisi sizce nedir? Açıklayınız.

  • Cevap: Barışçı politikalarımız sayesinde güven ve istikrar ortamının oluşmasında komşuluk ilişkilerimizin önemli bir rolü vardır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 130 Cevabı

Gazete haberi 11’de gösterilen proje ile ilgili güzergâhları inceleyiniz. Bu projenin Türk Cumhuriyetleri ve komşu ülkelerimiz ile ilişkilerimize ne gibi katkılar sağlayacağını belirtiniz.

  • Cevap: Bu proje ile birlikte ortak çıkar elde etmek için komşuluk ilişkilerimizi ticari yönden de geliştirmemiz gerektiği ve birbirimize ihtiyacımız olduğu gerçeği ortaya çıkar.

Türkmenistan ile Türkiye arasındaki bu ilişki devletler arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri sizce nasıl etkiler? Söyleyiniz.

  • Cevap: Ülkelere dair bütün üretim faaliyetleri ve ticari faaliyetler araya hatır girmesini ve bir yakınlık oluşmasını sağlar. bu nedenle Türkmenistan ile Türkiye’nin çok yakın ilişkileri bulunmaktadır.

Türkmenistan’ın eski cumhurbaşkanının millî dış politikada Atatürk’ü örnek alan ifadeleri hakkında neler söyleyebilirsiniz? Açıklayınız.

  • Cevap: Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl kurulduğunu ve ne mücadeleler verildiğini örnek alarak hareket edip cesaret alması iyi bir şeydir.
2024 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!