Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Geçmişten Günümüze Teknoloji Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Geçmişten Günümüze Teknoloji Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 7. Ünite Elektronik Yüzyıl Sayfa 164, 165, 166 Geçmişten Günümüze Teknoloji Etkinlik Soruları ve Cevapları

Geçmişten Günümüze Teknoloji

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 164 Cevabı

Hazırlık çalışması

Sizce son yıllardaki en önemli teknolojik gelişmeler hangi alanlarda yaşanmıştır? Söyleyiniz.

 • Cevap: Günlük hayatımızda en önemli teknolojik gelişmeler, telefon kullanımı alanında yaşanmıştır. Akıllı telefonların internetle adapte edilmesi çağımızın en önemli teknolojik gelişmesidir.

Günlük yaşamınızı kolaylaştırmak için hangi teknolojik ürünlerden yararlanıyorsunuz? Listeleyiniz.

 • Cevap: Akıllı telefon, tablet, laptop, notebook, masaüstü bilgisayar, plazma, lcd ekranlar, bankamatikler gibi teknolojik ürünlerden yararlanıyorum.

Metrenin milyarda biri olan bu küçücük elektronik sistemler nerelerde ve ne amaçla kullanılıyor olabilir? Söyleyiniz.

 • Cevap:  Tekstil, makine sanayi, gıda sanayi bilgisayar endüstrisi, spor araç ve gereçleri gibi çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Enerji üretimi, ağır sanayi alanında da özellikle kullanılmaktadır.

Nanoteknoloji ile üretilen süper iletkenler sayesinde trenlerin hızlarının arttırılması bizlere ne gibi avantajlar sağlar? Açıklayınız.

 • Cevap: Nanoteknolojik gelişmeler kapsamında süper iletkenliğin bulunması ve bunun özellikle ulaşımda kullanılmasıyla trenlerde hızlı, güvenilir ve rahat ulaşımın sağlanmasında önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle seyahat edenler için önemli avantaj oluşturur.

Fotoğraf 7.2 ile 7.3’te gördüğünüz trenleri karşılaştırınız. Hangi trenle yolculuk yapmayı istersiniz? Niçin? Açıklayınız.

 • Cevap: Hızlı trenle yolculuk yapmayı isterim.Çünkü daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenilir olarak seyahat etme imkanı sağlamaktadır.

Ulaşım teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, yaşadığınız çevrede ulaşım araçlarını ve ulaşımı nasıl etkilemiştir? Belirtiniz.

 • Cevap: Günümüzde her yerde metro ulaşımı bulunmaktadır. Metro ulaşımı sayesinde ve hava limanları sayesinde bir yerden bir yere gitmek çok kolay olmaktadır. Eski zamanlarda kara yolu uzun ve meşakkatli olmaktaydı.

Günümüzdeki en önemli gelişmelerden biri olan nanoteknoloji sayesinde yanmayan, buruşmayan, ıslanmayan kumaş üretilmektedir.Bu gelişmeleri yaratıcılık açısından nasıl yorumlayabilirsiniz? Söyleyiniz.

 • Cevap: İnsan ihtiyaçlarına doğrudan ve kolay çözümler bulmak, insan hayatını kolaylaştırmak ve bunu çok ucuza gerçekleştirmek yaratıcılıkla birlikte en küçük ihtiyaçların bile zorluklardan kurtulması teknolojinin kolaylıklarındandır.

Aşağıdaki karikatürleri inceleyiniz. Karikatürlerde nano- teknolojinin hangi alanlarda kullandığı anlatılmıştır? Söyleyiniz.

 • Cevap: Gıda sanayi, bilgisayar teknolojileri ve ulaşım alanlarında kullanılmaktadır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 165 Cevabı

Dergi haberi 7’yi inceleyiniz. Genetik bilimindeki gelişmelerin insan yaşamı üzerinde ne tür olumlu etkileri olabileceğini açıklayınız.

 • Cevap: İnsan genom haritasının çıkarılması ve DNA üzerindeki yeni çalışmaların olumlu sonuçlanması durumunda hastalıkların tedavi edilmesinde ve öldürücü hastalıklarla baş edilmesinde önemli bir yol kat edilebilecektir.

Genetik alanındaki gelişmeler bu beklentiler dışında başka hangi amaçlarla yürütülüyor olabilir? Defterinize listeleyiniz.

 • Cevap: deneyselliği arttırmak için, üretimi arttırmak için, tedavi imkanlarını genişletmek için, canlı hayatını korumak, nesilleri emniyet altına almak için yapılmaktadır.

Bilim insanları meyvelerin gelişmesini sağlayan geni bulduklarını açıkladılar. Bu çalışma insanlara neler kazandırabilir? Açıklayınız.

 • Cevap: Meyvelerin gelişmesini sağlayan gen, her şart altında bilimsel olarak coğrafi koşullar olmadan meyve yetiştirmeye devam edilebileceğini gösterir.

Kök hücre tedavisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap: Kök hücre tedavileriyle insanların çözümü olmayan hastalıklara ya da sakatlıklara karşı yeni tedavi yöntemleri geliştirilmesi mümkündür.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 166 Cevabı

İletişim alanındaki gelişmelerle ilgili neler söyleyebilirsiniz? Belirtiniz.

 • Cevap: Telefon kullanımının yaygınlaşması ve internet hizmetinin akıllı telefonlarla birleştirilmesi iletişim teknolojilerinin altın çağı olmuştur.

Günümüzde en önemli iletişim araçlarının başında cep telefonları gelmektedir. Cep telefonları, yaşantımızda ne tür değişikliklere yol açmıştır? Bunlar aracılığı ile ne tür iletişim hizmetleri gerçekleştirilebilmektedir? Açıklayınız.

 • Cevap: Cep telefonlarının yeni nesil teknik ve yazılım donanımlarıyla dünyanın her yerinden her yerine bütün işlerimizi kolaylıkla halledebilmekteyiz. İletişim ve transfer işlerimizi yapabilmekteyiz.

Dergi haberi 9’u okuyunuz. Destek ve hareket sistemimizde yer alan bir organın teknolojik çalışmalarla çok benzerinin yapılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Açıklayınız.

 • Cevap: Destek ve hareket sistemi insan vücudu içindeki teknolojidir. Bunun metalik teknolojiye adapte edilmesi insan hayatını kolaylaştırıcı yöndedir.

Yapay elin işlevsel olarak gerçeğinden farklı olmamasında bilim insanlarının çalışmalarının rolü sizce nedir? Belirtiniz.

 • Cevap: Teknolojik çalışmalar ile genetik çalışmaların birbiriyle uyumlu olması gerçekçiliği daha da arttırmaktadır.

Enerji alanlarında yaşanan gelişmeleri göz önüne aldığınızda gelecekte ne tür teknolojik gelişmelerin olabileceğini söyleyebilirsiniz? Açıklayınız.

 • Cevap: Su ile çalışan araçlar geliştirilebilir, hava ile çalışan araçlar geliştirilebilir, veri transferi gibi eşya transferi de yapılabilir.

İnternetten gallery.odtu.edu.tr adresine giriniz. ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesinde yer alan teknolojik ürünler hakkında araştırma yapınız. Sonuçları arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap: Hava, kara, deniz teknolojileri, bilgisayar teknolojileri ve tarım teknolojileri ile mühendislik alanında önemli eserler bulunmaktadır.
2023 Ders Kitabı Cevapları

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!