Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA
6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Hak ve Sorumluluklarımız Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Hak ve Sorumluluklarımız Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 1. Ünite Sosyal Bilgiler Öğreniyorum Sayfa 21, 22, 23 Hak ve Sorumluluklarımız Etkinlik Soruları ve Cevapları

Hak ve Sorumluluklarımız

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 21 Cevabı

Karşılaştığınız bir sorunu çözerken hangi yollara başvurursunuz? Düşüncelerinizi açıklayınız.

 • Cevap: Günlük hayatta karşılaştığımız sorunlarda genelde çözüm odaklı hareket ederek hak ve adaletin yerini bulması için çalışırız. Bu nedenle zulmetmemeye, hak yememeye dikkat ederiz. İnsanlara zarar vermeyiz, insani ilişkilere de zarar vermeyiz. İnsani ölçülerde hareket ederek kapsamlı konularda da barış yolunu mahkemelerde ararız.

İnsanların doğdukları andan itibaren var olan hakları nelerdir? Söyleyiniz.

 • Cevap: Yaşama Hakkı, Barınma Hakkı, Beslenme Hakkı, Güvenlik Hakkı, Eğitim Hakkı, Sağlık Hakkı

Sınıfa getirdiğiniz Anayasa kitapçığından Anayasa’mızın “Kişinin Hakları ve Ödevleri” bölümünü inceleyiniz.

 • Cevap: ·Zorla çalıştırma yasağı: Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır. (Madde: 1·Kişi hürriyeti ve güvenliği: Herkes, kişi hürriyeti ve güvenliğine sahiptir. (Madde: 19)·Özel hayatın gizliliği: Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. (Madde: 20)

  ·Konut dokunulmazlığı: Kimsenin konutuna dokunulamaz. (Madde: 21)

  ·Haberleşme hürriyeti: Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin gizliliği esastır. (Madde: 22)

  ·Yerleşme ve seyahat hürriyeti: Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin gizliliği esastır. (Madde: 23)

  ·Din ve vicdan hürriyeti; Herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. (madde: 24)

Vatandaş olmanın getirdiği sorumlulukları bilen Atatürk Mahallesi sakinleri ile ilgili aşağıdaki metni okuyunuz.

Yandaki metinde yer alan mahalle sakinlerinin sorunlarına haklar ve özgürlükler temelinde çözüm aradıkları söylenebilir mi? Neden? Açıklayınız.

 • Cevap: Evet söylenebilir. Hak ve sorumluluklarının farkında olan mahalle sakinleri kamusal kurumlardan dilekçe yoluyla yardım talep etmekte ve sorunlarını dile getirmektedir.

Bütün insanların eşit haklara sahip olduğu düşünülerek Fotoğraf 1.3’teki baz istasyonunu kuran yetkili firmanın istasyonlarını istediği yere kurma özgürlüğüne sahip olduğu söylenebilir mi? Neden? Açıklayınız.

 • Cevap:  Kimsenin özgürlükleri bireysel olarak kısıtlama hakkı yoktur. Kanunlar gereğince bazı olağanüstü durumlarda devletin aldığı tedbirler dışında bütün özgürlükler başkalarının özgürlük alanını tehdit etmeyecek şekilde düzenlenmelidir. Hiç kimse başına buyruk hareket edemez.

Söz konusu olayda insanlar, hangi hakları için, nasıl mücadele etmişlerdir? Açıklayınız.

 • Cevap: İnsanlar yaşama hakkı için mücadele etmiştir. Dilekçe yazmışlar ve seslerini duyurmaya çalışmışlardır. Sorunlarını dile getirme yollarına başvurmuşlardır.

Baz istasyonlarını kuran yetkili firma görevlilerinin mahalle sakinlerine karşı olan sorumlulukları nelerdir? Belirtiniz.

 • Cevap: İnsanların yaşama, sağlıklı yaşama, güvenlik, ulaşım, barınma haklarına saygı gösterilmelidir.

Anayasa’mızın 56. maddesine göre, “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir.”

Sizce vatandaşların çevre sağlığını korumak ve çevre kirliliğini önlemek için üstlenmesi gereken sorumluluklar nelerdir? Açıklayınız.

 • Cevap: Çevrenin temiz tutulması gerekir. Temiz tutulması için de devletin düzenlemeler yapması gerekir. Çevre temizliği eğitimi ve bilinçlendirme çalışmaları yapmak gerekir.

Vatandaşlar bu sorumluluklarını yerine getirirken nelere dikkat etmelidirler? Belirtiniz.

 • Cevap: Vatandaşlar çevreye zarar vermemeli, çevreyi korumalı, kuralların uygulanmasında ayrıca denetimci olarak da çevreye sahip çıkmalıdır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı

Bilgi edinme hakkını kişilerin özgürlükleri ve sorumlulukları açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Açıklayınız.

 • Cevap: Bir insanın bir şeyden haberdar olması, bir şeyin doğrusunu ve yanlışını yansız olarak öğrenmesi hayatını doğru ve dürüst bir şekilde geçirmesini sağlar. Resmi kararlardan vatandaşların haberi olması gerekir.

Siz bilgi edinme hakkınızı kullanarak yaşadığınız yerin valiliği, kaymakamlığı, belediyesi vb.nden hangi konu hakkında bilgi edinmek istersiniz? Neden? Söyleyiniz.

 • Cevap: Kimlik yenileme, sağlık kontrolünden geçme, ulaşım hakkını yerine getirme gibi alanlarda güncel bilgilere sahip olmak bilgi edinme yoluyla sağlanır. Böylece insanlar her şeyin farkında olan bilinçli kişiler olarak hayatına devam eder.
2023 Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Bir cevap yazın

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!