Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Hak Özgürlük ve Eşitlik Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Hak Özgürlük ve Eşitlik Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 6. Ünite Demokrasinin Serüveni Sayfa 147, 148, 149 Hak Özgürlük ve Eşitlik Etkinlik Soruları ve Cevapları

Hak Özgürlük ve Eşitlik

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 147 Cevabı

Hak ve özgürlüklere saygılı olmalıyız.” ifadesinden ne anlıyorsunuz? Söyleyiniz.

  • Cevap: Her insanın şahsi olarak bir konuda hakkı ve haklı olduğu yer vardır. Özgürlükler de insanların bir arada yaşamasını kolaylaştırır. Bu nedenle hak ve özgürlükler saygı gerektirir.

Yaşadığınız yerde haberdeki olaylara benzer olaylarla karşılaştınız mı? Bu tip olaylarda insanların yaşama hakkını güvence altına almak için ne gibi önlemler alınabilir? Açıklayınız.

  • Cevap: İnsanların yaşama hakkını güvence altına almak için suç cezalarının daha caydırıcı olması gerekir. Cezalar trafik cezası gibi algılanmaktan ve olmaktan öteye geçmeli bir suçun tekrar edilmesi önlenmelidir.Sosyal, kültürel, siyasal önlemler alınmalıdır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 148 Cevabı

Tartışma: Bir futbolcu maçta rakibinin ayağına çelme takarak yere düşürdü ve sakatlanmasına neden oldu. Bir sporcunun rakibine çelme takması kişi dokunulmazlığı hakkına saldırı anlamına gelir mi? Neden? Tartışınız.

  • Cevap: Kasıtlı yapılan yaralama, sakat bırakma, öldürmeye teşebbüs etme gibi faaliyetlerin bir suç olduğu ve kişi dokunulmazlığını ihlal ettiğini bilinmektedir. Kasıt varsa insanlık en alt seviyeye iner. Bu durumda hukukun korunması gerekir.

Yukarıdaki Gazete haberi 19’u inceleyiniz. Haberdeki fotoğrafta hangi dinlerin temsilcileri bulunmaktadır? Belirtiniz.

  • Cevap: Resimde Diyanet İşleri Eski Başkanı Ali Bardakoğlu görülmektedir.

Gazete haberinde bahsedilen dinlerin Hatay’da bir araya gelmesi, size ne düşündürüyor? Söyleyiniz.

  • Cevap: Hatay Yahudilik, Hristiyanlık ve İslamiyet adına izler taşıyan ve önem arz eden kilise, havra ve camilerin olduğu bir şehirdir.

1. Medeniyetler Buluşması’nın ülkemizde yapılması neden önemlidir? Bu konudaki düşüncelerinizi açıklayınız.

  • Cevap: Medeniyetler Beşiği Anadolu’da medeniyetler buluşması yapılması her şeyin başladığı yere geri dönüp baştan başlanılması önemli bir mesajdır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 149 Cevabı

İnsanların düşüncelerini özgürce ifade edebilmeleri sizce neden önemlidir? Açıklayınız.

  • Cevap: İnsanların fikirlerini özgürce dile getirmeleri, insanların bir konu hakkında ne düşündüğünü, bakış açısını, dünya görüşünü öğrenmek için iyi bir yoldur. Bunun engellenmemesi gerekir.

Anayasa’mızın düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetine sınırlama getiren hükümlerinin içerikleri sizce neler olabilir? Tahmin ediniz.

  • Cevap: Kişi dokunulmazlığını engellememesi, hakaret içerikli olmaması, terör faaliyetleri kapsamında olmaması, diğer insanların özgürlüklerine tecavüz etmemesi gibi sınırlamalar olabilir. Din ve vicdan özgürlüğüne müdahale etmemesi olabilir.

Resim 6.1 ’de bilim insanı Galileo Galilei’nin düşüncesinden dolayı engizisyon mahkemesinde yargılanması anlatılmaktadır. Resmi inceleyiniz.

  • Cevap: Galileo Galilei bilimsel olarak dünya hakkında radikal bir görüş bildirdiği ve var olan görüşlerin kazancını eleştirdiği için mahkum edilmiştir.

Özgürlüklerin kullanımı sınırsız değildir. Özgürlüklerin sınırını, öteki bireylerin hak ve özgürlüklerinin sınırı belirler.” ifadesi sizce ne anlama gelmektedir? Açıklayınız.

  • Cevap: Özgürlükler başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter. Kişilerin şahsi hayatında özgürce kararlar alması kimseyi ilgilendirmez. Bunun topluma yansımaması gerekir.
2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!