Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Doğal Dengeyi Korumalıyız Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Doğal Dengeyi Korumalıyız Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 4. Ünite Ülkemizin Kaynakları Sayfa 113, 114, 115, 116 Doğal Dengeyi Korumalıyız Etkinlik Soruları ve Cevapları

Doğal Dengeyi Korumalıyız

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 113 Cevabı

İnsanlar doğal çevreyi nasıl etkiler? Örneklendiriniz.

 • Cevap: Beşeri faaliyetler olarak fabrikalaşma ve makine kullanımı çevreye zarar verebilir ve hatta bazı durumlarda zarar vermektedir.

Fotoğraf 4.18’i inceleyiniz. Fotoğrafta hangi doğal kaynaklar bulunmaktadır? Bu doğal kaynakların tahrip edildiğini düşününüz. Bu durum o çevredeki insan yaşamını nasıl etkiler? Açıklayınız.

 • Cevap: Su kaynaklarının bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi canlılığın neslinin bozulmasına ve neslinin tükenmesine kadar giden vahim sonuçlara neden olabilir. Çevrede de kuraklı baş gösterir, toprak özellikleri bozulur.

Sizce doğal dengeyi korumak için neler yapılabilir? Açıklayınız.

 • Cevap: Çevremizi temiz tutmalıyız, doğal olarak beslenmeli, sentetik ürünler tüketmemeli ve kullanmamalıyız.

Tartışma: Doğal dengeyi korumakla ülke ekonomisine ne gibi katkılar sağlanabileceğini arkadaşlarınızla tartışınız.

 • Cevap: Doğal dengenin korunması, doğal kaynakların korunmasıdır. Doğal kaynakların korunması ham madde kullanımını ve ham madde rezervini de korur. Bu durumda dışa bağımlılık azalarak üretim artar ve ekonomi büyür.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 114 Cevabı

Topraktan hangi şekillerde yararlanılır? Söyleyiniz.

 • Cevap: Topraktan her şekilde yararlanılır. Pişirilerek çömlek, seramik, çini yapılır, toprak bitkiler için hayat kaynağıdır, saklama yeri ve depolama yeri olarak da kullanılabilir.

Fotoğraf 4.19 ile 4.20’yi inceleyiniz. Fotoğraflarda gördüğünüz durumların doğal dengeye ne tür olumsuz etkileri vardır? Belirtiniz.

 • Cevap: Anız yakma birçok canlının ölmesine neden olur. Hayvanların engebeli arazilerde otlatılması da canlıların telef olmasına neden olur.

Bu durumun insan yaşamına ve geleceğine ne gibi etkileri olabilir? Söyleyiniz.

 • Cevap: Doğal alanların şehirleşme nedeniyle tahrip edilmesi öncelikle ekosistem dengelerini bozduğundan canlıların nesillerinin tükenmesine kadar feci sonuçlara neden olabilir.

Fotoğraf 4.22’yi inceleyiniz. Siz de su kaynaklarının bilinçsiz kullanımına örnekler veriniz. Bu örneklerden yola çıkarak su kaynaklarının azalmasının yaşamımız üzerindeki etkilerinin neler olabileceğini belirtiniz.

 • Cevap: Su kaynaklarını temiz kullanmazsak, tatlı su kaynaklarına ulaşamayız. Bu da susuzluk çekmemize neden olur. Su kaynaklarının tükenmesi bütün canlıların zarar görmesi demektir.

Araştırma: Yaşadığınız bölgedeki akarsuları araştırarak bu akarsuların özellikleri ve bunlardan yararlanma şekilleri hakkında bilgi toplayınız. Bölgenizdeki akarsulardan daha fazla faydalanma konusunda neler yapılabilir? Bu konudaki önerileriniz ile ilgili bir rapor hazırlayınız. Raporunuzu öğrenci ürün dosyanızda saklayabilirsiniz.

 • Cevap: Melen Çayı’ndan İstanbul’a içme suyu getirilmektedir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 115 Cevabı

Sizce hava, su, toprak gibi kaynakların bilinçsizce kullanılmasını önlemek için neler yapılabilir? Söyleyiniz.
Aşağıdaki ve yandaki görselleri inceleyiniz.

 • Cevap: Denetim kurumları kurulabilir, eğitim programları düzenlenebilir.

Görsellerdeki uygulama ile doğal kaynakları koruma arasında nasıl bir bağlantı kurulabilir? Bu konudaki düşüncelerinizi açıklayınız.

 • Cevap: Geri dönüşüm ve geri kazanım için çöplerin ayrıştırılması ve sonra atıklar halinde ilgili yerlere teslim edilmesi gerekir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 116 Cevabı

Orman alanlarının azalmasının ülke ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerini tartışınız.

 • Cevap: Doğal kaynakların azalması, enerji ihtiyacının artması, üretim kapasitesinin düşmesi, dışa bağımlılığın artmasına neden olur.

Orman alanlarımızın korunmasına yönelik neler yapılabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap: Orman yangınlarına müdahale etmek için birimler oluşturulmalıdır, ormanlık alanlar tahsis edilmelidir, ormanlar insanların kullanımına kapatılmalıdır.

Grafikte yer alan doğal faktörler sizce neler olabilir? Bunun dışındaki nedenlerde insan faktörünün etkisi nedir? Açıklayınız.

 • Cevap: Orman yangınlarının meydana geliş nedenleri olabilir.
2023 Ders Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!